http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-okoli-zamoreneho-cernobylu-vznika-biosfericka-rezervace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V okolí zamořeného Černobylu vzniká biosférická rezervace

2.8.2016 09:59 (ČTK)
Zřízení chráněné oblasti umožnil zákon z letošního dubna, který otevřel možnost systematického výzkumu oblastí zamořených explozí z roku 1986
Zřízení chráněné oblasti umožnil zákon z letošního dubna, který otevřel možnost systematického výzkumu oblastí zamořených explozí z roku 1986
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V zakázané zóně kolem černobylské jaderné elektrárny zamořené radioaktivitou vzniká biosférická rezervace. Dekret o jejím zřízení, který v dubnu podepsal prezident Petro Porošenko, nyní vstupuje v platnost. Rezervace bude mít rozlohu 227 000 hektarů a celá se bude nacházet v oblasti povinného vysídlení.
 

Zřízení chráněné oblasti umožnil zákon z letošního dubna, který otevřel možnost systematického výzkumu oblastí zamořených explozí z roku 1986. Cílem je podle ukrajinských zákonodárců stabilizace přírodních poměrů v oblasti, rehabilitace postižených míst a koordinace mezinárodního výzkumu. Ten se má týkat zkoumání vlivu ionizujícího záření na ekosystémy a na živé organismy.

Rezervace bude zřízena ve dvou okresech při hranicích s Běloruskem. Spolu s dekretem o jejím vytvoření vstoupila v platnost i právní úprava, která stanoví pravidla využívání půdy, stavby sídel a ochrany prostředí.

Po explozi jaderného bloku černobylské elektrárny byla v jejím okolí vytvořena třicetikilometrová ochranná zóna a zdemolovaný reaktor byl zakonzervován betonovým krytem, který se nyní obnovuje. V zóně dnes podle ukrajinských médií navzdory zákazu žije odhadem 180 lidí - zhruba 80 přímo v Černobylu a stovka ve čtyřech okolních obcích.tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist