Festival Jeden svět v Praze nabídne kromě filmů i ekodílny nebo cyklojízdu
Sedm dokumentů nabídne divákům tradiční environmentálně zaměřená kategorie Takzvaná civilizace. Dopady transportu po moři se v rámci ní věnuje film Skutečná cena lodní dopravy. Rizika výroby notebooků, mobilů a elektroniky pro lidské zdraví a prostředí mapuje snímek Zemřít pro design.
Ve dvou dalších filmech budou šefkuchaři provokovat naše chuťové buňky. Zatímco Massimo Bottura bude ve filmu Divadlo života https://www.jedensvet.cz/2017/filmy-a-z/33547-divadlo-zivota vařit pro lidi bez domova a uprchlíky, Ben Reade a Josh Evans se vydávají ve filmu Brouci po stopách národů, v jejichž jídelníčku má svoje místo hmyz.
Do oblastí ledu a sněhu diváky zavedou dokumenty Ohrožená semínka a Tichý hněv Inuitů. První popisuje význam založení semenné banky nejen na Špicberkách. V rámci doprovodného programu si mohou návštěvníci festivalu vyrobit na workshopu obecně prospěšné společnosti KOKOZA svoji vlastní „semínkovou bombu“. Druhý dokument vypráví omezení komerčního lovu tuleňů. Ale netradičně z jiného úhlu pohledu než ochranářského, z pohledu místních obyvatel. Do Prahy v rámci festivalu přijede o tradici Inuitů hovořit právnička a designerka oblečení z tuleních kůží Aaju Peter.
Na festival přijede také hlavní protagonistka snímku Atomový soused, Hanna Halmeenpää. Žena, která si ke své roli matky tří dětí a učitelky přibrala na několik let ještě roli aktivistky bojující proti výstavbě nové finské jaderné elektrárny. Tento film je také jako jediný k dispozici ke zhlédnutí zdarma v rámci projektu Promítej i ty.
Novou festivalovou kategorií jsou Tváře města. V sekci, jejímž odborným garantem je architektonická a urbanistická platforma pro obyvatelnější města reSITE, se divákům naskytne pohled na Čínský sen a jeho města duchů nebo Opuštěnou zem po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě.
Soutěžit v Mezinárodní kategorii bude dokument Plastová Čína o zařízení na recyklaci plastů v Číně a lidech okolo něj. Zatímco pro dospělé se vyhozené plasty přivážené do Asie z bohatých zemí stávají zdrojem ubohých příjmů, pro děti jsou zdrojem jejich her. Třeba právě hračku z vyhozeného plastu si mohou lidé přijít během festivalu vyrobit na workshop umělkyně Veroniky Richterové.
Film Divošky měsíčního cyklu o ženské iniciativě z amerického předměstí doprovodí na festivalu Jeden svět cyklojízda z Dejvic. Kromě promítání filmů a pořádání doprovodného programu s ekologickou tématikou se snaží i samotný organizační tým festivalu o uvědomělé chování. Svoji ekologickou stopu chce i letos snížit pořádáním čistě vegetariánského rautu, využívání MHD a elektromobilů. Vytištěno bude v letošním roce podle organizátorů i méně festivalových katalogů. Divákům je kromě něj totiž již několik let k dispozici mobilní aplikace.
reklama