https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsko-necha-zpevnit-hranicni-reky-aby-se-mimo-jeho-uzemi-neocitl-klaster
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polsko nechá zpevnit hraniční řeky, aby se mimo jeho území neocitl klášter

30.3.2025 01:22 (ČTK)
Pravoslavný klášter u vsi Jableczna v Polsku.
Pravoslavný klášter u vsi Jableczna v Polsku.
Foto | Grzegorz W. Tężycki / Wikimedia Commons
Polské úřady vydají téměř půl milionu zlotých (asi tři miliony korun) na zpevnění břehů řeky Bug, která tvoří hranici s Běloruskem. Hrozí, že kvůli erozi a rozpadání říčního břehu by se mimo polské území mohl octnout pravoslavný klášter u vsi Jableczna v Lublinském vojvodství.
 
Státní podnik Wody polskie, který má na starost péči o vodní toky v Polsku, vypsal výběrové řízení na zpevnění strženého břehu poblíž Jableczné. Zakázka má hodnotu 495 000 zlotých. Televize TVN24 uvádí, že eroze břehu Bugu je v tomto regionu dlouhodobý problém a voda odnáší stále větší kusy země. U jedné vsi se přiblížila k dřevěnému katolickému kostelíku.

Pravoslavný klášter svatého Onufria v Jableczné je od Bugu sice asi jeden kilometr vzdálený, hrozí ale, že kvůli zřícenému břehu voda zalije mrtvé rameno a odřízne přístupovou cestu k církevnímu komplexu postavenému v 19. století. "Hypoteticky se může stát, že se změní průběh koryta řeky Bug, která je řekou hraniční, a tak důležitý náboženský objekt zůstane mimo polské území," řekl Tomasz Makowski z regionální pobočky podniku Wody polskie.

Samotný klášter byl založen koncem 15. století. Vlastníky pozemků a obyvatele Jableczné k tomu podle legendy přivedla událost, kdy k nim po Bugu doplula ikona svatého Onufria.

Polské úřady a ochránci přírody nyní vedou spory, co k erozi břehů Bugu vede. Podle státních orgánů jde o přirozený jev, ale například biolog Andrzej Czech se domnívá, že může jít o důsledek kácení stromů na břehu řeky. TVN24 loni v prosinci informovala, že v pásmu asi deset metrů od břehu byly vymýceny stromy a keře, aby místo nich vznikla hraniční bariéra vybavená monitorovací technikou. Jde o součást opatření, jež Polsko podniká v rámci ochrany před ilegální migrací z běloruské strany.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

30.3.2025 08:30
Co je to preboga za nesmysl? Hranice státu jsou přece dány souřadicemi lomových bodů polygonu, ne korytem pohraniční řeky!!! To se mění časem u všech řek, pokud nejsou regulované a u nás se v terénu hranice vyznačují hraničními kameny na břehu.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

31.3.2025 11:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Pohyblivé a pevné hranice

Kritérium členění hranic na pohyblivé a pevné se dotýká hraničních vodních toků.

Zdroj: https://www.zdeneksmida.cz/teorie-statnich-hranic/druhy-statnich-hranic.html

Pohyblivé státní hranice sledují střednici (středovou linii) vodního toku popřípadě na splavných řekách střednici plavební dráhy. Pohyb hranic odpovídá automaticky přirozenému pozvolnému pohybu střednice vodního toku popřípadě střednice plavební dráhy. Pohyblivé hranice se tak mění společně se změnami v hraničním vodním toku. Změny hraničního vodního toku by měly být přirozené bez zásahu člověka, i když ani ten není vyloučen. A dále, ke změnám hraničního vodního toku by nemělo dojít náhle – například v důsledku povodně. Pohyblivá státní hranice nemusí vždy probíhat střednicí hraničního vodního toku – to je charakteristické pro splavné řeky na kterých se pohybují lodě. Střed plavební dráhy zde nemusí kopírovat středovou linii řeky, jelikož nejhlubší místo říčního koryta se může nacházet mimo tuto středovou linii. Smysl pohyblivosti státních hranic sleduje původní záměr smluvních stran – oboustranný rovný přístup k vodnímu zdroji.

Pevné státní hranice na hraničních vodních tocích nemění svoji polohu, a to ani v případě, kdy z různých důvodů dojde ke změně (přirozené nebo umělé) vodního toku. Pevné hranice tedy zůstávají neustále na témže místě a jsou zcela jasné. Mají však svoji nevýhodu. Vývojem hraničního vodního toku může dojít až k tomu, že postupně nebo náhle přejde na území jednoho ze smluvních států a účel, který sledovaly státy na počátku, tedy oboustranné rovné využívání, je zmařen. Má-li tohoto účelu být znovu dosaženo, je nutno vodní tok přenést zpět do původního koryta nebo smluvní cestou přenést státní hranice do nově vzniklého koryta vodního toku.

Otázky hraničních vodních toků, tj. pevnost a pohyblivost státní hranice, si zúčastněné státy upraví v mezinárodní smlouvě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2025 15:28 Reaguje na Dalibor Motl
Bug není žádný veletok a žádná doprava po něm nepluje, akle chápu to, ta hranice je dlouhá jak píseň práce. U nác se takhle ošetřila Dyje s Rakouskem, ale to byl kousek.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.3.2025 11:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak dává smysl na hranici s pochybným či částečně nepřátelským státem zpevnit koryto, aby se neměnilo a nemuselo se s tím státem zdlouhavě jednat. O přesunutí třeba hraničních plotů a zátarasů nemluvě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2025 15:29 Reaguje na Radim Polášek
Nelze, je to děsivě dlouhé a logicky by měla být hranice v souřadnicích a je fuk, co dělá řeka. U nás to bylo už za 1. republiky.
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

31.3.2025 09:42
Nebylo by jednodušší nechat to a posléze tam postavit lávku přes vytvořivší se tok? Hranice na mapě zůstane nadále stejná a bude kopírovat mrtvé rameno, no ni? 🤔 PS. Mapka i s popisky by nebyla?
Odpovědět
LB

Lukas B.

31.3.2025 15:16
tam jde (s nadsázkou) o pár zlotek, v přepočtu "na české" asi tři miliony. to je pár stovek čtverečných metrů štětek (štětovnic) nebo spíš pár (tisíc) tun hrubého záhozu vně meandru nad klášterem (proudnice řeky je vně oblouku a meandry se tedy vymíláním břehů pohybují ven oblouku).
Odpovědět
LB

Lukas B.

31.3.2025 15:20 Reaguje na Lukas B.
jinak pohled na mapu je moc pěknej, je to krásná "říční krajina" kde řeka v písčitých náplavech mění koryto každou chvíli a je to samé zaniklé slepé rameno a vymletím meandru hrozí, že se zase z nějakého zaniklého slepého ramene stane na čas hlavní koryto.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist