https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kampan-trumpuv-les-neboli-kdyz-z-ignorace-rostou-stromy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kampaň "Trumpův les" neboli “Když z ignorace rostou stromy“

1.9.2017 15:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
V reakci na připravované škrty programu CPP se ale někteří lidé v USA rozhodli dát své skepsi z prezidentských kroků poněkud tvořivější podobu. Jako formu vyjádření nesouhlasu se rozhodli v rámci neotřelé kampaně vysadit do roku 2030 takové množství stromů, aby to dokázalo “vyrovnat rozdíl“ do ovzduší unikajícího znečištění. Pokud se prý ke snaze omezit emise uhlíku na národní úrovni nemá sám prezident, musí se o to postarat sami lidé. / ilustrační foto
V reakci na připravované škrty programu CPP se ale někteří lidé v USA rozhodli dát své skepsi z prezidentských kroků poněkud tvořivější podobu. Jako formu vyjádření nesouhlasu se rozhodli v rámci neotřelé kampaně vysadit do roku 2030 takové množství stromů, aby to dokázalo “vyrovnat rozdíl“ do ovzduší unikajícího znečištění. Pokud se prý ke snaze omezit emise uhlíku na národní úrovni nemá sám prezident, musí se o to postarat sami lidé. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Netradiční kampaň s podtitulem “Když z ignorace rostou stromy“ běží od března ve Spojených státech amerických. Jejím cílem je odrušit negativní efekt některých administrativních kroků prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom TreeHugger.com.
 

V pořadí pětačtyřicátý prezident Spojených států amerických, Donald Trump, si řadou svých rozhodnutí nezískal zrovna přízeň všech občanů. Za kontroverzní je považována například jeho snaha odpoutat se od nejrůznějších mezinárodních i domácích závazků boje proti klimatickým změnám. Po červnovém odstoupení od Pařížské úmluvy se nyní jeho administrativa připravuje i na výrazné snížení financování tzv. Clean Power Plan (CPP), ke kterému má dojít s příchodem roku 2018. V CPP, které uvedl v běh předchozí prezident, totiž ten současný spatřuje zásadní brzdu rozvoje zaměstnanosti. Plán přitom počítal se snížením uhlíkových emisí v energetickém sektoru o 30 % (a o 25 % snížení prachových polétavých částic v ovzduší) do roku 2030.

V reakci na připravované škrty programu CPP se ale někteří lidé v USA rozhodli dát své skepsi z prezidentských kroků poněkud tvořivější podobu. Jako formu vyjádření nesouhlasu se rozhodli v rámci neotřelé kampaně vysadit do roku 2030 takové množství stromů, aby to dokázalo “vyrovnat rozdíl“ do ovzduší unikajícího znečištění. Pokud se prý ke snaze omezit emise uhlíku na národní úrovni nemá sám prezident, musí se o to postarat sami lidé. Jak? Vzhledem k tomu, že CPP měl potenciál odstranit z atmosféry ekvivalent 870 milionů tun oxidu uhličitého, bude zapotřebí skutečně spousta stromů. Přesněji řečeno, deset miliard. Kuriózní na tom je, že celá kampaň i výsledný les by měl nést jméno pětačtyřicátého amerického prezidenta.

Pochopitelným problémem je, že jednolitý Trump Forest s deseti miliardami stromů by potřeboval ke svému růstu plochu přibližně 98 000 kilometrů čtverečních. Prakticky by tak překryl rozlohu celého státu Kentucky. Dan Price, Jeff Willis a Adrien Taylor, kteří za kampaní stojí, takový prostor k dispozici nemají. A proto řeší věc netradičně: formou crowdfundingové kampaně můžete buď přispět na transparentní účet charitě Eden Reforestation Projects, která za získaný obnos stromy vysadí, nebo můžete sami, na svém pozemku, nějaký ten strom vysadit. Výsledkem tedy nebude spojitý les, ale celistvá myšlenka. “Kampaň jsme rozjeli letos v březnu,“ říkají zakladatelé Trump Forest. “Naším původním záměrem bylo vysadit strom pokaždé, když Donald Trump řekne sousloví “klimatické změny“. Jenže to opravdu nebylo moc často.“

Do nápadu s “distribuovaným lesem“ se naštěstí může zapojit mnohem více lidí, ať už mají k dispozici prostředky, peníze nebo pozemek. “Donald Trump nám chce přinést více uhlí, i když nám vědci říkají, že si nemůžeme dovolit další spalování, a navzdory tomu, že nám ekonomové říkají, že víc peněz a pracovních míst by nám přinesly obnovitelné zdroje energie. Co máme dělat? Takže zasadíme les, který pohltí skleníkové plyny, které Trump plánuje dostat do naší atmosféry,“ říká Dan Price, klimatolog. “Nejde nám o zisk, do kampaně investujeme jen tím, že sadíme stromy. Nechceme Vaše peníze. Jen chceme, abyste zasadili pár stromů kdekoliv na světě, a pak nám třeba poslali ofocený účet spolu s obrázkem stromu. A my to zařadíme do databáze příspěvků Trumpova lesa.“

I když se takové volné řešení může zdát bezvýznamné, distribuovaný les k dnešním dním čítá 360 000 exemplářů, a kampaň finančně podpořilo přes 1200 dárců.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist