https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/docasne-nenavstevujte-rezervaci-pozadali-ochranci-prirody-verejnost.duvodem-je-mozne-zamoreni-okoli-milovic-azbestem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dočasně nenavštěvujte rezervaci, požádali ochránci přírody veřejnost. Důvodem je možné zamoření okolí Milovic azbestem

19.4.2023 16:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Stavební suť v bývalém vojenském prostoru. Dost možná je tu azbest.
Stavební suť v bývalém vojenském prostoru. Dost možná je tu azbest.
Zdroj | Česká krajina
Kvůli informacím o zamoření bývalého vojenského prostoru Milovice azbestem požádali ochránci přírody veřejnost, aby dočasně nenavštěvovala rezervaci velkých kopytníků, která se nachází v části někdejšího výcvikového areálu.
 
„Dosud se v souvislosti s azbestovou zátěží mluvilo především o okolí bývalého letiště a skládky stavební drti v okolí lokality Boží dar. Stanovisko České inspekce životního prostředí v minulých dnech však rozšířilo rizikovou oblast na celý bývalý vojenský výcvikový prostor,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila ve spolupráci s vědci.

„Na základě dílčích zjištění znalce lze konstatovat, že rozsah kontaminace azbestem v lokalitě bývalého vojenského výcvikového prostoru je značný. ČIŽP nebyly sděleny bližší informace o konkrétních lokalitách či pozemcích, kde se kontaminace azbestem nachází. Zároveň podle vyjádření znalce v celé lokalitě bývalého vojenského výcvikového prostoru nelze vyloučit uvolňování respirabilních azbestových vláken. Z tohoto důvodu je vstup do dané lokality výhradně na vlastní nebezpečí,“ uvádí zpráva České inspekce životního prostředí.

Rezervace velkých kopytníků se nachází na ploše zhruba 350 hektarů. Využívá tak nejrozsáhlejší část bývalého vojenského prostoru.

„Přesto nemáme od žádné z institucí oficiální stanovisko či informace, jaké je riziko, jak ho minimalizovat a podobně. Chtěl bych proto požádat všechny organizace, které v této věci vyvíjejí nějaké kroky a dělají rozhodnutí, aby nás informovaly,“ doplnil Dalibor Dostál.

Do rezervace každoročně přijíždějí desítky tisíc návštěvníků, kteří mohou využívat okružní stezky kolem pastvin s velkými kopytníky, vyhlídky a turistické trasy. Zároveň ochránci přírody každý den vysílají do bývalého vojenského prostoru pracovníky ke kontrole zvířat, odstraňování černých skládek, úklidu pozůstatků po činnosti armády či vyhledávání pyrotechniky, kterou pak odstraňuje přivolaný specialista.

Ochránci přírody věří, že omezení budou v nejbližších dnech zmírněna nebo odvolána. „Telefonicky jsem mluvil s panem starostou Milovic Milanem Pourem a dohodli jsme se, že další postup budeme řešit poté, co budou upřesněny informace o rozsahu této ekologické zátěže,“ doplnil Dalibor Dostál.

S používáním azbestu se pojí řada vážných rizik pro zdraví. Nemoci způsobené azbestem se projevují obvykle až několik let či desetiletí po kontaktu s tímto materiálem. Tyto choroby jsou téměř neléčitelné a obvykle vedou k předčasné smrti. Mezi nejzávažnější důsledky vystavení lidského organismu působení azbestových vláken je rakovina plic. Mikroskopická vlákna azbestu totiž mohou pronikat vzduchem do dýchacích cest a plic, kde mohou vyvolat rakovinné bujení. Jde tedy o silně karcinogenní látku.

Zamoření vojenského prostoru azbestem vyšetřuje policie. Zabývá se podezřením, že azbest nebyl při demolici budov v bývalém vojenském prostoru odstraněn v souladu s platnou legislativou, ale byl rozhrnutý do volných ploch.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina.


reklama

 
Česká krajina

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

20.4.2023 15:43
zamoření asi není ten správný výraz. spíše zaneřádění pozemků. dle mě ten azbest nic moc neškodí, pokud se neopracovává a neuvolňují se ta drobná vlákna a prach. tak to budou muset na náklady někoho zase shrnout na hromady a popřemýšlet co s tím dál. je snad nějak prokázáno žer se ty částice dostávají do spodní vody ? kdysi se azbestová krytina dávala skoro všude a i se odstraňovala baráky bouraly a nikdo po tom ani neštěkně o nějakém zamoření okolí ! to až teď začínají o tom ekokdákat ti co z toho uskladnění mají O.K. kšeft ! vykopou díru, paletu omotají plastem a zase zakopou a berou za to balík oproti uložení běžné sutě. v mnohých sběrných dvorech přijmou azbestovou krytinu aj. bez jakýchkoliv opatření.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist