https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sokolum-v-chramovych-stenach-se-podarilo-vyvest-mladata
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sokolům v Chrámových stěnách se podařilo vyvést mláďata

9.6.2016 17:08 | TEPLICE NAD METUJÍ (ČTK)
Sokoli letos na Broumovsku zahnízdili například v lokalitě Kočičí skály, snůšku se jim však nepodařilo vysedět
Sokoli letos na Broumovsku zahnízdili například v lokalitě Kočičí skály, snůšku se jim však nepodařilo vysedět
Sokolům hnízdícím v Chrámových stěnách v Adršpašsko-teplických skalách se po třech neúspěšných letech podařilo vyvést mláďata. Ze čtyř vylíhlých mláďat úspěšně vylétla tři, čtvrté zřejmě uhynulo. ČTK o tom informoval Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko.
 

Pár hnízdící v Chrámových stěnách tvořila samice z Jeseníků, která v této lokalitě hnízdila už v minulém roce, samec je neznačený. Kvůli hnízdění sokolů byl v dubnu a květnu omezený průchod turistů na cestě pod hnízdem. "Jsme rádi, že drtivá většina návštěvníků opatření chápe pozitivně a praktickou ochranu sokolů podporuje. Několik neukázněných návštěvníků musela ostraha vykázat, vše se nakonec ale podařilo vyřešit domluvou," uvedl Kuna.

Hnízdění sokolů v Chrámových stěnách šlo pozorovat z prohlídkového okruhu v Teplických skalách. "Minulou sobotu byla pozorování nejhezčí, sokoly mohl vidět prakticky každý, v některých okamžicích bylo možné pozorovat najednou všechna tři mláďata a k tomu některého z rodičů. Tuhle radost si s námi užilo přes 300 turistů," uvedla Kateřina Hejzlarová, která zajišťovala pozorování sokolů a odborný výklad.

V posledních letech v Česku se populace sokolů stěhovavých mírně rozrůstá, část hnízdění je však stále neúspěšná. "V letošním roce bylo v CHKO Broumovsko zaznamenáno pět zmařených hnízdění z celkem sedmi, v loňském roce se nepodařilo mláďata vyvést dokonce žádnému páru. Důvody jsou většinou přirozené, jedná se především o vliv jiných predátorů, ale podstatnou roli hraje také vysoká oblíbenost skalních oblastí mezi turisty a horolezci a s tím související riziko rušení na některých lokalitách," uvedl Petr Kafka z CHKO Broumovsko.

Sokoli letos na Broumovsku zahnízdili například v lokalitě Kočičí skály, snůšku se jim však nepodařilo vysedět.

Sokoly lidé v nedávné minulosti v Evropě téměř vyhubili, hlavní podíl na tom mělo používání pesticidů. Sokol preferuje pro hnízdění dutiny a římsy ve stěnách skal. Stále častěji si vybírá i městské prostředí s dostatkem potravy a využívá k hnízdění komíny, chladicí elektrárenské věže a kostelní věže. Loni se podařilo v ČR doložit 59 úspěšných hnízdění, z toho deset bylo na stavbách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist