http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodohospodari-do-moravy-a-dyje-vysadi-na-5000-jeseteru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vodohospodáři do Moravy a Dyje vysadí na 5000 jeseterů

6.9.2016 13:52 | BŘECLAV (ČTK)
Jeseter malý může dosáhnout délky až 125 centimetrů a váhy 19 kilogramů. Živí se drobnými larvami či korýši, výjimečně i drobnými rybami
Jeseter malý může dosáhnout délky až 125 centimetrů a váhy 19 kilogramů. Živí se drobnými larvami či korýši, výjimečně i drobnými rybami
Povodí Moravy chce u soutoku řek Dyje a Moravy na Břeclavsku ještě letos vysadit zhruba 5000 jeseterů malých, uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. V tuzemských řekách ryba v současnosti žije jen velmi vzácně.
 

S projektem na obnovení populace jesetera přišli rakouští odborníci. Podle Chmelaře chtějí ročně do dolního toku Dunaje a Moravy vypouštět nejméně 10 000 ryb, a to se založením 6000 dospělých jedinců schopných rozmnožování.

"Jeseter malý se velmi vzácně vyskytuje také v řece Moravě a dolní Dyji. Myšlenku obnovy jeho populace jsme se proto rozhodli podpořit," uvedl k tomu generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Jedinci, které společnost do soutoku vysadí, se vylíhli ve speciální kontejnerové líhni na Dunaji.

Jeseter malý může dosáhnout délky až 125 centimetrů a váhy 19 kilogramů. Živí se drobnými larvami či korýši, výjimečně i drobnými rybami. Vyskytuje se v tocích u Černého, Kaspického a Baltského moře. V řekách Moravě a Dyji dříve žil hojněji, dostával se do nich z Dunaje. Nyní je jeho výskyt jen sporadický, především kvůli výstavbě přehrad.tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist