O přírodu na bývalých vojenských územích se postarají koně a tanky
O projektu Military LIFE for Nature
Spolek Beleco získal grant z programu LIFE na projekt obnovy a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují neustálé narušování terénu. Projekt Military LIFE for Nature má po dobu následujících pěti let zajistit péči o přírodu v bývalých vojenských územích, které jsou svým významem srovnatelné s nejcennějšími českými chráněnými územími. Tato území vyžadují pro udržení své biologické rozmanitosti dynamickou mozaiku krajiny, kterou byla schopna zajistit aktivní činnost armády při jejím výcviku. V dnešních podmínkách, kdy armáda z těchto území odešla, je třeba nahradit tento způsob jinými přístupy. Například pojezdy těžké techniky nebo pastvou býložravců.
V rámci projektu se uplatní několik netradičních způsobů péče o cenná území: pojezdy těžké techniky, pastva velkých býložravců a hospodářská pastva. Tyto různé přístupy budou ukázány na pěti lokalitách chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000.
5 chráněných lokalit a způsob péče o ně
Jednou z lokalit je Pánov u Hodonína, kde budou nejprve odstraněny náletové dřeviny a následně ve spolupráci s místními spolky využívány tanky a další technika pro udržení vhodných podmínek pro vzácné rostliny a motýly, kteří žijí jen na několika málo místech v České republice. S koncem dubna byla ukončena první etapa obnovy písčin v přírodní památce Pánov. Projekt Beleca se snaží zastavit zarůstání a postupně obnovit původní podobu území. Od února do konce dubna letošního roku tak zde návštěvníci Pánova mohli zaznamenat pracovníky při kácení dřevin, vytrhávání pařezů a strhávání svrchní, živinami přesycené vrstvy půdy. Tato kombinace je pro úspěšné dosažení cíle nezbytná a jiným způsobem jej nelze dosáhnout. Druhá etapa obnovy bude zahájena v září a potrvá do března následujícího roku.Na třetím chráněném území - na Blšanském chlumu u Loun - budou znovu nastoleny podmínky z dob, kdy lokalitu opouštěla armáda, za pomoci pastvy ovcí. V této lokalitě byl na jaře 2017 byl zahájen pastevní management, jehož jarní fáze trvala do poloviny června. Podzimní fáze bude na dalších zhruba 40 dní zahájena v půlce září.
Zatímco management předchozích tři oblastí bude mít na starosti společnost Beleco, na péči o další dvě se zaměří společnost Česká krajina.
Na posledních dvou lokalitách v Národním parku Podyjí bude zavedena pastva divokých koní z anglického Exmooru. Jde o lokality Mašovická střelnice a Havranické vřesoviště. Ačkoliv je hlavním cílem projektu zlepšit stav vegetace, která se na lokalitách nachází, není možné opomíjet ani živočišné druhy. Příliš intenzivní nebo nevhodně zvolený typ péče by mohl některé významné druhy poškodit nebo i úplně vyhubit. Ukončená červnová kontrola byla ve znamení denních motýlů. Mezi projektovými lokalitami v tomto ohledu vyniká Mašovická střelnice, kde byl počet druhů i celková početnost nejvyšší. Území je zajímavé společným výskytem hned čtyř druhů hnědásků, z nichž ten nejvzácnější - hnědásek podunajský zde má početnou populaci. Z dalších zjištění je zajímavé pozorování mnoha ostruháčků kapinicových, protože tento vzácný druh se většinou vyskytuje jednotlivě. Již brzy se na lokalitě objeví jeden z největších zdejších klenotů - vřetenuška třeslicová, která zde má jednu z několika posledních populací v ČR.
Akce Den otevřených stepí na Načeratickém kopci
Těžkou techniku v akci budou moci lidé vidět 1. a 2. září na Dni otevřených stepí na Načeratickém kopci u Znojma. Veřejnost se bude moci seznámit s metodami projektu Military LIFE for Nature, které pomáhají chránit jedinečnou přírodu bývalého vojenského cvičiště. Informuje o tom spolek Beleco. Pro více informací se můžete podívat na webovou stránku projektu.
Program akce:
• Péče o stepi pomocí tanku a bojových vozidel pěchoty (1.9. od 15:00 do 19:00, 2.9. od 10:00 do cca 18:00)
• Motokros a autokros ve službách ochrany přírody (průběžně oba dny)
• Komentované procházky s odborníky za přírodou Načeratického kopce (1.9. od 15:00, 2.9. od 10:00 a 14:00)
• Ukázka práce pastevců koz a ovcí (2.9. od 16:00)
• Děti se mohou zúčastnit soutěžního programu.
reklama