https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-patrik-potize-statu-na-trebicsku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Patrik: Potíže státu na Třebíčsku

13.12.2024
Letecký pohled na Třebíč.
Letecký pohled na Třebíč.
Český stát se rozhodl více rozvíjet finančně a bezpečnostně rizikovou jadernou energetiku, takže první nový jaderný blok prosazuje stavět v Dukovanech. K tomu ale potřebuje vybudovat mnoho silnic, přestože mnohdy postrádají dopravní a finanční odůvodnění či jsou ekologicky nevhodné, jak dokládá přeložka průtahu v Třebíči.
 

Hlemýždí tempo povolování jaderného bloku v Dukovanech

Politici se rozhodli dekarbonizovat průmysl, energetiku a dopravu hlavně tím, že bezkoncepčně sází na zdlouhavou, drahou a rizikovou jadernou energetiku a až pak na rychlý, levnější a jednodušší rozvoj obnovitelných zdrojů energie a na úspory.

Přitom potřebné množství elektřiny kolem roku 2040 je možné mít i bez výstavby nového jaderného bloku, jak například dokládá studie z října 2021 s názvem „Energetická revoluce: Jak zajistit elektřinu, teplo a dopravu bez fosilních paliv“.

Vlajkovou lodí „jádra“ má tak být údajně v letech 2029 až 2036 výstavba prvního ze dvou jaderných bloků v Dukovanech s výkonem kolem tisíc dvě stě megawatt nejméně za dvě stě miliard korun. Podle rozhodnutí vlády z července 2024 má tento blok, který dosud ani nikdo nevymyslel, postavit jihokorejská firma KHNP.

A jaký je stav jeho povolování? V červnu 2021 byla zahájena dvě územní řízení a až v říjnu 2023 vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu dvě svá rozhodnutí: pro jaderný blok a pro okolní silnice. Proti nim pak bylo v únoru 2024 zasláno celkem šest rozkladů: od jednoho rakouského spolku, od čtyř českých spolků a od jedné firmy.

Nyní se čeká na rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu. Následovat by pak měla různá stavební řízení. Nelze tedy nyní najisto tvrdit, že se tento blok skutečně začne stavět již v roce 2029.

Finančně neefektivní dopravní stavby

Pokud se má s výstavbou jaderného bloku začít v roce 2029, tak se nejprve musejí z Týnce nad Labem do Dukovan vybudovat přeložky řady silnic a osm obchvatů obcí a měst, včetně Třebíče, jak si vláda v říjnu 2017 také schválila. Jinak se totiž velkoobjemové a těžké části jaderného bloku do Dukovan nedostanou. Bizarní přitom je, že se u těchto staveb nehodnotí jejich naléhavá dopravní potřebnost a ani ekonomická efektivnost.

Mapa 1: Trasa plánovaného dovozu jaderných zařízení z Týnce nad Labem do Dukovan.
Mapa 1: Trasa plánovaného dovozu jaderných zařízení z Týnce nad Labem do Dukovan.
Zdroj | Zajištění financování úprav dopravní infrastruktury v souvislosti s výstavbou nového jaderného zdroje v elektrárně Dukovany (schváleno českou vládou 28. listopadu 2023)

Jednou z takových staveb má být i přeložka silnice I/23 v Třebíči za 5,6 miliardy korun, neboť na průtahu města se nalézá úsek délky 105 metrů, které svým vysokým sklonem brání dovozu potřebných částí jaderného bloku. Přitom rychlejší a levnější řešení bez nové přeložky se zřejmě ani nehledalo.

Mapa 2: Úsek délky 105 metrů na stávajícím průtahu silnice I/23 v Třebíči, který brání dovozu jaderných zařízení do Dukovan, takže se údajně musí postavit druhý průtah městem
Mapa 2: Úsek délky 105 metrů na stávajícím průtahu silnice I/23 v Třebíči, který brání dovozu jaderných zařízení do Dukovan, takže se údajně musí postavit druhý průtah městem
Zdroj | archív Dětí Země

Přitom nejde o všechny dopravní investice. Vláda totiž v únoru 2024 ještě rozhodla, že na další opravy, modernizace a novostavby různých silnic v různých krajích, zejména v Kraji Vysočina a v Jihomoravském kraji, vyčlení třináct a půl miliardy korun, které se mají utrácet v letech 2024 až 2029, případně až do roku 2034.

Výdaje na tyto dopravní stavby nelze považovat za společensky efektivní a budou jistě ještě růst. Navíc tyto peníze mohou chybět pro výstavbu daleko potřebnějších nových silnic jinde v ČR.

Dopravně nevhodná přeložka v Třebíči

A jak je na tom příprava tzv. obchvatu Třebíče? Stavba přitom obchvatem není, neboť prochází okrajem města přes rekreační a přírodně cenné území, takže jde spíše o nový průtah nebo obecně o přeložku silnice I/23. Někteří místní občané říkají stavbě průchvat.

Nový průtah představuje 2-3pruhovou silnici délky téměř 6 km, která má stát 5,6 miliard korun. To je asi třikrát více, než je obvyklé, což ale zřejmě nijak nevadí. Přitom existuje elegantní trasa skutečného obchvatu Třebíče délky asi 11,25 km, kterou vedení města a stát odmítají, ačkoliv její vlivy na obyvatele a na přírodu by mohly být nižší, náklady přijatelnější a hlavně by nebránila rozvoji města.

Mapa 3: Varianty přeložek silnice I/23 v Třebíči – endogenní (asi 6 km) podle Ředitelství silnic a dálnic, s. p. a dva návrhy její úpravy podle některých obyvatel města a exogenní (asi 11,25 km) podle spolků Obchvat Třebíče,, z. s., a Děti Země
Mapa 3: Varianty přeložek silnice I/23 v Třebíči – endogenní (asi 6 km) podle Ředitelství silnic a dálnic, s. p. a dva návrhy její úpravy podle některých obyvatel města a exogenní (asi 11,25 km) podle spolků Obchvat Třebíče,, z. s., a Děti Země
Zdroj | archív Dětí Země

Nový průtah ale musel nejprve od krajského úřadu v Jihlavě získat rozhodnutí o povolení škodlivého zásahu do biotopů dvaceti šesti zvláště chráněných druhů a rodů živočichů. Řízení za účasti Dětí Země a spolku Obchvat Třebíče začalo v srpnu 2021 a povolení bylo vydáno v srpnu 2022. Oba spolky přitom marně namítaly, že není doložen veřejný zájem a ani jeho převaha nad zájmem ochrany těchto jedinců a jejich biotopů. A ani nebyla posouzena varianta skutečného obchvatu města.

Následně pro nový průtah začalo v listopadu 2022 územní řízení společně s hodnocením vlivů na životní prostředí (tzv. proces EIA). Krajský úřad souhlasné závazné stanovisko EIA vydal 15. ledna 2024, aniž se podrobně zabýval namítanými nedostatky podkladů či předloženými rozpory, a územní rozhodnutí pak vydal 20. srpna 2024. Proti němu svá odvolání zaslaly čtyři spolky a třináct fyzických osob, o nichž nyní rozhoduje Dopravní a energetický stavební úřad. Ten ovšem dodržováním zákonů příliš nevyniká.

Škodlivý zásah přeložky v Třebíči byl nezákonný

Spolky již mají na svém kontě první úspěch. Krajský soud v Brně totiž na základě žaloby Dětí Země rozsudkem ze dne 27. srpna 2024 zrušil povolený škodlivý zásah nového průtahu v Třebíči do biotopů dvaceti zvláště chráněných druhů a rodů živočichů, neboť zrušil rozhodnutí krajského úřadu v Jihlavě i Ministerstva životního prostředí.

Soud mj. uznal, že došlo k bezdůvodnému odmítnutí uložit další zmírňující podmínky a hlavně nebyl doložen veřejný zájem na jeho výstavbě. Rozhodování o zásahu se tedy vrací o tři a půl roku zpět na začátek, přičemž bez něho nelze územní rozhodnutí potvrdit.

Závěr

Povolování jaderného bloku v Dukovanech i nového silničního průtahu Třebíčí tedy představuje jakýsi „sofistikovaný tanec“ – stát udělá několik kroků vpřed, ale občané ho mohou přinutit udělat několik kroků vzad.

Zásadní přitom je, že angažovaná veřejnost bude všechny velké stavby spojené s novým jaderným blokem v Dukovanech sledovat a žádat důsledné a zákonné vypořádání svých námitek. A to se týká i trasy přeložky silnice I/23 v Třebíči, kterou lze postavit jako skutečný obchvat města, nikoliv jako jeho druhý průtah.


reklama

 
foto - Patrik Miroslav
Miroslav Patrik
Autor je český přírodovědec a předseda spolku Děti Země.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (98)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

13.12.2024 06:21
Děti Země (aj. ušlechtilé ekolog. organizace):
-musíme provést dekarbonizaci, jinak se planeta přehřeje, všichni umřeme, je to v zájmu celého lidstva, celé civilizace
-přeložka (nutná pro vástavbu JE) je nemožná, ohrozili bychom 20 biotopů a 20 vzácných druhů!
Závěr: přestaňte svítit, topit, jinak to nejde!

Proto V.Klaus už v r. 89 zcela geniálně, zcela osamoceně zvedal prst: nikdy, prosím, nedopusťme nadvládu účelových, izolovanými zájmy podporovaných nedemokratických spolků, ekologů, přírodovědců, které rozhodují bez možnosti jejich demokratické regulace= nevolených.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 11:53 Reaguje na Honza Honza
Za chvíli nám bude vládnout spolek ANO, takže jsme toho Klause zase neposlechli.
Odpovědět
sv

s v

14.12.2024 12:02 Reaguje na Michal Uhrovič
Který je známý rušením rozběhnutých investic do jádra a podepisováním green dealu... takže patrik bude pravděpodobně skákat radostí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.12.2024 04:09 Reaguje na Honza Honza
to che klid, ono ty Dukovany nestaví na zelené louce, ty krámy na tu elektrárnu už tam dopravovali, takže chápat pisatele není úplně jednoduché.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.12.2024 07:17
Celý život jsem četl zejména knihy a časopisy o přírodě. Tak proč jsem nyní na nynější autory alergický?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.12.2024 07:17
Celý život jsem četl zejména knihy a časopisy o přírodě. Tak proč jsem nyní na nynější autory alergický?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 11:52 Reaguje na Michal Ukropec
Namísto čtení se běžte podívat do přírody, dokud tam ještě něco je, protože další bloky JE stačit nebudou a bude třeba poslatvit celou novou JE a vybudovat přehrady na chlazení JE a ono v tom našem státečku už toho místa moc není
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.12.2024 18:04 Reaguje na Michal Uhrovič
Táta pochází ze Žlkovců. Tam jsou Jaslovské Bohunice. A jelikož bydlíme v Táboře, zahrádku máme Jistebnici pod Máří Magdalénou. Takže skoro pod uložištěm. Furt lepší než občasné zdroje k ničemu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.12.2024 16:59 Reaguje na Michal Uhrovič
Zajímave pokud tvrdíte, že v tom našem malém státečku už toho místa moc není, pane Uhrovič. "Ekologisti" z různých společků snad tvrdí, že toho místa na několik tisíc větrníků a solární parky je dost.
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.12.2024 07:30
1) Bizarní je spíš to, že profesionální škůdce a sabotér kritizuje "hlemýždí tempo povolování".
2) Studie podobné ekologistické organizace nedokládá vůbec nic, nestačí mít "potřebné množství elektřiny" v nějakém ročním součtu, potřebné množství elektřiny musí být k dispozici v každém časovém okamžiku, což se solárními a větrnými elektrárnami zajistit nedá a dramatické navýšení spotřeby fosilního zemního plynu, které studie navrhuje, není udržitelné ani ekologicky a cenově přijatelné a je v přímém rozporu se závazky ČR v oblasti dekarbonizace.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

13.12.2024 09:46 Reaguje na Emil Novák
Naprostý souhlas. Německo na rekordních spotových cenách kvůli slabému větru nad mořem https://energozrouti.cz/clanek/nemecko-kvuli-obnovitelnym-zdrojum-energie-kolabuje-ceny-elektriny-vystrelily-vzhuru?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 11:51 Reaguje na Dalibor Motl
nojo, kvůli Německému bláznění za chvíli nebudeme mít večer své oblíbené pořady v TV a pekaři nám neupečou čerstvý rohlík na snídani. Zažehneme ohně a středověk náš čeká ...
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

16.12.2024 14:19 Reaguje na Michal Uhrovič
Tak e večer budete věnovat procvičování pohybu na předání genů pro nového človíčka.
Tak to bývalo téměř vždy, když byl dlouhodobý výpadek elektrické energie.
Berte to pozitivně, lecos špatného bývá naopak dobré.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

13.12.2024 10:07 Reaguje na Emil Novák
Ještě pro pana Patrika přidám jeden odkaz popisující zářné energetické zítřky našeho západního souseda ve světle současné energetické "situace": https://medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-vrati-li-se-nemci-k-jadru-budou-stavet-nove-zdroje-ne-krisit-ty-puvodni-103603
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.12.2024 11:57 Reaguje na Dalibor Motl
já se nedomnívám, že postování užitečných odkazů je správná cesta. tou by to bylo pouze v případě, kdyby se jednalo o člověka hledajícího ne-li "pravdu", tak aspoň optimální řešení.

diskutovat s někým, kdo vede svatou válku (v lepším případě; v táboře enviro bloařů je taky dosti raketýrů, ale to je prašť jako uhoď) smysl nemá.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.12.2024 12:28 Reaguje na Lukas B.
enviro blokařů... pardon. zatracená dyzgráfyje
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 12:02 Reaguje na Dalibor Motl
Pane Motl, nebuďte naivní. Pan Patrik vaše komentáře na ekolist.cz určitě nečte. A pokud by se i tak podíval na komentáře pod článkem, myslíte že bude číst články od amatérského energetika?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 12:18 Reaguje na Emil Novák
Pane, jste odborník a polemizovat s vámi o energiích nechci, protože na to nemám potřebné znalosti.
Ale nevyřešilo by " potřebné množství elektřiny musí být k dispozici v každém časovém okamžiku" nějaký chytrá přenosová síť v celé EU, která by to zajistila?
Vím, že vybudovat takvou síť je náročné, ale do budoucna určitě přínosné. Co myslíte?
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.12.2024 12:57 Reaguje na Michal Uhrovič
Jak si proboha představujete, že přenášením vznikne elektrická energie? (Pokud začnete přenosu říkat "chytrý přenos" fakt tomu nepomůžete.)
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 12:59 Reaguje na Viktor Šedivý
to já netvrdím, to špatně chápete
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.12.2024 22:05 Reaguje na Michal Uhrovič
Pokládáte (spíše řečnickou) otázku: "Ale nevyřešilo by " potřebné množství elektřiny musí být k dispozici v každém časovém okamžiku" nějaký chytrá přenosová síť v celé EU, která by to zajistila?"

Co si tedy představujete pod "chytrou sítí" jiného než systém, který vyrobí energii z ničeho?
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.12.2024 13:21 Reaguje na Michal Uhrovič
Myslím že chytrá přenosová síť by za obrovských nákladů, po velmi dlouhém čase budování mohla fungovat do chvíle, než se objeví první problémy. Pak to dopadne asi takhle: "Norway’s two governing parties want to scrap an electricity interconnector to Denmark, with the junior coalition partner also calling for a renegotiation of power links to the UK and Germany, as sky-high prices trigger panic in the rich Nordic country." https://www.ft.com/content/f0b621a1-54f2-49fc-acc1-a660e9131740
Podobné jako s elektřinou je to i s plynem - Německo svévolně uvalilo tranzitní poplatek na zemní plyn a nezbývá nám než ho platit a žadonit o zrušení. Z toho vyplývá, že je vždycky lepší spoléhat na své vlastní zdroje než na nějakou záchranu od sousedů.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 15:18 Reaguje na Emil Novák
A proč je náš průmysl závislý na Německu a není nezávislý. Do nedávna nám paliva dodávalo jenom Rusko. Elektřinu obchodujeme na burze, takže ta nezávislost jsou jen plané řeči.

Bez spolupráce EU se z energetické krize nikdy nedostaneme a nebo je třeba úplně změnit světový řád a rozprad EU.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.12.2024 17:14 Reaguje na Michal Uhrovič
Pokud stát nemá k dispozici nějakou potřebnou komoditu (plyn, elektřinu, potraviny), musí je získat nákupem od toho, kdo tou komoditou disponuje. A tím se stává na něm závislým. Jestli jsme se, třeba politickým rozhodnutím EU, zbavili závislosti na levném Ruském plynu, zákonitě jsme ho, při respektování jeho vysoké prodejní ceny, pro svou spotřebu museli nakoupit od jiného dodavatele a stali se závislými, zase na něm. A nic na tom nemění, ani rozdělení té naší závislosti, na několik dílčích dodavatelů, kteří hledají na trhu právě tu nejvýhodnější prodejní cenu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.12.2024 20:32 Reaguje na Michal Uhrovič
U paliv je aspoň výhoda v tom, že se dají skladovat a dají se ve větší nebo menší míře vytvořit nějaké nouzové zásoby na dobu potřebnou k náhradě dodávek z jiných zdrojů. U elektřiny nikoliv. Proto není rozumné se spoléhat na její dovoz.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.12.2024 17:06 Reaguje na Michal Uhrovič
Nepíše snad Duha v těch svých manuálech, že podle jejího scénáře by v roce 2050 byla ČR zemí s čistým dovozem 12 TWh ročně?
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.12.2024 01:29 Reaguje na Michal Uhrovič
Naopak. Setrvání v EU znamená zaručený úpadek energetiky a bídu, nouzi, ...
Pokud tedy konečně někdo VELMI RYCHLE nepošle GreenDeal do pekel.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 07:35
Tato civilizace nejde správným směrem a jedině takový lidi můžou zpomalit ničení naší krajiny pro blaho této konzumní civilizace
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.12.2024 13:00 Reaguje na Michal Uhrovič
No nejde správným směrem. Místo skutečných zdrojů energie vyhazuje závratné sumy peněz na fantasmagorie zvané OZE.

Jak dopadly civilizace, které přišly o zdroje, dobře víme.
Absence energií se promítne do života (a smrti) mnohem rychleji, než jakákoli jiná nouze.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2024 09:14
"a až pak na rychlý, levnější a jednodušší rozvoj obnovitelných zdrojů energie a na úspory".

Jenže ty úspory zateplením se dělají podle stávajících norem, které za 10-20 let nebudou v souladu s nároky na budovy.

Ano, obnovitelné zdroje je možné nasekat velmi rychle, ale jejich zálohování není zatím pořádně dořešeno a hrozí při větším podílu OZE kolapsy energetických soustav.

Kdybyste se, pane Patriku, zamyslel a pokusil se vidět dále než jeden metr před sebe, možná byste své názory přehodnotil.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

13.12.2024 09:54 Reaguje na Jiří Svoboda
Pro pana Patrika mám tip na doporučenou četbu na téma mediální brainwashing:
https://medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-stoprocentne-obnovitelna-kalifornie-ma-stejny-podil-ciste-elektriny-jako-cr-104641
Taky bychom mohli česky říct přání otcem myšlenky. Mohli bychom se bavit cizí naivitou až hloupostí ale bohužel tyhle amatérští "energetici" mají vliv v Bruselu a tu katastrofu s ignorováním fyzikálních zákonů začínáme odnášet všichni.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2024 10:08 Reaguje na Dalibor Motl
Tady nejde ani tak o ignorování fyzikálních zákonů jako o počítání do pěti a ochoty přijmout známá fakta.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 11:48 Reaguje na Jiří Svoboda
Já si zatepluji dům za své náklady, abych měl v létě v domě chládek a v zimě v domě teplíčko za nízkou cenu.
Vy to děláte kvůli normám?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2024 15:46 Reaguje na Michal Uhrovič
Já to dělám tak, aby to vyhovělo i požadavkům za 50 let a nemuselo se to draze předělávat. Ty normy jsou velmi konzervativní a vyhovují stavebním firmám a projektantům, kterým zateplování "nevoní".

Problém je, že takto polozateplené domy podle norem získávají i dotace ze Zelené úsporám. To je ostudnost.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.12.2024 19:04 Reaguje na Michal Uhrovič
Předpokládám, že máte tedy dům postaven ze zdiva, které má nevyhovující tepelný odpor. Pokud ne, tak si zateplením pouze zaděláváte na problémy. Zateplení např. 45 cm i starých děrovaných cihlových bloků vede pouze k tomu, že ten chládek budete mít v domě pořád, a navíc pěkné plísně. Zeptejte se praktika stavaře, tím nemyslím samozřejmě mě. Přesně toto mi řekl již před 25 lety, když jsem stavěl.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.12.2024 19:41 Reaguje na pavel peregrin
Ono záleží na tom, jak je to zateplení provedeno. Samozřejmě, jestli se celý dům zabalí do nepropustného polystyrénu, cementovým lepidlem se na něj přilepí sklotextilní síť, udělá se tenkovrstvá omítka a celé se to ještě natře, pro páru nepropustnou barvou, bude zaděláno na problém.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.12.2024 20:01 Reaguje na Tonda Selektoda
To podstatné je tepelný odpor původního materiálu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2024 19:47 Reaguje na pavel peregrin
Záleží na tom, jak hloupého stavaře se zeptáte. Pokud zateplíte dost tlustým polystyrénem, aby zůstala celá zeď prohřátá, nemá důvod vlhnout a plesnivět. Ten váš praktik asi viděl výsledek zateplení tenkým polystyrénem, který zeď udusil a ta zůstala chladná. A nesmyslně generalizoval.

Ono stačí trochu přemýšlet.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.12.2024 20:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Nemáte pravdu. Zateplení kupříkladu současných cihlových bloků 45 cm je naprostá hloupost, protože samo o sobě izoluje dostatečně. Zateplovat tlustým polystyrénem mají smysl zdi o tloušťce tak 15-20 cm a pak je potřeba minimálně 20 cm a daleko lépe Orsilem, který dýchá.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.12.2024 20:03 Reaguje na pavel peregrin
A můžete mi sdělit, nač byste takto kvalitní materiál zateploval dalšími 15 cm? ten odpor už budete zvyšovat naprosto minimálně, ale že si slušně vyženete peníze z kapsy, to určitě.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

13.12.2024 20:41 Reaguje na pavel peregrin
Jestliže někdo staví z Heblu či Ytongu, ze kterého se v devadesátkách na Západě stavěly tak maximálně chlévy, tak to zateplit asi musí, ale to je každého věc. A hlavní tepelné ztráty jdou přes špatná okna a pak nezatepleným stropem. Přes zeď z kvalitního materiálu minimum.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.12.2024 19:37 Reaguje na pavel peregrin
Stavět z cihelných bloků 45 cm je naprostá pitomost. Tak nedosáhnete ani tepelného odporu 6.

Zeď zateplená polystyrénem také dýchá - dovnitř. Zeď má uvnitř stabilizovat vlhkost a ne aby vlhkost utíkala zbytečně ven.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.12.2024 06:34 Reaguje na Jiří Svoboda
Stavěl jste někdy v životě něco? Současný cihelný blok se vzduchovými dutinami zateplovat nemusíte. A pokud to uděláte, řekněte, jak spočítáte rosný bod, kde ho v té zdi budete mít? A podle vás má vlhkost zůstávat v místnosti? Pak mi vysvětlete, na co tedy větráte.
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.12.2024 10:26 Reaguje na pavel peregrin
Ppodle mně je to hloupost, je třeba rosný bod dostat ze zdiva do plystyrénu, nezateplené zdivo má rosný bod v sobě, stejně tak jako málo zateplené.
Pro normální zeď 30 cm by měl stačit polystyrén 15 cm.
Pokud byste zeď 45 cm zateplil 30 cm polystyrénem, mohl byste (snad) rosný bod dostat do polystyrénu a samotná zeď by byla suchá. Ale jak by vypadala zeď 80 cm jako hrad, to nevím.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.12.2024 09:42
Nový blok Dukovan bude stát sice 200 miliard, ale kolik miliard už tu
odklady staveb nasekaly Děti Země v čele s potížistou p. Patrikem? Je
načase spolkům uložit i hmotnou zodpovědnost za škody, které způsobí
svým jednáním. Stát jim ale ještě přispívá na činnost a nevyžaduje po
nich za ty škody ani korunu. I ve zcela schválených rozhodnutích hledají pouze procesní a věcné chyby, aby se řízení vrátilo na začátek. Mnohdy vůbec nejde o ekologii, ale pouze o ten potížismus, který se některým spolkům setsakra vyplácí. Někteří obětují příspěvek pro spolek, aby mohli začít stavět, ale u státu ta možnost není, ale stojí to vícenáklady v nových pozdějších cenách, za výkupy náhradních pozemků a penále ze smluv stavebních společností, které musely najít náhradní využití svých kapacit. Tak se třeba obchvat oddálí o 5 let a prodraží na dvojnásobek. A to nehovořím o zdraví lidí v dopravně zatíženém městě, či obci bez obchvatu. Děti Země vše řídí z bezpečné vzdálenosti, aby to nemuseli vysvětlovat z očí do očí těm postiženým obyvatelům. Zákon by měl umožnit námitky pouze místním spolkům a s hmotnou zodpovědností při neoprávněné žalobě. Jedině tak lze dospět k zodpovědnému jednání potížistů, když budou za své
jednání a konání PLNĚ ZODPOVĚDNI !
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

13.12.2024 11:25 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Macháček, takže když vám v rámci 200 miliard někdo postaví obchvat přes zahradu, vyrobí tunel který musí být kvůli pěti/šesti převáženým věcem vysoký 10m, zlikviduje údolí pro relaxaci města a mnoho dalšího (viz článek) tak je to fajn protože přeci se nemůžeme postavit 200 miliardám páč kdyby to náhodou bylo 201 miliard tak už by to byl průser. Tady navíc by ta delší varianta byla nejspíše levnější protože by odpadl ten Tunel a mnoho dalšího ale protože se někdo rozhodl narvat auta do města a relaxačních zón tak vlastně pohoda. Já teda DĚTEM ZEMĚ fandím a doufám, že tahle kravina se fakt neuskuteční a to i kdyby to mělo stát o miliardu víc...

A narovinu styďte se, přišel jste jen někoho okopávat ale o problému vůbec nic nevíte. A to platí o dalších co tu kvákají nesmysly jen proto, že DĚTI ZEMĚ... Ale že Stát je liknavý, že ty projekty se enormě prodlužují díky NEČINNOSTI státu a že státu je vlastně úplně jedno jestli vám to protáhne prostředkem čehokoliv to už tu nikdo nevidí...

Ale budem mít Atomovou elekrárnu za bratru 200 miliard. Drahou elektřinu za ví bůh kolik let, kdy se technologie každým rokem posouvají... moc pěkný.

Přeju vám krásný den z Třebíče
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2024 11:47 Reaguje na Zdeněk Charvát
Ty 4 dukovanské bloky vznikly v době, kdy ta dopravní infrastuktura byla na mnohem nižší úrovni. Proč by to nešlo i dnes využitím současné infrastruktury? Nevím, proto se ptám.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 11:56 Reaguje na Jiří Svoboda
A v době, kdy se lidí nikdo neptal, v jaké prostředí chtějí žít a co chtějí mít za domem.
A každý měl jenom kolo a telefon měl jenom doktor a předseda.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2024 15:50 Reaguje na Michal Uhrovič
To jako reagujete na můj komentář?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.12.2024 17:35 Reaguje na Michal Uhrovič
"Tak v době kdy se lidí nikdo neptal co chtějí mít za barákem"? A on se jich snad dnes někdo ptá? Příklad NP Křovoklátsko. Ekoterorista Patrik volá po angažované veřejnostico a žádá důsledné a zákonné vypořádání svých námitek. Tady se odvolávají 4 spolky a 13 fyzických osob. Kolik subjektů se odvolává v případě toho NP? Tam snad již nejde o angažovanou veřejnost. Obchvat Přerova se vleče již 17 let a nyní zase podává Patrik dvě žaloby. Chybí tam prý nová rozptylová studie a posouzení vlivu imisí na veřejné zdraví. Ty desetitisíce aut a kamionů denně se tahnoucích přes Přerov snad tomu veřejnému zdraví prospívají?
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.12.2024 12:26 Reaguje na Jiří Svoboda
samotný reaktor je (laicky řečeno) předmět tvarem připomínající bokler, něco přes metr v průměru a dlouhý asi čtyři metry z nějakého tlustého kotlového plechu a váží půl stovky tun. to se dá přivézt po stávající silniční síti. parní turbína (vysokotlaká nebo nízkotlaká) je potvora zase moc velká a ta se musí přivézt po částech a smontovat na místě, na to se žádná (pozemní) dopravní cesta nadimenzovat nedá (a fantasmagorie s DOLem zaplaťbůh uhynuly na oubytě a stejně nezamýšlely Dukovanskou větev). zvývá kontejnment, čili ochranná obálka dimenzovaná na vnitřní přetlak mnoho desítek atmosfér. ta se dá udělat ocelová (a pak jsou ty díly poměrně neobratné a to je to co se bude vozit po zkapacitněné trase), nebo železobetonová předpjatá (tak to má JeTe).
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.12.2024 12:26 Reaguje na Lukas B.
boiler. pardon.
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.12.2024 13:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Ty čtyři dukovanské bloky mají poloviční výkon a tím i mnohem menší komponenty, které tehdy šlo přepravovat po železnici, ale u velkých bloků to nejde. Např. zatímco dukovanský blok měl šest relativně malých parogenerátorů, tj. na GWe celkem 12, reaktor APR-1000 má na GWe jen dva, logicky tedy musí být ty dva mnohem větší. Na druhou stranu je mnohem levnější vyrobit dva velké než 12 malých o stejném výkonu.
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

13.12.2024 13:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Myslím, největší problém je turbína. Ta původní elektrárna je má výrazně menší ale čtyři. Nová bude mít dvě a o hodně větší - ty kusy budou problematické.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 11:47 Reaguje na Zdeněk Charvát

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PE

Petr Elias

13.12.2024 12:53 Reaguje na Michal Uhrovič

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
EN

Emil Novák

13.12.2024 13:31 Reaguje na Zdeněk Charvát
Tak to je docela paradoxní že zrovna vy tu někomu vyčítáte, že o problému vůbec nic neví, a pak napíšete že "budem mít Atomovou elekrárnu za bratru 200 miliard. Drahou elektřinu za ví bůh kolik let, kdy se technologie každým rokem posouvají"... moc pěkný.
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

13.12.2024 13:52 Reaguje na Emil Novák
A? Co je na tom špatně...
- Začneme stavět 2030-35... Cena nějaká
- Dostavíme ?? sice existují smlouvy ale výhledy se mění takže čas konce, cena ??
- Sice existují smlouvy, že to zatáhne dodavatel ale čas ukáže (a realita ze staveb elektráren jinde není růžová)

No a co se týče technologie levné to není a to se bude muset zaplatit v energiich a kdo to zaplatí ?
Stát ?? pochybuju
Takže lidé.

A jinak já atomovou energii nehaním, za mě OK nemám s ní problém ale chápu její +/- chápu, že se to staví nějakou dobu (mezitím pokrok), chápu, že to něco stojí (a inflace++), a dokážu pochopit, že díky geopolitice se to může i měnit za běhu protože to je dlouhý projekt. A chápu, že to budeme muset zaplatit.

Přeju pěkný den.
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

13.12.2024 13:54 Reaguje na Zdeněk Charvát
p.s. od té staré elektrárny sedím na dohled a pracuje mi tam polovina rodiny a známých... nějakou představu mám i o projektu a realizaci...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.12.2024 19:51 Reaguje na Zdeněk Charvát
Zatím se ty starší JE, až na výjimky asi v Německu, velmi dobře zaplatily prodejem elektřiny. Jaký je důvod, že by to nemělo být i nadále?
Odpovědět
EN

Emil Novák

13.12.2024 20:43 Reaguje na Zdeněk Charvát
Špatně je na tom prakticky všechno.
1) 200 miliard zní jako obrovská částka jen do chvíle, než si spočítáte hodnotu vyrobené elektřiny, která je ještě mnohem větší.
2) "Drahá elektřina" má být ve srovnání s čím? Investor požaduje rozdílový kontrakt na méně než 90 €/MWh, investoři do větrných elektráren požadují v aukcích okolo 130-140 €/MWh, teplárny požadují přes 150 €/MWh. Tak co z toho je ve skutečnosti drahé?
3) "za ví bůh kolik let" - a jak chcete zajistit takové množství elektřiny rychleji, když má být ještě k tomu nízkoemisní? To by šlo zajistit jedině solárními elektrárnami, které ale vůbec neřeší hlavní problém - jak zajistit pokrytí spotřeby v zimě. U větrných elektráren je bez šance se na to takové množství dostat i za 50 let. Další nápady?
4) O "realitě" z kterých jiných staveb konkrétně píšete? Nechcete doufám vyvozovat z pár staveb jednoho dodavatele, že stejné problémy musí mít i všichni ostatní dodavatelé, ač je ve skutečnosti nemají?
5) Levná není ani žádná jiná technologie a vždycky je zaplatí lidé. Nikdo jiný.
6) Jak se technologie vyvíjejí a že nemá cenu stavět se tvrdilo už v 90. letech, a jak jsme rádi že ten Temelín teď máme...
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

14.12.2024 09:10 Reaguje na Emil Novák
Budiž tohle vám rozporovat nebudu prošel jsem si to a defakto asi pravda Zbytek ukáže čas...
------
2025 - podpis smlouvy
2029 - začátek
2036 - první testy
------
Já tu ale komentoval pána primárně z jinách důvodů...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.12.2024 12:56 Reaguje na Zdeněk Charvát
Pokud víte lepší řešení na přepravu podmíněnou dodavatelem, tak budiž. Vláda vybrala dodavatele, ten zadal podmínky
pro dopravu částí elektrárny a bez jejich splnění stavět
nemohou. Tak tedy neprotestujte proti silnici, ale proti
typu elektrárny pro jejíž výstavbu ta silnice musí dané
parametry. Osobní zájmy máme všichni a musíme z nich
mnohdy slevit a nebo se jim podřídit, aby bylo možno něco
vůbec postavit. Představte si pouze kanalizaci přes mojí
zahradu k sousedům. Měl jsem jim to zakázat, aby neměli
možnost se na ni napojit? Nikoliv! Chápu je a souhlasil
jsem s jejím umístěním, s vykácením dvou stromů a taky
trvalým znehodnocením pozemku věcným břemenem potrubí.
Je to vždy o míře potřebnosti a nebo zbytečnosti. Vy
nechcete plynulejší průjezd Třebíčí? A nebo to tam lze
řešit obchvatem? Pokud se něco staví, tak raději už na
parametry budoucnosti a ne na současnou dopravu. To,
že se to někoho dotkne je dáno osídlením a taky tím,
že tu není nikde země nikoho. Tomu vadí to, tomu zase
tohle a záleží na společenské potřebě, které musí zájmy
jednotlivců ustoupit.
Jinak liknavost státu mne vytáčí taky, ale je to dáno tím
střídáním u moci, kdy se každý obává rozhodnout na více
volebních období a to navíc nemají osobní zodpovědnost.
Tady vláda nepadá při špatném ekonomickém rozhodnutí a tak
ho klidně schválí. Schází hmotná a trestní zodpovědnost.
Ony tu byly jiné nabídky na rychlejší a levnější výstavbu,
ale nebyly politicky průchodné, takže ber, kde ber, když
někdo něco nabízí i s dokončením za deset a více let.
Nejen v energetice se tu zaspalo a i ty původní Dukovany
jsou už tu podle ruského výrobce přesčas. To, že jejich
životnost prodlužujeme je právě díky té liknavostí nic
nového nestavět. Pokud by se 500 nahradily 500, tak asi
ta cesta nebude třeba, ale vláda rozhodla o 1200, tak
se musí stavět i ta cesta.
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

15.12.2024 09:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Ta silnice může mít dané parametry i o kus vedle. A osobní zájmy na tom fakt nemám. Vadí mi na tom jediné a to, že se poničí kus města a narvou se auta z jedné části do druhé sorry ani omylem to není obchvat ale přesně tak jak to Třebíčáci nazývají "průchvat". Mě osobně to nejde ani přes pozemky ani vedle nich ale znám Třebíč abych věděl co to způsobí...

A jo vadí mi zacpaná Třebíč, problém je, že tohle to vyřeší jen z části řeší to jen jižní část města, zbytek bude zase jezdit středem protože jsme údolí (a všechnu cesty vedou přes střed města) a jestli to mělo odvést tranzit, což obvykle u obchvatu bývá tak proč ho to narvalo z jedné části města do druhé a to ještě za cenu poniční částí parků...
Vedle toho budou normálně bydlet lidi 😎 v těsném sousedství... Jediné co to řeší, je, že to vytvoří paralelní ulici a když bude průser na jedné pomůže ta původní a naopak ale to je všechno a to by řešili ten o kus vzdálenější obchvat. Jo pravda trvalo by to autem o 3 minuty dýl +/-
Paradoxní je i to, že ten vzdálenější obchvat by byl pravděpodobně i levnější neb by nepotřeboval tolik terénních úprav. Zajímavé taky je, že když po té trase dopravy půjdete, tak všechny obce v trase přepravy řeší obchvat tím, že ho dají mimo zastavěnou a rekreační část města...

A narovinu proti Dukovanům fakt nic nemám ani jejich dostavbě a to, že už jsou tu přesčas a mnoho dalšího moc dobře vím...
To, že věci, které se povezou jsou větší na novou atomku se tady ví moc dobře (jde hlavně o turbínu, tam ty díly budou o hodně větší)...

"Jinak liknavost státu mne vytáčí taky, ale je to dáno tím
střídáním u moci" - i v jiných zemích se vlády střídají u moci a jde to... takže problém bude spíš v tom, že u nás to nejsou vlády ale antagonistické skupiny... a ty hned vytváří všude čístky a cpou svoje lidi (kontinuita pochybná).
Stačí když kouknu na vedlejší Rakousko. Tam taky působí různé skupiny Zelených a podobně (není jich málo) ale jsou schopní se domluvit u nás je to viz tahle diskuze >> "Děti Země" a další = povl, škodiči, obstrukčníci a vím já co ještě... Že za plno věcma stojí rozhádaný stát už vidět není. Našel se nepřítel a tím se tříská kolem sebe...

Proto jsem se ozval. Koukněte se na tu diskuzi odshora 🤔 nikdo tu neřekl, že by ten problém mohl být i jinde a všichni vědí kdo je nepřítel... chmm.

Přeji pěkný den.

p.s. a nejsem u žádné z těch organizací ani jiných podobných ani jsem nebyl.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.12.2024 10:52 Reaguje na Zdeněk Charvát
Beru vaši odpověď, jako místního a protest proti
stavbě podle vás nevhodného "obchvatu" bych čekal
od nějakého místního spolku a nebo rovnou od vámi
voleného městského zastupitelstva. Koho si tam
proboha volíte, když je to tak pro město špatné?
Máte přece možnost reparátu, svrhnout konšele,
co to odsouhlasili a projekt změnit. Já se pouze
podivuji, že se toho ujaly Děti Země, které
jinde spíše dělaly vše proto, aby se rychle nic
nestavělo i kvůli procesním chybám povolovacích
procesů. Obávám se, že s nimi se nedočkáte ani toho podle vás vhodnějšího obchvatu, protože
vždy a všude se najde něco, co potřebuje ochranu
a oni na to poukážou. Pamatuji na žáby, které
v dané lokalitě nikdy nebyly. Po důkazu, se zase
vytratily, ale efektu přeložky plánu dálnice a
vytvoření náhradních "louží" bylo dosaženo. Ty
louže sice slouží jinému druhu žab, ale ty tu
jsou celkem zcela běžné. Náklady byly na tu
změnu údajně půl miliardy a kvůli přiblížení
ke dvěma domům přibyly další protihlukové stěny.
Ti lidé tak mají výhled na násep a protihlukové
stěny. Ti nemohou aktivistům přijít na jméno,
protože se k nim dálnice přiblížila o 200 m.
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

15.12.2024 13:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Místní spolek se proti tomu samozřejmě postavil... to vlastně došlo až k tomu zapojení Dětí země.

Koho si tady volíme, no volíme místní podnikatele defakto. Mají na to celkem dobrou metodu... Před volbami se rozprchnou do malých uskupení, nechají se najmenovat na první fleky a po volbách se zase sejdou na radnici. Dlouhodobý problém, těžké to nějak změnit... Další problém je, že obchvat se defakto týká jen asi třetiny města (jižní) to co je za řekou ty lidi to netankuje, nezajímá a ani jim to nejspíše moc nepomůže takže to v klidu ignorují.

Takže ano reptáme ale je nám to asi tak prd platné proto zřejmě došlo na ty Děti země.

Co se mě týče osobně si taky myslím, že to nedopadne prostě místní lobby to zase zválcuje ale je to škoda a ne pro mě... já už to přeřiju nějak navíc jsem od toho "obchvatu" relativně daleko ale pocítí to ti co tam bydlí, ubude nebo bude zaplevelená auty jedna relaxační zóna... 🤔

Takže vlastně těm Dětem Země fandím... přejet zemi buldozérem a zabetonovat kde co je jednoduché... udělat to dobře je mnohem složitější, chce to rozumnou domluvu a ta prostě často chybí. A státu jako zadavateli je to jedno navíc plno věcí solidně zdržuje. Pak asi nezbývá než někam donést ty žáby 🤔 byť to fakt teda není můj styl...

Jinak zajímavé a dlouhé dvouhodinové video je tam na konci zmiňován i ten náš obchvat s panem Patrikem od Dětí země...
https://youtu.be/p2pH6pOMGAE?si=32d8gkmlno5xnZdQ
To video je fakt dlouhé a asi to nedáte nicméně to celkem vykresluje situaci... Neškodilo by se domluvit ale nějak nevidím tu spojnici k té domluvě. Možná i pro to co jste napsal výše, každé 4 roky to startuje znovu s novou hejrup vládou...
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

15.12.2024 14:06 Reaguje na Zdeněk Charvát
Ten spolek který se to snaží zvrátit:
https://obchvattrebice.cz/
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

18.12.2024 09:29 Reaguje na Břetislav Machaček
Jo a ještě vizualizace obchvatu...
- tunel (no OK) jen musí být 10m vysoký právě kvůli těm objektům co se tudy povezou asi 5-8 kusů
- mezi zahrádkami
- park Terovské a Libušino údolí (na západě)
- park Lorenzovy sady (na východě)
- v údolí po obou stranách se bydlí (dětský dům++)
- spojka do centra od Janova Mlýna - nejkratší nápoj centrum obchvat jak to asi dopadne
- poliklinika a okolí už dneska není prázdné viz vizualizace ale vesele se tam staví a jsou tam domy a bydlení (žluté plochy)
- a mnoho dalšího
Za mě neskutečný paskvil = průchvat.
https://www.youtube.com/watch?v=uWbkkA2EfFk
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.12.2024 10:14
Obstrukčníci a potížisti nechápou, že vydírání při stavbách silnic nejvíc škodí přírodě a zdraví lidí ve městech. V jiných státech Evropy by už platili pokuty nebo seděli.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

13.12.2024 11:46 Reaguje na Jarka O.
Chtělo by to obchvat kolem domu paní Jarky O., aby se jí lépe žilo a k tomu malou JE vedle obchvatu, aby měla levnější elektřinu a to by se panečku žilo v našem státečku!
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.12.2024 12:25 Reaguje na Michal Uhrovič
Proč? Lokality na UE a JE jsou už desítky let vybrané. Existují jen silnice? Přičemž vodní cesty podporované GD ekolozi a vláda už zdecimovali. Já jsem pro neznámé montovny atp přímo před barákem? Vám hodně radosti z budoucího krásného výhledu na větráky a velké radosti z elektrického proudu.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.12.2024 16:52
Hm, a co udělá Hnutí Duha pro to, aby se záměr výstavby nového bloku JE Dukovany zdařil? Bude proti tomu jen obstruovat a štvát lidi proti?
Vážená Duho, jak je vůbec možné, že v JE Dukovany jsou snad již čtyřicet let v provozu až čtyři jaderné bloky JE? To v té době Třebíč neexitovala? Nebo ještě neexistovalo nějaké prapodivné ekologické hnutí, které si chce za peníze daňových poplatníků prosadit jiné řešení získávání elektřiny, a tím, třeba nevědomě, lobbuje za zájmy konkurence a přispívá k rozvratu naší energetiky?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.12.2024 17:23 Reaguje na Tonda Selektoda
Omlouvám se, místo Hnutí Duha jsem měl napsat Děti Země.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

14.12.2024 11:46 Reaguje na Tonda Selektoda
Tyto "eko" organizace už slavily velký "úspěch" zamezením výstavby svou bloků v Temelíně. O tom, jak by se nám další dva "mastodonty" v Temelíně nyní hodily snad nikdo nepochybuje.
A nyní opět míří k dalším "úspěchům" a budou házet klacky pod nohy při výstavbě JE v Dukovanech.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

14.12.2024 12:57 Reaguje na Karel Valenta
Ano, jestli si dobře vzpomínám, to však již bylo po převratu?
Odpovědět
KV

Karel Valenta

14.12.2024 13:29 Reaguje na Tonda Selektoda
Myslím, že se o to tehdy zasloužila Bursíkova "zelená" parta.
Odpovědět
sv

s v

14.12.2024 12:00
Když bureš otrávil Bečvu, tak patrik držel hubu a krok.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

14.12.2024 13:01 Reaguje na s v
A co má bečka a tvůj kamarád bureš společného s tematem článku?
Odpovědět
sv

s v

14.12.2024 13:27 Reaguje na Tonda Selektoda
Travič Bečvy agent bureš není můj kamarád, toníku. Takže nemusíš mít obavy, že bych ti mezi jeho půlkama dělal konkurenci.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

14.12.2024 18:07 Reaguje na s v
A něco k tématu článku nemáš? Nebo tě jen vzrušují mužské půlky?
Odpovědět
sv

s v

14.12.2024 18:45 Reaguje na Tonda Selektoda
K tématu tvého lezení mezi burešovy půlky mám pouze to, že tvou úchylku nesdílím, toníku.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.12.2024 19:51 Reaguje na Tonda Selektoda
Že s tím primitivem ztrácíte čas.
Odpovědět
sv

s v

14.12.2024 20:20 Reaguje na pavel peregrin
Vždyť ty tomu primitivovi burešovskýmu taky lezeš mezi půlky peregrinku. Proč s ním ztrácíš čas?
Odpovědět
KV

Karel Valenta

14.12.2024 13:53
Hledal jsem nějaký odbornější komentář k MAF 2023 a našel zde a je velmi výživný :
https://data.eu.cntmbr.com/datarun-v2/datarun-v2/c739cc61-eba0-4ce8-a712-f3f207bdcfb6.pdf
Pokud autor článku a jeho parta uspějí, čeká naši energetiku i nás drsná realita:
„Analýza ukazuje, rozsah problému v případě, že se Dukovany nepostaví.“
„Pokud by se nové bloky nepodařilo postavit, česká energetika bude v kritické situaci.“
„Nebylo by tedy lepší budovat něco, co Němci nemají ?“
A na závěr:
„Jedním z nejdůležitějších závěrů MAF CZ 2023 je volání po dozdrojování české energetiky, a to v objemu odpovídajícím aktuální kapacitě šesti velkých kondenzačních uhelných elektráren (Prunéřov, Tušimice, Počerady, Chvaletice, Ledvice, Dětmarovice). Analýza přitom připouští, že ono dozdrojování (především v podobě paroplynových zdrojů) v Česku zatím nemá reálnou projektovou, natož investiční podobu. Situace, v níž už nebudeme mít uhlí a ještě nebudeme mít odpovídající náhradu, byla dříve popisována jako budoucí riziko. Nyní ji lze označit již za pravděpodobný scénář, jehož předpokládaná doba trvání se neustále prodlužuje. Na druhou stranu dokument na základě definované metodiky pouze odráží energetickou realitu a již nepřináší odpověď na otázku, zda bude ekonomicky a bezpečnostně výhodnější podržet v provozu déle stávající uhelnou flotilu alespoň do doby, než se podaří náhradní zdroje vybudovat a spustit, anebo ponechat uhlí zcela napospas trhu a teprve poté budovat a spouštět nové zdroje. Tato otázka už je výsostně politická.“
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.12.2024 20:55 Reaguje na Karel Valenta
Asi tak. Situace je ještě horší. Neb nejde jen o eletriku, té potřebujeme asi 80TWh ročně, ale o celkovou spotřebu energie a ta je 450TWh ročně.
https://www.youtube.com/watch?v=Spm4rWiXgAE&t=1468s
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.12.2024 20:56 Reaguje na Karel Valenta
Asi tak. Situace je ještě horší. Neb nejde jen o eletriku, té potřebujeme asi 80TWh ročně, ale o celkovou spotřebu energie a ta je 450TWh ročně.
https://www.youtube.com/watch?v=Spm4rWiXgAE&t=1468s
Odpovědět
KV

Karel Valenta

15.12.2024 10:01 Reaguje na Slavomil Vinkler
To je jasné, nyní se to snaží řešit třeba tepelnými čerpadly, ale to vyvolá další spotřebu elektřiny v té nejkritičtější části roku. Viz zde MAF 2023 a šílená cena za MWh :
"Stejně jako v předchozím roce, zpráva uvádí ekonomickou hodnotu nepokrytého zatížení, která vzrostla z 4016 eur/MWh v roce 2022 na 16 000 eur/MWh v roce 2023."
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

14.12.2024 23:19
Podle rozhodnutí vlády z července 2024 má tento blok, který dosud ani nikdo nevymyslel, postavit jihokorejská firma KHNP. .............

Už je tomu vícero let, o Vrbicích ještě nikdo nic nevěděl, ale tehdy padl názor, že pokud ty Dukovany nedostaví Rosatom, tak že nebudou postaveny nikdy.
Docela by mě to zajímalo, ale já se toho nedožiju.

Na druhé straně, jak byly do Dukovan dopraveny ty velkoobjemové a těžké části jaderného bloku stávající reaktorů?
Odpovědět
ZC

Zdeněk Charvát

15.12.2024 09:10 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Stavěly se na místě z částí a ten vlastní reaktor (reaktorová nádoba) není tak velký navíc se dá seskládat z částí... Velké kusy jsou především turbíny a ty se vozí v celku a u té nové budou ty turbíny o dost větší... Větší výkon bloku, větší turbína, větší díly a jen ta hřídel na které to všechno je je pěkný macek.

Je fajn si udělat do nějaké elektrárny exkurzi a pak když vedle toho stojíte 🤔
Odpovědět
sv

s v

15.12.2024 10:28 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Přesně tak, rusáci by to nepostavili nikdy, vis Paks II, viz Hanhikivi.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

15.12.2024 11:19
Bohužel, po změně prezidenta v JK asi dostavbu Temelína čekají komplikace:
http://www.lukaskovanda.cz/dukovany-v-ohrozeni-jihokorejsky-parlament-totiz-prave-sesadil-prezidenta/
Odpovědět
KV

Karel Valenta

15.12.2024 11:46 Reaguje na Karel Valenta
Dukovan
Odpovědět
KV

Karel Valenta

15.12.2024 11:54 Reaguje na Karel Valenta
Tak prý neovlivní :
https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/odvolani-prezidenta-neovlivni-tendr-na-dukovany-uvedlo-ministerstvo-prumyslu
Odpovědět
sv

s v

15.12.2024 16:57 Reaguje na Karel Valenta
POkud je někdo "hlavní ekonom" jako Kovanda, tak by si měl nejdřív zjistit fakta, než se začne k něčemu vyjadřovat. Ta fakta jsou taková, že i bývalý prezident Mun če-in, což je protijaderný aktivista, který když byl prezidentem, tak v Koreji zastavil investice do jádra, přesto KHNP svoje produkty s jeho aktivní účastí co by prezidenta v zahraniční propagovalo. A to do té míry, že za ně osobně loboval i v PRaze. Kšeft je totiž jedna věc a vnitřní politika druhá. To, že teď korejská opozice tepe do vládní strany a využívá k tomu veškerou třeba i vymyšlenou munici je v demokracii dost běžné. Stejně tak je běžné, že v případě výměny u vládnoucích koryt, bývalá opozice na své tepání rychle zapomene, a bude horovat pro kšefty pro velký státní podnik.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.12.2024 20:08 Reaguje na s v
Fakta jsou taková, že korejská opozice nyní tvrdí, že naše jaderná zakázka, kterou jejich politický protivník, korejský prezident velmi pomáhal protlačit, je finančně podseknutá.
Je otázka, jestli to je jenom politický boj jihokorejské opozice proti prezidentovi nebo až volby změní politickou mapu a současná opozice se dostane do vlády, skutečně bude nějak chtít prosadit v té zakázce změny ve smyslu zvýšení její ceny.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.12.2024 08:30

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
BL

Bohumil Lustig

16.12.2024 18:18
Nespolehlivost výroby zelené elektřiny je patrná na vituaci v Německu, takže absolutně nesouhlasím s nesmyslem mít jen zelenou elektřinu a po večerech svítit loučemi a svíčkami. S fakty k obchvatu Třebíče, souhlasí většina obyvatel města - kromě vedení radnice - radniční opozice a skutečný vítěz místních voleb jsou pro¨ti stávající stavbě "průchvatu", který zničí oba třebíčské parky a lidem v okrajových částech pošle pod okna 20 tisíc aut denně. Nemluvě o tom, že okolo "průchvatu" se staví prodávají parcely na rodinné domy a chystá se výstavba domů bytových. Pod současným vedením se Třebíč opravdu nestává místem k bydlení, jak nás starosta a spol. přesvědčují.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.12.2024 20:03
Tak když už nejde stavět uhelné elektrárny a kapacita vodních elektráren je u nás v podstatě vyčerpána,. tak jediná možnost mít stabilní zdroje elektřiny jsou jaderky. Jakožto záchrana proti rozvrácení energetické sítě nestabilními OZE zdroji, které vyžadují obrovské nesmyslné investice do posílení energetické sítě a přesto nejsou schopny zabránit kolísání cen energií v rozmezí záporné ceny -3000 Kč za MWh až +30 000 Kč za MWh, viz nedávná dvě období Dunkelflaute v Německu, kdy cena německé elektřiny vystoupala až tak vysoko. A to ještě v té době Německo vyrábělo elektřinu třeba i z mazutu a vysávalo každou trošičku volné elektřiny od svých sousedů, Francie, Polska, Norska, Švédska ale i České republiky. Elektřinu z uhelek, které se ještě zelenému šílení u nás nepodařilo odstavit i z oněch našich jaderek, které jsou dle zeleného aktivisty a škoditele společnosti Patrika "finančně a bezpečnostně rizikovou jadernou energetiku."
A až se zeleným škoditelům společnosti podaří kolem Německa odstavit i zbylé uhelky a případně i nějak omezit jaderky, tak potom snadno může v době dalších Dunkelflaute v takové energetice, jako je ta německá totálně zmršená německou Energiewende, vystoupat cena elektřiny až na násobky toho současného maxima 30 000 Kč za jednu megawatthodinu.
A takovou budoucnost by naši čeští zelení aktivisté, na předním místě s panem Patrikem, rádi připravili i u nás.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist