https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/divcice-podaly-trestni-oznameni-kvuli-strusce-na-soukromem-pozemku-akupi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dívčice podaly trestní oznámení kvůli strusce na soukromém pozemku Akupi

13.12.2024 19:54 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Luis Alvaz / Wikimedia Commons
Obec Dívčice na Českobudějovicku podala na konci října trestní oznámení kvůli statisícům tun ocelářské strusky na soukromém pozemku v katastru obce. Pozemek, na němž jsou i další materiály, patří firmě Akupi. Podle vedení obce materiál znemožňuje přístup k vodovodnímu řadu do místní části Zbudov a obává se poškození životního prostředí. Akupi obvinění odmítá. Obci poslala předžalobní výzvu, aby nepoškozovala jméno firmy. Případ od loňska zkoumá Česká inspekce životního prostředí.
 
"Myslíme si, že na pozemku leží materiál, který obsahuje nebezpečné látky a může být nebezpečný pro okolí, kde jsou Zbudovská blata, vedle protéká Bezdrevský potok,“ řekl starosta Miroslav Stulík (nezávislý). Podle jednatele firmy Akupi Patrika Piláta je trasa potrubí volná, jen místy nad potrubím leží kompost.

Pozemek má deset hektarů, ocelářská struska leží na třech hektarech, různý materiál tam mají uskladněn další firmy. "Na našem pozemku je uskladněna dřevní hmota, cihelný a betonový recyklát, komposty, výkopová zemina. Množství se mění podle toho, jak to firmy potřebují. Struskového umělého kameniva je tam 180 000 tun, které bude využito třeba do staveb dálnic," řekl Pilát. Dodal, že strusku lze přetřídit a využít třeba na betonové konstrukce.

Odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví Jihočeského kraje vydal sdělení, že struska na pozemku je odpad. Kdyby se měla využít jako povrchové kamenivo, vyžadovalo by to speciální rozhodnutí, uvedla vedoucí oddělení ochrany ovzduší a nakládání s odpady Hana Pacáková.

Ocelářskou strusku dováží do Česka firma Cemmax, která ji nakupuje od rakouské společnosti Voestalpine Stahl RLS-TECH jako odpad. Podle nařízení REACH Evropské unie byla tato struska zařazena mezi odpadní materiály jako neškodná pro životní prostředí, uvedla firma Cemmax. "My jsme ale tuto strusku firmě Akupi prodali jako kvalitní certifikovaný výrobek, který není škodlivý pro životní prostředí ani neskrývá žádná rizika," řekl jednatel Cemmax Vít Freylach. "Jako odpad jsme to dovezli, ale zpracovali v našem zařízení a dodali Akupi už jako výrobek," dodal s tím, že například v Ostravě se struska běžně využívá.

Česká inspekce životního prostředí kontrolu zatím neukončila. "Konvektorová struska je dle české legislativy odpadem," uvedla mluvčí Miriam Loužecká. Dodala, že inspekce zatím nezjistila, že by struska z Dívčic měla být nebezpečný odpad. "To však neznamená, že se jedná o volně použitelný materiál. Použití konvektorové strusky není možné bez platného povolení pro nakládání s odpady,“ dodala mluvčí.

"Konvektorová struska není zcela inertní materiál, existuje tak určité riziko výskytu a uvolňování škodlivých látek, zejména těžkých kovů. Její volné využití bez stanovených pravidel není proto žádoucí a může ohrozit životní prostředí,“ dodala Loužecká

Inspekce v roce 2020 uložila Akupi v souvislosti se struskou u Dívčic pokutu 180.000 Kč. "Tu jsme dostali za to, že jsme udělali z té strusky zpevněnou plochu, aby se tam dalo jezdit, jenže jsme to udělali bez stavebního povolení. I tuto strusku časem odvezeme na nějakou stavbu,“ dodal Pilát.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

14.12.2024 09:36
Tak rakušáci se strusky rádi zbavili i když je to skvělý obchodní artikl a my jsme ji rádi nakoupili, protože je to skvělý obchodní artikl a poházíme ji po české zemi, aby byla krásnější a pevnější.
Tak se zvelebvuje naše planeta a někomu se to dokonce nelíbí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.12.2024 20:27
Tak asi záleží, jestli v Rakousku dokázali udržet otevřených dost lomů na přírodní kamenivo pro stavby a tudíž je jejich struska, která je svým způsobem z hlediska životního prostředí skutečně poněkud riziková, pro jejich stavby nadbytečná, protože mají dost přírodního kameniva.
U nás v ČR rozhodně nadbytečná není, protože kvůli odporu obyvatel se u nás pomalu víc než 30 let neotevřel snad jediný lom či důl na štěrk a kámen. Kameniva na stavby a do betonu je tak stále méně a stále více zdražuje a musí se pro stavby dovážet stále z větší vzdálenosti.
Potom ta rakouská struska u nás najde uplatnění coby náhrada přírodního kameniva.
A meziskládka takového materiálu nutně musí být, protože zkušenosti s používáním strusky z hald na Ostravsku ukázaly, že taková struska je reaktivní, rozebraná z haldy a přímo bez meziskládky použitá na podloží silnice bobtná a zvětšuje svůj objem a to na různých místech silnice s různou intenzitou, takže silnice se zvedá a je hrbolatá, neboli nepoužitelná.
Proto je třeba takovéhle strusky rozložit n nějaké meziskládce. Kde se jednotlivé dávky promíchají, částečně už nabobtnají a zreagují. Použitá pod silnicí a na jiných stavbách, pokud ještě reaguje a bobtná, bobtná stejnoměrně, tudíž silnice či jiná stavba nebude deformovaná.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist