http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-ve-vidni-se-nedavno-nenarodila-jedna-panda-ale-dvojcata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V zoo ve Vídni se nenarodila jedna panda, ale dvojčata

16.8.2016 14:43 | PRAHA (ČTK)
Vídeňské zoo se jako jediné v Evropě daří opakovaně přivádět na svět pandí mláďata počatá přirozenou cestou
Vídeňské zoo se jako jediné v Evropě daří opakovaně přivádět na svět pandí mláďata počatá přirozenou cestou
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Tiergarten Schönbrunn
Vídeňská zoo, která nedávno oznámila narození dalšího pandího mláděte počatého přirozenou cestou, dnes sdělila, že se ve skutečnosti narodila pandí dvojčata. Podle agentur tak má zoo v Schönbrunnu již čtvrtý a pátý takovýto přírůstek tohoto vzácného zvířete původem z Číny. Nové přírůstky se narodily stejnému páru, ostatní jeho tři mláďata jsou již v Číně.
 

Druhé malinké mládě se matce dařilo před ošetřovateli dlouho skrývat. "V neděli 7. srpna se v zoo v Schönbrunnu nenarodilo jen jedno pandí mládě, ale pandí dvojčata," uvedla v prohlášení zoo. Dvojčata měří asi 15 centimetrů a jsou holá. Jsou ve výhradní péči 16leté samice, kterou ošetřovatelé sledují pomocí kamery.

Vídeňské zoo se jako jediné v Evropě daří opakovaně přivádět na svět pandí mláďata počatá přirozenou cestou. Pandy jsou velmi plachá a neaktivní zvířata, která je obtížné přimět k rozmnožování. Chovatelé proto většinou sahají k umělému oplodnění samic.

Čínská vláda používá takzvanou pandí diplomacii k propagaci své země. Peking zapůjčil v roce 2003 Rakušanům pandí pár, který od té doby již ve Vídni zplodil pět vzácných mláďat. Na základě dohody platné do roku 2023 musí Vídeň předávat Pekingu mladé pandy dva roky po jejich narození, kdy jsou s to se přizpůsobit životu v přírodě.

O chov vzácných zvířat projevilo zájem i vedení pražské zoo a čeští politici. Na konci června Praha oznámila, že podnikla první krok k budoucí stavbě pavilonu pro chov pandy velké, která se ve světě stala symbolem ochrany přírody.tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist