Čínská medicína je významný hybatel černého obchodu se zvířaty, tvrdí vědec
Byard spolu s kolegy varuje, že většina zákonných opatření v západních zemích je zacílena především na sběratele a chovatele, zatímco řada produktů živočišného původu v medicíně se pohybuje mimo toto „ostré“ rozlišení a je přehlížena. Podle Byarda je odpověděnými úřady kladen důraz na odhalování velkých případů pašovaných zvířat nebo zachycení „vzácných materiálů“, například rohů nosorožců a slonoviny, využívané mimo jiné k dekoračním účelům, ale už výrazně méně se prý daří odhalovat případy související s tradiční medicínou. Přitom je seznam zázračných všeléků podloudně vyrobených z těl ohrožených zvířat více než obsáhlý.
Rozdrcené rohy nosorožců jsou v tradiční medicíně využívány jako léčebný prostředek na široké spektrum lidských nemocí a neduhů, počínaje krvácením do mozku a AIDS konče, prášek z kosti tygra nebo rypoše je využíván proti artritidě při poruchách pohybového ústrojí. Extrakt z krunýřů sladkovodních želv slouží jako lék na rakovinu, kosti primátů vylouhovalné v lihu „fungují“ coby univerzální tišidlo bolestí a žluč vysátá z živých medvědů ušatých „léčí“ zažívací obtíže. Podobně je pak nakládáno s rozmnožovacími orgány zvířat, které jsou zpracovávány do podoby startérů potence, případně jsou zpracovávány celá sušená těla, jako u afrodiziak vyrobených z gekonů.
„Světová zdravotnická organizace (WHO) předpokládá, že 80 % obyvatelstva v rozvojových zemích je odkázáno na tradiční medicínu. Zároveň se odhaduje, že až 13 % tradičních medikamentů čínské produkce obsahuje látky přímo odvozené od zvířat,“ zmiňuje ve studii Byard. Tyto medikamenty bohužel nejsou jen specialitou Dálného Východu. „Například v tradičních léčivech zakoupených v australském Adelaide jsme nalezli DNA odpovídající irbisům, sněžným levhartům.“ Podobné je to i s DNA tygří nebo nosorožčí, která se v podobných přípravcích objevuje také.
Podle Byarda je teď rozhodující, zda kontrolní orgány vezmou tento nový kořen problému v patrnost a jaké zaujmou k tradiční čínské medicíně stanovisko. „Odhad ročního obratu z nelegálního obchodu s divokými zvířaty je odhadován na 10-20 miliard dolarů ročně, je to ohromný byznys,“ říká Byard. „A je na nás, abychom ho zastavili. I tak si myslím, že pro řadu živočichů už bude stejně pozdě.“
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
reklama