http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stredocesky-kraj-lide-kvuli-dotaci-na-vymenu-kotle-cekali-pred-uradem-od-pulnoci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Středočeský kraj: Lidé kvůli dotaci na výměnu kotle čekali před úřadem od půlnoci Aktualizováno

15.1.2016 08:43 | PRAHA (ČTK)
O dotace na výměnu kotlů za ekologičtější přišlo dnes ráno na Středočeský kraj žádat na 150 lidí. Někteří čekali u vstupu do úřadu už od půlnoci. Ochranka je pouští na úřad po trojicích. Dnes je první den, kdy mohou na kraji žádost podat, možné je také její zaslání poštou.
O dotace na výměnu kotlů za ekologičtější přišlo dnes ráno na Středočeský kraj žádat na 150 lidí. Někteří čekali u vstupu do úřadu už od půlnoci. Ochranka je pouští na úřad po trojicích. Dnes je první den, kdy mohou na kraji žádost podat, možné je také její zaslání poštou.
O dotace na výměnu kotlů za ekologičtější přišlo dnes ráno na Středočeský kraj žádat na 150 lidí. Někteří čekali u vstupu do úřadu už od půlnoci. Ochranka je pouští na úřad po trojicích. Dnes je první den, kdy mohou na kraji žádost podat, možné je také její zaslání poštou. Středočeský kraj rozdělí zhruba půl miliardy korun. Cílem je zlepšení kvality ovzduší, nižšímu množství škodlivin i rakovinotvorných látek.
 

Od noci čekalo u vchodu několik lidí, kteří chtěli mít jistotu, že se na ně s přidělením dotace dostane. Některé z nich při čekání střídali známí. "Čekali jsme tady už od půlnoci, chci si žádat o dotaci na tepelné čerpadlo," uvedl muž stojící ve frontě mezi prvními. Celkem bude do nového způsobu vytápění investovat zhruba 300.000 korun, dotace mu může pokrýt až 127.500 korun.

Po deváté hodině fronta před úřadem zcela zmizela, na podatelnu chodí už jen jednotlivci. Atmosféra u úřadu je klidná, k žádným tlačenicím ani zmatkům nedochází, každého pracovníci ochranky nasměrují přímo až k podatelně. Někteří lidé přinesli na podatelnu i několik žádostí, například za své známé, raritou bylo přinesení 160 žádostí najednou.

Lidé mohou podle předpokladu žádat do 15. září 2016, a pak bude pokračovat od 3. října 2016 do 29. prosince 2017 druhé kolo. První kolo ale může pro velký zájem být ukončeno dříve. Podle hejtmana se může dostat až na zhruba 3500 domácností.

V kraji je podle hejtmana nejhorší ovzduší na Kladensku, Berounsku a Nymburku. V těchto okresech ještě lidé často využivají k vytápění pevná paliva včetně hnědého uhlí.

Před dvěma roky si Středočeši rozdělili 40 milionů korun, předloni byla k dispozici částka dvojnásobná. Nyní to bude výrazně více. Kraj peníze získal od ministerstva životního prostředí. Mezi kraje v ČR do roku 2020 rozdělí devět miliard korun.

Peníze lidé dostanou za výměnu starého kotle na pevná paliva za nový, plynový, tepelné čerpadlo a nebo i jiné ekologické systémy vytápění.

Peníze lidé dostanou za výměnu starého kotle na pevná paliva za nový, plynový, tepelné čerpadlo a nebo i jiné ekologické systémy vytápění. "Smlouvu se žadateli budeme snažit vytvořit co nejdříve po podání žádosti, odhadem do měsíce," informoval hejtman Petera. Po uzavření smlouvy a dodání zálohové faktury na nákup nového kotle nebo jiného zdroje tepla dostane žadatel na účet zálohu 40 000 korun, zbytek dostane po dodání dalších podkladů, například fotek odstraněného kotle, potvrzení o likvidaci, účetní doklady, protokol o uvedení kotle do trvalého provozu a podobně.

Nový kotel musí být v provozu do sedmi měsíců od uzavření smlouvy se Středočeským krajem. Maximální výše dotace činí 127.500 korun, maximální náklady, které kraj na pořízení nového topení uzná, jsou 150.000 korun. Náklady na pořízení nového kotle na uhlí kraj proplatí ze 70 procent, na pořízení kotle spalujícího uhlí a biomasu či plynového kondenzačního ze 75 procent a pořízení tepelného čerpadla nebo kotle spalujícího pouze biomasu z 80 procent. Dalších pět procent proplatí kraj navíc, pokud je obec, do které je o kotel žádáno, v seznamu prioritních obcí a měst.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist