Liberecká zoo nabídne návštěvníkům ukázky sokolnického výcviku
Liberecká zoologická zahrada má jednu z nejbohatších kolekcí dravých ptáků v Evropě a takřka každý rok se může pochlubit nějakým chovatelským úspěchem. V minulosti například jako první na světě dokázala po umělém oplodnění odchovat orla křiklavého nebo jako první v republice odchovala supy himálajské. Letos jako první na světě dokázala odchovat mládě orla nejmenšího.
"Jsme zapojeni do dvou reintrodukčních programů - s orlosupem bradatým a orlem mořským. Odchovaná mláďata těchto druhů vypouštíme zpět do volné přírody. Tímto způsobem se nám podařilo reintrodukovat už více než 15 dravců. I z tohoto důvodu věřím, že sokolnické ukázky budou nejenom atraktivním doplňkem návštěvy zoo, ale také poskytnou našim návštěvníkům spousty nových zajímavých informací ze života těchto unikátních tvorů," doplnil ředitel zoo David Nejedlo.
Sokolnictví je jedním z nejstarších vztahů mezi člověkem a dravcem, které trvá více než 4000 let. Je to tradiční aktivita lovu pomocí cvičených dravých ptáků, v přirozeném stavu a prostředí. Od roku 2010 je na seznamu nehmotného dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO.
Počátky českého sokolnictví spadají do pátého století a hlavní rozmach zaznamenalo ve středověku. Zájem o tento způsob lovu začal ale po vynalezení palných zbraní upadat. Dnes už sokolnictví není chápáno pouze jako starověké umění lovu. Sokolníci se stále více věnují i ochraně ohrožených druhů a jsou nápomocní v celosvětovém zotavení populace ohroženého sokola stěhovavého. Podílejí se i na mnoha dalších projektech.
reklama