Pravidla boje s kůrovcem: žádná těžká technika, jen ruční pily.
V Národním parku Šumava se proti kůrovci bude postupovat kácením, ale bez použití těžké techniky. Dřevaři tak budou v prvních zónách stromy kácet ručně a poražené stromy po odkornění nechají na místě. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).
Mezi další "pravidla pro boj s kůrovcem" v návrhu dalšího postupu patří, že na celém území parku se nebudou používat letecké postřiky. Žádná technika nesmí v prvních zónách sjet mimo zpevněnou lesní cestu. V prvních zónách se ani nebude smět používat žádný biocidní prostředek proti kůrovci. Chalupa podle svých slov věří, že jeho návrhy podrobené diskuzi s kolegy na ministerstvu budou nejlepším řešením efektivnějšího boje s kůrovcem a zároveň šetrnou péčí k bezzásahovým zónám parku.
Ministr nařídil řediteli parku Stráskému, aby učinil nutné legislativní opatření, která umožní zahájit realizaci opatření. Chalupa by chtěl také založit informační dispečink a o kůrovcových těžbách informovat veřejnost. „Proti kůrovcovi se zasahovalo i v předchozích letech,“ připomněl Chalupa a dodal, že nový návrh by měl přinést menší zásah a jen v nezbytně nutných oblastech.
Tato pravidla jsou upravenou verzí návrhu, který předložila pracovní skupina Josefa Vovesného. Ministr si od tohoto postupu slibuje větší efektivitu v boji proti kůrovci a zachování šetrného přístupu k bezzásahovým zónám parku.
Oproti původnímu návrhu pracovní skupiny Tomáš Chalupa také rozhodl o zákazu kácení v některých vybraných prvních zónách s převahou rašelinišť a nařídil tyto zóny zařadit do bezzásahového režimu. „Těmito kroky chceme zachovat jádrové území Národního parku Šumava a ponechat je k samovolnému vývoji ve styku s Bavorským národním parkem,“ říká Chalupa.
Chalupa uvedl, že začátek kácení záleží na realizaci právních kroků. „Víme, že čas hraje proti nám a přijímají se rozhodnutí, která jsou pozdě,“ řekl novinářům Chalupa a uvedl, že je třeba znát aktuální údaje, neboť informace, ze kterých Chalupa vychází, jsou z loňského roku.
„Je zřejmé, že ministr Tomáš Chalupa zcela nevyhověl návrhu Jana Stráského a některá z nejcennějších míst Šumavy z plánovaného kácení vyjmul. Stromy tak zůstanou stát například u Černohorského močálu nebo v oblasti Rybárenské a Mlynářských slatí," komentuje ministrovo rozhodnutí Petr Machálek z Hnutí Duha. A dodává, že pokud Jan Stráský začne v nejcennějších šumavských oblastech kácet hned, bude to, bez ohledu na čerstvé stanovisko ministra, v rozporu hned s několika platnými zákony.
Hůlka: Různé iniciativy lžou
Předseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Hůlka uvedl, že očekával rozsáhlejší kácení kůrovcem napadených stromů v první zóně parku, neboť je to prý „jediná šance, jak zastavit ničení kdysi krásných šumavských lesů a uchránit je i pro další generace.“ Hůlka ale dodal, že chápe rozhodnutí ministra jako nutný kompromis. Kůrovcová kalamita prý vyhání z Šumavy turisty.
„Je potřeba zdůraznit, že různé iniciativy trvale veřejně lžou o růstu nového lesa v oblastech napadených kůrovcem. Opak je pravdou,“ uvedl Hůlka a vysvětlil, že na některých plochách nad 1200 metrů nad mořem se les neobnovuje, protože zde chybí matečný porost a degradované plochy zarostly vysokými travinami.
Své stanovisko vydala také Strana zelených, která je znepokojena kroky a návrhy ředitele národního parku a stanovisko ministra vzbuzuje další obavy. Strana zelených připomněla, že „zelení“ ministři životního prostředí učinili v minulosti důležité kroky, díky kterým se nyní zvyšuje návštěvnost i renomé uznávaného parku.
reklama