V roce 2017 dá MŽP 20 miliard na nové kotle i na ochranu krajiny
"V roce 2017 pak plánujeme vypsat další výzvy za 20 miliard korun. To je důležité jak z pohledu příjemců dotací, investic do životního prostředí, ale i pro českou ekonomiku," uvedl ve středu v tiskové zprávě Brabec. V současnosti je už přitom otevřeno pro žadatele deset výzev se zhruba deseti miliardami korun. "Naší ambicí je odeslat příjemcům dotací na jejich účty do konce příštího roku částku blížící se deseti miliardám," doplnil ředitel Státního fondu životní prostředí Petr Valdman.
Už 9. ledna budou moct lidé posílat žádosti o dotaci na výstavbu nízkoenergetických bytových domů, a to v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Ten již otevřel tři výzvy pro majitele rodinných domů a tři pro majitele nebo právě pro stavitele bytových domů. Program nově podpoří i výstavbu zelených střech a využívání tepla z odpadních vod. V letošním roce podalo v NZÚ žádost o dotaci přes osm tisíc lidí v hodnotě téměř 1,9 miliardy korun. Za poslední tři roky to bylo přes 21 tisíc žádostí, vyplaceno bylo už přes 1,2 miliardy Kč.
V příštím roce chce Brabec dokončit legislativní proces novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Ta by měla otevřít národní parky lidem, posílit roli obcí a zjednodušit a aktualizovat legislativu. Tím samým by měla projít ale i novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), kterou v prosinci schválila vláda. Hned na začátku roku se dokončí i vydávání stanovisek EIA k prioritním dopravním stavbám. Podle Brabce zbývají čtyři z devíti.
Protierozní vyhlášku, která zásadně zvýší ochranu půdy v České republice, už předjednal podle Brabce jeho úřad s ministerstvem zemědělství. "Čeká nás dokončení legislativního procesu novely zákona o obalech, který na základě nové směrnice EU zpoplatňuje lehké plastové tašky, a ratifikace Pařížské klimatické dohody Parlamentem," uvedl ministr.
Ministerstvo by chtělo předložit na vládu rovněž Národní akční plán přizpůsobení se změně klimatu. Ve Sněmovně pak čekají na projednání ještě další předpisy, které vycházejí z novelizací evropských směrnic, jako například novely vodního zákona, zákona o ochraně ovzduší a zákona o podmínkách využívání genetických zdrojů podle Nagojského protokolu.
Dokončit by se mělo i paragrafové znění nového odpadového zákona a zákona o výrobcích s prodlouženou životností, přípravy se ale protahují. Od podzimu o nich totiž jedná Legislativní rada vlády, problematické body se podle informací ČTK už projednávají jednotlivě, jednání o zákonu rada dvakrát přerušila. Brabec přitom v listopadu tvrdil, že by se obě normy měly na vládu dostat do konce letošního roku. Podobu nových zákonů, na které se mnoho let čeká, silně kritizují výrobci i firmy podnikající v odpadovém hospodářství.
reklama