Vláda odložila řešení problému se seznamem chráněných lokalit
Ministerstvo životního prostředí je přesvědčeno, že existují jen dvě řešení problému, kvůli němuž Evropská komise zahájila s Českou republikou řízení. Buď nebudou lokality na seznam zařazeny a Česko bude muset nést případné důsledky, nebo dostane přednost chráněná příroda a seznam se doplní. Ministerstvo přitom doporučuje druhou variantu.
Pokud by se lokality na seznam nedostaly, hrozila by nakonec státu mnohamilionová pokuta a vnitrozemská vodní doprava by mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Jejich zastavení podle ministra Richarda Brabce (ANO) přitom hrozí již nyní vzhledem k zahájenému řízení z Bruselu.
Financování vnitrozemské vodní dopravy komplikuje i fakt, že Evropská komise uvolnění peněz na výstavbu vodních cest kromě zahrnutí uvedených území do chráněných lokalit podmiňuje získáním stavebního povolení na jez v Děčíně. Bez odstranění tohoto úzkého hrdla nemá další plánovaná stavba jezů výše proti proudu Labe význam. Bez splnění této podmínky nebude možné peníze z Operačního programu na roky 2014 až 2020 čerpat, uvedl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.
Jez v Děčíně přitom stále nemá splněný ani předchozí krok před stavebním řízením, kterým je zhodnocení dopadu stavby na životní prostředí (takzvaný proces EIA). Investor již dokumentaci dvakrát přepracovával a naposledy ji na posouzení ministerstvu životního prostředí předložil zhruba před několika týdny. Materiál nicméně vychází z varianty, že se chráněné lokality v údolí Labe nebudou rozšiřovat. Jejich zahrnutí by vyžadovalo celé přepracování dokumentu a zdržení celého procesu minimálně o řadu měsíců.
reklama