Vyhynulá zebra kvaga se vrací do jihoafrické přírody
V údolí Riebeek dvě hodiny jízdy od Kapského Města mohou turisté potkat zvířata, která vypadají, jako by právě vystoupila z knihy pohádek. Mají černé a bílé pruhy od čenichu po břicho a vzadu jednotnou světlou srst. Když v soukromé rezervaci Elandsberg vychází slunce a stáda přecházejí údolí, průvodce návštěvníkům ukazuje: "Tady jsou pakoňové gnu, tam antilopy skákavé a přímorožci a támhle kvaga."
Kvaga, poddruh zebry, z přírody vymizela v 19. století, neboť je zmasakrovali v koloniálním období lovci. Poslední kvaga zahynula v amsterodamské zoologické zahradě v roce 1883.
Malé stádo zpola pruhovaných zvířat je výsledek práce několika vědců. Ti 30 let rozmnožovali zebry, které byly méně pruhované než ostatní, aby soustředili potřebné geny. Pátá generace je ve všech bodech podobná zebře kvaga. "Snažili jsme se v malém měřítku napravit ekologickou škodu, abychom mohli opět spatřit toto pěkné zvíře, které kdysi v Jihoafrické republice žilo," vysvětluje profesor klinické biochemie na penzi Eric Harley.
Projekt zahájil již zesnulý expert na přírodní historii Reinhold Rau, který dal analyzovat vzorky kůže zeber kvaga z Jihoafrického muzea v Kapském Městě. Zjistil, že DNA tohoto zvířete je stejná jako u zebry stepní, až na genovou mutaci způsobující odlišné pruhování - podobně, jak je tomu v případě rozdílné barvy očí u lidí - a rozhodl se, že zebru kvaga oživí.
Kritika na sebe nedala čekat. Někteří experti na biologii v tom vidí marketingový tah a zbytečné zasahování do přírody.
"Není to genetické inženýrství," hájí se profesor Harley. "Neklonujeme, neděláme transfery embryí... Jde o pouhý projekt selektivní reprodukce. Kdyby šlo o jiný živočišný druh, neměla by tato myšlenka žádný smysl a byla by neospravedlnitelná," dodává. Pro uklidnění kritiků byla nově vyšlechtěná zvířata oficiálně pojmenována Rauova kvaga, aby se odlišila od svých vyhynulých předků.
Ředitel programu a manažer farmy Mike Gregor uvádí, že do projektu je zahrnuto celkem 100 zeber, z nichž šest ze čtvrté a páté generace lze považovat za skutečné zástupce vyhubeného zvířete. "Takové druhy projektů vždy vyvolávají polemiky. Nikdy se všichni vědci neshodnou na tom, co je správné," podotýká.
Jaký je rozdíl mezi zebrou kvaga a stepní zebrou? První nemá pruhování na zadní části a její srst je hnědší, vysvětluje Eric Harley. "Kvaga se každopádně vrací. Projekt je mimořádně úspěšný," říká.
"Rozhodně neděláme to, že bychom vybírali zebry, které mají atraktivní barvy, jak se děje na jiných místech. Výsledkem jsou pak podivuhodná zbarvení zvířat, která mohou vypadat zajímavě, ale většina ochránců životního prostředí má pro takovou praxi jen pohrdání," zdůrazňuje.
Zebry kvaga, které se vyskytují v údolí Riebeek, také nebyly podrobeny zásahům, které by umožňovaly zrod takových zvířat, jaká vznikají křížením zeber s koňmi či s osly. Takováto hybridní stvoření jsou většinou neplodná. Avšak zebry kvaga 21. století se podle očekávání budou rozmnožovat.
reklama