http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turiste-mimoradne-dosli-z-ceske-strany-k-jurankove-chate
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Turisté mimořádně došli na Šumavě k bývalé Juránkově chatě i z české strany

24.9.2016 16:13 | ŽELEZNÁ RUDA - ŠPIČÁK (ČTK)
"Smyslem akce je podpořit zatím neúspěšné úsilí o otevírání Šumavy pro turisty a ukázat na absurdní situaci, že ve společné Evropě mohou turisté z německé strany i v jádrové zóně používat i neznačené cesty včetně hraničního chodníku, zatímco z české strany je sem stále vstup zakázán," řekl Holub. Tento nepoměr se podle něj jen těžko lidem vysvětluje. Kromě Juránkovy chaty je to třeba přechod Modrý sloup, Roklanská hájenka nebo Střelecký průsek
"Smyslem akce je podpořit zatím neúspěšné úsilí o otevírání Šumavy pro turisty a ukázat na absurdní situaci, že ve společné Evropě mohou turisté z německé strany i v jádrové zóně používat i neznačené cesty včetně hraničního chodníku, zatímco z české strany je sem stále vstup zakázán," řekl Holub. Tento nepoměr se podle něj jen těžko lidem vysvětluje. Kromě Juránkovy chaty je to třeba přechod Modrý sloup, Roklanská hájenka nebo Střelecký průsek
Stovka turistů v sobotu mimořádně vystoupala z české strany ke kdysi slavné Juránkově chatě na Železnorudsku. Nejvýše položená horská chata v Čechách stávala na vrcholu Svarohu a byla považována za jeden ze základů šumavské turistiky. Dnes jsou z ní ruiny, ke kterým se může dojít jen z Bavorska. Z Čech je přístup kvůli ochraně tetřeva zakázán. Na sedmý ročník výstupu z české strany, museli turisté žádat o výjimku správu parku, řekl ČTK mluvčí sdružení Otevřená Šumava Radovan Holub.
 

"Smyslem akce je podpořit zatím neúspěšné úsilí o otevírání Šumavy pro turisty a ukázat na absurdní situaci, že ve společné Evropě mohou turisté z německé strany i v jádrové zóně používat i neznačené cesty včetně hraničního chodníku, zatímco z české strany je sem stále vstup zakázán," řekl Holub. Tento nepoměr se podle něj jen těžko lidem vysvětluje. Bavorský park je přitom dáván v Evropě za vzor ochrany přírody. Kromě Juránkovy chaty je to třeba přechod Modrý sloup, Roklanská hájenka nebo Střelecký průsek. "Tři historické přechody mezi Národním parkem Šumava a Národním parkem Bavorský les, včetně Modrého sloupu, byly z bavorské strany otevřeny zákonem," řekl Holub.

Na vrcholu se dnes sešly asi dvě stovky turistů, polovina přišla z Čech po tradiční Arnově stezce od Rozvodí mezi horou Špičák a Jezerní stěnou. Stovka lidí přišla za slunečného podzimního počasí z Bavorska. Přišel i pamětník Jiří Lang, který jako malý na chatě vyrůstal a jehož otec stál u její poválečné obnovy.

Podle mluvčího šumavského parku Jana Dvořáka nelze dojít k Juránkově chatě z české strany hlavně kvůli ochraně tetřeva hlušce. "Významná část celé šumavské populace žije na malém území Královském hvozdu, právě v okolí Jezerní hory," uvedl. Dalším chráněným druhem je sokol stěhovavý, který hnízdí na Jezerní hoře. Cesta je součástí 34 záměrů na zpřístupnění Šumavy, který prochází posouzením vlivu na životní prostředí EIA.

Na vrcholu hraniční hory Svarohu (německy Zwercheck) postavil Ski klub Plzeň roku 1922 v nadmořské výšce 1330 metrů malý srub pojmenovaný po propagátorovi lyžování Arno Juránkovi, na Vánoce 1931 objekt vyhořel. Nová honosná třípatrová chata byla pak otevřena 28. října 1932. Na konci války byla zničena a opět obnovena, od uzavření hraničního prostoru a vzniku železné opony po roce 1948 chata postupně chátrala.

Lada Pešková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Rl

Rely lol

5.6.2017 18:39
Jo na Šumavě je krásně :) Byl jsem tam sice pouze jednou a to v chatě (tady přesně: http://www.nadrybnikem.eu). Ale Šumavu jsem si zamiloval, musím tam zaskočit znovu :)
Odpovědět
reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist