http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vysoke-tatry-trapi-zvyseny-vyskyt-medvedu-mesto-zada-o-odstrel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vysoké Tatry trápí zvýšený výskyt medvědů, město žádá o odstřel

4.8.2016 14:28 | BRATISLAVA (ČTK)
"Ministerstvo je toho názoru, že usmrcení 20 jedinců medvěda hnědého neřeší komplexně vzniklou situaci," uvedla mluvčí ministerstva Petra Stano Maťašovská. Řešení podle ní spočívá především ve změně přístupu k nakládání s komunálním odpadem, který medvědy do obydlených oblastí láká
"Ministerstvo je toho názoru, že usmrcení 20 jedinců medvěda hnědého neřeší komplexně vzniklou situaci," uvedla mluvčí ministerstva Petra Stano Maťašovská. Řešení podle ní spočívá především ve změně přístupu k nakládání s komunálním odpadem, který medvědy do obydlených oblastí láká
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Vysoké Tatry v podhůří stejnojmenných slovenských velehor nadále trápí zvýšený výskyt medvědů. Už v dubnu proto samospráva vyhlásila mimořádnou situaci. Nyní požádala o odstřel dvaceti šelem, které se pohybují v bezprostředním okolí lidských obydlí. Ministerstvo životního prostředí povolilo odstřel dvou, informovala agentura TASR.
 

Město Vysoké Tatry se skládá z částí Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica, které jsou jako turistické destinace oblíbené i u českých návštěvníků. Se zvýšeným výskytem medvědů bojuje město již delší dobu. Letos v dubnu obyvatelům i návštěvníkům doporučilo, aby se po setmění nepohybovali v blízkosti kontejnerů na odpadky a mimo obytné budovy.

Kvůli neustávajícím incidentům s medvědy se nakonec samospráva rozhodla požádat ministerstvo životního prostředí o odstřel dvaceti jedinců, kteří se pohybují ve vzdálenosti do jednoho kilometru od obydlených osad. Resort nakonec souhlasil se zastřelením dvou zvířat.

"Ministerstvo je toho názoru, že usmrcení 20 jedinců medvěda hnědého neřeší komplexně vzniklou situaci," uvedla mluvčí ministerstva Petra Stano Maťašovská. Řešení podle ní spočívá především ve změně přístupu k nakládání s komunálním odpadem, který medvědy do obydlených oblastí láká.

Odstřel medvědů nedoporučila ani správa Tatranského národního parku (TANAP). Ředitel parku Pavol Majko uvedl, že problém s šelmami v Tatrách začal již v roce 2010. "Kontejneroví medvědi" podle něj mohou pro turisty i místní představovat hrozbu.

Tatranští medvědi si vybíráním odpadků pouze usnadňují práci, potravy je v současnosti v přírodě dostatek, upozornil Majko. Nejraději podle něj zvířata mají zbytky po pamlscích a krabice od mléka, másla a jogurtů, které vylizují.

Situaci by mohlo zlepšit vybudování uzavíratelných boxů na komunální odpad. Město Vysoké Tatry už podalo žádost o dotaci na jejich výstavbu. Podle mluvčí ministerstva životního prostředí se žádost v současnosti posuzuje.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist