http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-presun-miliard-z-dopravy-na-zivotni-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vláda schválila přesun miliard z dopravy na životní prostředí

20.7.2016 16:50 | PRAHA (ČTK)
Vláda souhlasila s přesunem dvou miliard korun z evropských fondů z oboru dopravy do životního prostředí. Peníze určené na dopravní stavby se přesunou na opatření ke snížení emisí z velkých zdrojů, jakými jsou továrny či teplárny, a do zlepšení kvality vod v zemi. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí. Peníze se týkají programového období 2014 až 2020.
 

Ministerstvo pro místní rozvoj, které přesun navrhlo, odůvodnilo krok obavou z nevyčerpání dostupných peněz. "Cílem návrhu je včas reagovat na možné riziko ztráty finančních prostředků v budoucnu, a neopakovat tak chyby jako v předchozím programovém období. Díky včasným úpravám budeme schopni vyčerpat prostředky pro programové období 2014 - 2020 včas a efektivně," uvedla dříve ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Pod MMR spadá Národní orgán pro koordinaci, který za čerpání evropských peněz odpovídá.

"Operační program Životní prostředí je vinou bývalé vlády podfinancován a peníze mu chybí. Díky mému týmu patří nový program mezi premianty ve schvalování projektů a jejich financování. Proto pro nás nebude naprosto problém další dvě miliardy nad rámec celkové alokace programu 72 miliard korun vyčerpat," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

MMR svůj návrh obhajovalo také tím, že operační program Doprava může o část dotací přijít kvůli nutnosti nového posouzení vlivu na životní prostředí u některých velkých dopravních projektů. Zároveň se odvolává na aktuální stav čerpání a zkušenosti z minulého programového období.

Ministerstvo dopravy považovalo tuto argumentaci za zavádějící. "Dovozované závěry neodrážejí skutečný stav přípravy a realizace projektů a mylně tak identifikují vysoké riziko. Navržené řešení je tedy zcela bezpředmětné a materiál jako takový nemá v této podobě své věcné opodstatnění," uvedlo ministerstvo.

V programovém období 2014 - 2020 může Česko z evropských fondů čerpat zhruba 620 miliard korun. V období 2007 - 2013 mělo k dispozici 700 miliard korun. Podle odhadu MMR zhruba 30 miliard nevyčerpalo.

tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist