http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uprava-pravidel-pro-narodni-parky-ma-sumavu-vice-otevrit-turistum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Úprava pravidel pro národní parky má Šumavu více otevřít turistům

29.2.2016 14:05 | VIMPERK (ČTK)
Novelu zákona však musí ještě schválit Parlament. Brabec uvedl, že v Poslanecké sněmovně tento návrh už vyvolal bouřlivou debatu. Podle něj by by mohla novela nabýt účinnosti od 1. ledna 2017
Novelu zákona však musí ještě schválit Parlament. Brabec uvedl, že v Poslanecké sněmovně tento návrh už vyvolal bouřlivou debatu. Podle něj by by mohla novela nabýt účinnosti od 1. ledna 2017
Plánovaná úprava pravidel národních parků by mohla na Šumavě otevřít pro turisty některá doposud nepřístupná místa. Týkalo by se to hlavně lokalit první zóny. Lidé by se tak mohli poprvé podívat například na některé úseky kolem řeky Křemelné, na území mezi Horskou Kvildou a Kašperskými Horami nebo do části Mezilesních slatí.
 

Volnější režim v národních parcích by dovolovala novela zákona z roku 1992. "Ta první zóny rozdělí na klidová území, kde je opravdu co chránit. Ale pak existují i první zóny, kam se zatím vstupovat nesmí, i když tam člověk nikoho a nic neruší," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Ministr dodal, že úprava zákona by rovněž měla vytvořit z šumavského národního parku stabilnější území. "Navrhujeme revoluční princip moratoria na změny zonace, kdy po jejím nastavení nebudou smět být 15 let realizovány v tomto směru žádné změny," řekl Brabec. Takto nastavený status quo podle něj podpoří stabilitu Šumavy. Dodal, že na úpravě nových pravidel se budou podílet i dotčené obce na území národního parku.

Novelu zákona však musí ještě schválit Parlament. Brabec uvedl, že v Poslanecké sněmovně tento návrh už vyvolal bouřlivou debatu. Podle něj by by mohla novela nabýt účinnosti od 1. ledna 2017. "Ale to je skutečně v případě, že by všechno šlo skutečně dobře. Jinak počítáme s tím, že by pak platnost nastala v průběhu roku 2017," uvedl.

Ministerstvo životního prostředí čeká ve Sněmovně desítky návrhů úprav k předloze, která mění pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Některým se nebude bránit, nesmějí ale porušit podstatu novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Předloha v lednovém úvodním kole přestála v dolní komoře návrhy poslanců ODS, KSČM a ČSSD na zamítnutí a nyní ji čeká projednání ve výborech.Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist