Komise Akademie věd chce přísnější pravidla pro výstavbu v národních parcích
Komise, jíž předsedá epidemiolog a genetik Radim Šrám, podpořila pozměňovací návrh poslance Jiřího Junka (KDU-ČSL). Ten se mimo jiné týká omezení nevhodné výstavby v národních parcích a rozšiřování přírodních zón pro jednotlivé NP, tedy těch nejpřísněji chráněných.
Sněmovní výbor pro životní prostřední ale již v květnu doporučil Sněmovně schválit návrh bez radikálnějších změn, s nimiž někteří poslanci přišli. Dolní komora by podle doporučení výboru neměla schválit ani Junkův návrh, podle kterého by přírodní zóna čili divoká nerušená příroda musela tvořit v různých časových horizontech více než polovinu rozlohy národních parků. Například u Šumavy by se tohoto stavu muselo dosáhnout do 18 let.
Vědecká komise však požaduje konkrétní termín pro každý národní park, stejně jako nepřekročitelnou minimální rozlohu přírodní zóny, nebo to, že plochy již jednou zařazené do zóny s vyšším stupněm ochrany není možné přeřazovat zpět do zón s nižším stupněm ochrany.
Poslanecký výbor naopak v květnu podpořil jiný Junkův návrh, podle kterého by stát nesměl v národních parcích prodávat žádné pozemky. To podporuje i vědecká komise. "Novela navržená MŽP totiž připouští rozprodej pozemků v majetku státu na zastavěných a zastavitelných územích obcí v NP. Případné oprávněné potřeby obcí lze řešit například zřízením věcného břemene při ponechání pozemku v majetku státu," uvedli vědci. Navrhují také omezit další výstavbu a rozrůstání ploch obcí v národních parcích.
V dolní komoře by neměl podle poslaneckého výboru uspět ani požadavek na zamítnutí vládní novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který podali občanští demokraté. Například poslanec Jan Zahradník (ODS) navrhuje vypustit pasáž, podle níž je dlouhodobým cílem ochrany národních parků "zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů". Vnímá to jako bezzásahovost.
reklama