Sokolům v Chrámových stěnách se podařilo vyvést mláďata
Pár hnízdící v Chrámových stěnách tvořila samice z Jeseníků, která v této lokalitě hnízdila už v minulém roce, samec je neznačený. Kvůli hnízdění sokolů byl v dubnu a květnu omezený průchod turistů na cestě pod hnízdem. "Jsme rádi, že drtivá většina návštěvníků opatření chápe pozitivně a praktickou ochranu sokolů podporuje. Několik neukázněných návštěvníků musela ostraha vykázat, vše se nakonec ale podařilo vyřešit domluvou," uvedl Kuna.
Hnízdění sokolů v Chrámových stěnách šlo pozorovat z prohlídkového okruhu v Teplických skalách. "Minulou sobotu byla pozorování nejhezčí, sokoly mohl vidět prakticky každý, v některých okamžicích bylo možné pozorovat najednou všechna tři mláďata a k tomu některého z rodičů. Tuhle radost si s námi užilo přes 300 turistů," uvedla Kateřina Hejzlarová, která zajišťovala pozorování sokolů a odborný výklad.
V posledních letech v Česku se populace sokolů stěhovavých mírně rozrůstá, část hnízdění je však stále neúspěšná. "V letošním roce bylo v CHKO Broumovsko zaznamenáno pět zmařených hnízdění z celkem sedmi, v loňském roce se nepodařilo mláďata vyvést dokonce žádnému páru. Důvody jsou většinou přirozené, jedná se především o vliv jiných predátorů, ale podstatnou roli hraje také vysoká oblíbenost skalních oblastí mezi turisty a horolezci a s tím související riziko rušení na některých lokalitách," uvedl Petr Kafka z CHKO Broumovsko.
Sokoli letos na Broumovsku zahnízdili například v lokalitě Kočičí skály, snůšku se jim však nepodařilo vysedět.
Sokoly lidé v nedávné minulosti v Evropě téměř vyhubili, hlavní podíl na tom mělo používání pesticidů. Sokol preferuje pro hnízdění dutiny a římsy ve stěnách skal. Stále častěji si vybírá i městské prostředí s dostatkem potravy a využívá k hnízdění komíny, chladicí elektrárenské věže a kostelní věže. Loni se podařilo v ČR doložit 59 úspěšných hnízdění, z toho deset bylo na stavbách.
reklama