Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Postup při likvidaci skládky sudů se styrenem u Nelahozevsi na Mělnicku určí písemný rozsudek krajského soudu, který obec i úřady obdrží koncem února. Zástupci několika institucí i obec tento týden poprvé společně na středočeském krajském úřadu jednali o možných krocích. Podle krajské radní pro životní prostředí Jindřišky Romby (STAN) se musí ale vše odehrát podle zákona a příslušných lhůt. Krajský soud v Praze na začátku února rozhodl o tom, že nebezpečná skládka chemikálií se musí zlikvidovat, protože jde o havarijní stav, nikoliv starou ekologickou zátěž. Zatím ale není jasné, zda proces zahájí Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), nebo Středočeský kraj.
"S ohledem na danou situaci jsme svolali pracovní jednání dotčených stran, abychom se navzájem informovali a nastínili případné možnosti dalšího řešení," uvedla Romba. Proběhlého jednání se zúčastnili kromě krajské radní i zástupci ministerstva financí, ČIŽP, Nelahozevsi a Kralup nad Vltavou. Po obdržení rozsudku, což by mělo být koncem února, začne plynout třicetidenní lhůta na rozhodnutí o dalším postupu. Proti verdiktu je ještě možné podat kasační stížnost.
Starosta Nelahozevsi Jakub Brynda ČTK řekl, že zatím nechce předjímat další kroky, ale vítá snahu o to, aby se věc řešila co nejdříve. "Alfa a omega je verdikt (soudu)," uvedl.
Chemikálie byly do lokality u Nelahozevsi navezeny před rokem 1989, pocházely z nedalekých výrobních závodů. Nyní je na místě zhruba 19.000 sudů se styrenem. Skládka byla označena jako stará ekologická zátěž v roce 1993, kdy byla schválena privatizace kralupského podniku Kaučuk. V roce 2003 ČIŽP vydala rozhodnutí o odstranění skládky, které je stále platné. Stát podle kraje situaci řešil podle oficiálních metodik ministerstva financí a ministerstva životního prostředí pro postup o odstraňování starých ekologických zátěží. Část sudů se styrenovými smolami dalo ministerstvo financí v minulosti odvézt, ale část zůstala na místě.
reklama