Týdny pro divočinu končí, zapojilo se do nich 70 dobrovolníků
Letos dobrovolníci pomáhali na Strakonicku, v Bílých Karpatech, na Šumavě a Králickém Sněžníku. Nejvýznamnější z jejich počinů byla obnova poškozených rašelinišť v okolí Soumarského mostu na Šumavě. Dobrovolníci tam vysazovali rašelinotvorné rostliny a zasypávali odtokové kanály. Rašeliniště pomáhají udržovat vodu v krajině, v suchých letech mají proto zásadní význam.
Kromě toho účastníci značili stromy, kde hnízdí nebo mohou hnízdit ptáci, stavěli oplocení kolem stromků, aby je chránili před zvěří, obnovovali studánky a opravovali turistické trasy. V Bílých Karpatech pracují do konce tohoto týdne v jedlo-bukovém pralese Ščúrnica, kde pomáhají Českému svazu ochránců přírody Kosenka. Podle koordinátorky Gabriely Šťastné je týden ve Ščúrnici poprvé spojen s výtvarným kurzem a zájemců o něj bylo tolik, že organizátoři museli některé z nich odmítnout.
Týdny pro divočinu pořádá Hnutí Duha od roku 1998, dobrovolníci odpracovali celkem přes 68.000 hodin. "Přírodě pomáhali v Beskydech, Bílých Karpatech, na Svitavsku, v Jeseníkách, Jizerských horách, Moravském krasu, Podyjí, Strakonicku, na Šumavě a jinde," řekl mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.
Hnutí dlouhodobě usiluje o to, aby příroda ponechaná samovolnému vývoji zabírala v Česku větší prostor než dosud. Nyní zaujímá 0,3 procenta území, v budoucnu by to podle ekologů mohl být až trojnásobek. Petici pro divočinu podepsalo dosud více než 10.000 lidí.
reklama