https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/milovice-kvuli-azbestu-omezi-vstup-do-nekterych-casti-byvaleho-vojenskeho-arealu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Milovice kvůli azbestu omezí vstup do některých částí bývalého vojenského areálu Aktualizováno

17.4.2023 13:54 | MILOVICE (ČTK)
Foto | Tiia Monto / Wikimeda Commons
Město Milovice na Nymbursku lidem doporučí, aby nevstupovali na zpevněné plochy na kraji města v bývalém vojenském areálu, které by mohly být kontaminované nebezpečným azbestem. Vedení města tak reaguje na oznámení České inspekce životního prostředí (ČIŽP), která na území dělá šetření. Rozsah kontaminace podle ní může být značný. ČTK to dnes řekl starosta města Milan Pour. Stejné doporučení na svých pozemcích v areálu umístí také Středočeský kraj, informoval ČTK středočeský radní pro majetek Libor Lesák (ODS).

 

"Jedná se o zpevněné plochy mezi poli, nepřesně označované jako cyklostezky, kam se v roce 2019 materiál navezl. Dnes odpoledne budeme dávat pásky na vstupy ze silnice směrem od Zbožíčka a od betonárky, doplníme tam varovnou ceduli, že vstup je na vlastní nebezpečí, a vyjádření ČIŽP," řekl Pour. Město podle něj vlastní jen menší část pozemků, většina území je v majetku Středočeského kraje. V nejbližších dnech má být podle Poura k dalšímu postupu schůzka se zástupci kraje, ČIŽP a krajské hygienické stanice.

"I přesto, že nemáme žádné oficiální výsledky šetření prokazující výskyt nebezpečných látek, z důvodu předběžné opatrnosti a v návaznosti na doporučení ČIŽP umístíme v lokalitě informační značení o tom, že vstup na pozemky je výhradně na vlastní nebezpeční," uvedl Lesák. Kraj se podle něj s vyjádřením ČIŽP obrátil rovněž na Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje, aby doporučila případná další opatření. "Předpokládáme však, že pokud by výsledky, kterými disponuje při vyšetřování Policie ČR či jiné orgány, prokazovaly zdravotně ohrožující data, mají tato místa zákonnou povinnost informovat majitele dotčeného pozemku, aby zde přijal příslušná opatření, což se dosud nestalo," doplnil Lesák. Kraj podle něj rovněž nechá oblast prověřit vlastními specialisty.

Podle ČIZP policie k vyšetřování případu přizvala odborného znalce v oboru čistota ovzduší a chemie se specializací azbest a ostatní anorganická vlákna. Pro trestní řízení má připravit znalecký posudek o rozsahu zasažení území. "Na základě dílčích zjištění znalce lze konstatovat, že rozsah kontaminace azbestem v lokalitě BVVP je značný," uvedla ČIŽP ve zprávě. Nelze podle ní vyloučit ani uvolňování respirabilních azbestových vláken. "Z tohoto důvodu je vstup do dané lokality výhradně na vlastní nebezpečí," doplnila ČIŽP.

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu.

Smlouvu o dlouhodobém pronájmu bývalého vojenského prostoru uzavřel Středočeský kraj s firmou Mladá RP v prosinci 2010. Firma měla areál využívat 40 let, za což zaplatila dopředu 25 milionů Kč. Hejtmanství jí v roce 2016 za krajské vlády ČSSD a KSČM vypovědělo smlouvu kvůli nedodržení termínů pro demolice. Společnost ale tvrdila, že podmínky neporušila.

RP Mladá budovy bourala od roku 2012 do roku 2014. Veškerá suť byla tehdy této společnosti prodána za jednu korunu a firma se zavázala, že zajistí její likvidaci podle platné legislativy. Součástí dohody byl závazek firmy RP Mladá k dočištění pozemků a protřídění a zlikvidování skladovacích míst s uloženou sutí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jiří Klicpera

Jiří Klicpera

23.4.2023 21:45
Tak za prvé: Asbest má 6 modifikací, ne všechny jsou nebezpečné.
Za druhé: Asbestový prach (ne výrobky) je nebezpečný při vdechování do plic, a to po dlouhou dobu, řádově v letech. Je nebezpečný při výrobě výrobků, při broušení nebo vrtání za sucha apod. Není nebezpečný, pokud se s ním nemanipuluje, například když je z něj udělaná střecha, protipžární nátěr nebo těsnění čerpadla. Není nebezpečný, když se ho náhodou někdo dotkne. Existuje práce, kdy se například zkoumala karcinogenita asbestu na strážcích norských majáků, kteří pili výhradně srážkovou vodu z asbestových střech majáků po dlouhá léta. Nikdo z nich žádné účinky na zdraví nezjistil, nejen na plicích, ale ani na žaludku. Hygienici to všechno vědí. Etrernitové střechy klidně mohou zůstávat na svých místech, dokud se s nimi nic nedělá. Existují však případy, kdy je třeba postupovat s preventivním hlediskem, nebo případy skutečné kontaminace ovzduší, např. ve starších typech budov KORD. V některých případech se tam mohla asbestová vlákna dostávat do ovzduší a mohla být vdechována, ale vždy platí zásada důkazu, hodnocení dávky a doby působení. Bylo by vhodné zjistit, kolik asbestu se z kontaminované plochy mohlo uvolňovat do ovzduší, jestli vůbec, a podle toho postupovat. Mám obavy, že poplach kolem věci není úměrný závažnosti problému. Kolik se asbestu a které modifikace se naměřilo v Milovickém ovzduší??? Údaj musí být doplněn o podmínkách měření, zejména o směru a síle větru a o tom, zda bylo sucho či vlhko.... Preventivní opatření by neměla vyvolávat paniku a zbytečný rozruch, postupujme ve shodě se skutečnými údaji.
Za třetí: Tímto vůbec neříkám, že tam asbest není a že s ním původce nebo manipulátor nakládal správně. Každému, což jeho jest!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist