Sdružení obcí Plzeňského kraje chce prosadit dotace obcím na likvidaci azbestu

Nepomuk si nechal ocenit demolici pečovatelského domu, který už podle stavbařů opravit nejde. Vyšla na dva miliony korun a největší podíl tvoří právě likvidace azbestu. Stejné to bude u sportovní haly, kde demontáž azbestového pláště přijde podle starosty také na miliony.
"Ministerstvo životního prostředí vymýšlí dotace na projekty, které až tak zelené nejsou. Ale tohle považujeme všichni za likvidaci ekologické zátěže z minula a na to žádný dotační titul neexistuje," řekl.
Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje oslovila dotazníkem všechny členské obce SMPOK, jichž je 194, více než třetina odpověděla. "Pro tři čtvrtiny z nich je ekologická likvidace azbestu relevantním problémem. A polovina obcí má ve vlastnictví jednu nebo více budov, na jejichž střechách ta krytina je," řekl Pavel Korelus z agentury. Obce teď podle něj mohou likvidovat azbest jen na své náklady, dotace jsou jen pro zemědělské subjekty. SMOPK se obrátí o pomoc také na Plzeňský kraj.
Problémem pro obce je podle Koreluse také azbest na domcích občanů, a to jak z hlediska zdravotního, tak i proto, že se ho lidé zbavují vyhazováním na nelegální skládky, které musí obec odstraňovat na své náklady. "Většina obcí chce azbest likvidovat, náklady na to se šplhají až do deseti milionů korun na jednu obec, řada ale ještě nemá rozpočty," uvedl.
Nýřany se nedávno zbavily poslední obecní budovy s azbestovou krytinou, za což vydaly 1,8 milionu korun. "Koupili jsme bývalé zdravotní středisko, které hyzdilo náměstí, srovnali jsme ho se zemí," uvedla starostka Pavlína Caisová (SNK Nýřany 2022).
Občané podle ní vozí azbest na městský sběrný dvůr, ale pokud je ho hodně, tak si musí likvidaci sami zaplatit. "Všechno do předepsaných rozměrů, třeba na menší střechu na kůlně, musí být obalené do fólie. Když jim řekneme, co musí udělat pro to, aby to mohli na náš dvůr odvézt, tak ne všichni to udělají, a přibývají černé skládky, které pak likvidují obce," řekla.
Dodnes mají lidé azbestové střechy, Caisová by dotace jednoznačně přivítala. Obec by pak vyhlásila sběrné dny a lidé by škodlivý odpad přivezli a střechy by si vyměnili. "Teď ale dopředu ví, že s tím bude strašný problém, a tak si střechy na kůlnách pořád nechávají," uvedla. Obce musí za ekologickou likvidaci azbestu platit firmám vysoké sumy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Jaroslav Pokorný
13.6.2025 12:56Samozřejmě, dokud střecha slouží, proč by ji měl kdo vyměňovat.
A podstata problému - nejedná se o asbest, ale o eternit. V něm je max. 10% azbestových vláken, které jsou v cementové hmotě pevně vázaná. Při lámání desek se těch vláken uvolní naprosto bezvýznamné množství. A když se eternitová suť zahrne do skládky, nebo někde do země, do základů ...... tak se ta vlákna neuvolňují vůbec.
Je to stejné, jako "nebezpečný odpad" ze starého asfaltu. Desítky let ležel spokojeně někde na silnici, i ve vodě, i v jímacím území vodního zdroje a žádný problém nezpůsoboval. Ale když je vybourán, tak ohromný problém!
A je to tak se většinou tzv. "nebezpečných odpadů". Můžete si domů nakoupit metráky, tuny, barev, oplácat si barák vně i uvnitř a nikomu to vadit nebude. Ale ty prázdné plechovky se zaschlým tenoučkým filmem barvy, se stanou přímo "kosmickým" problémem.
Stále se mluví o nebezpečí mikroplastů. Pokud skeptici mají pravdu, pak ty jsou mnohem větším problémem než ten eternit. Jsem zvědav, kdy i plasty začnou být zakazovány.
Honza Honza
13.6.2025 16:09 Reaguje na Jaroslav PokornýJaroslav Pokorný
13.6.2025 18:10 Reaguje na Honza HonzaKdysi na školení, se jeden účastník zeptal školitelky z MŽP, zda může brzdové destičky s azbestem hodit do betonových základů nové haly. A školařka zůstala "paf". Pak vykoktala, že neví, že o tom zákon nemluví.
Mně na úřad donesl občan pytlík frézinku a jestli si s ním může vysypat cestu k domu, když je to odpad asfaltu. Zaujalo mě to a napsal jsem dotaz na MŽP. Odpověď? Okopírovaná část zákona, že zbytky asfaltu jsou nebezpečným odpadem.
Břetislav Machaček
16.6.2025 09:10 Reaguje na Jaroslav Pokornýchvíli dokonce živé organismy zabíjí, ale pokud je
únik malý, ale soustavný, tak se je naučí některé
mikroorganismy požírat. Vždy jsem se pozastavoval
nad tisíci tunami maziv uniklých z kluzných částí
železničních vozidel za 150 a více let provozu,
kde byla do doby použití herbicidů proti trávě v
kolejišti zdravější příroda, než někde jinde.
Mokřady vytvořené kolem tratě vytěžením zeminy na
železniční náspy bývaly rájem obojživelníků,
všemožného hmyzu, ptáků a zvířat. A to koleje
a štěrk byly mastné od maziv. Dřevěné pražce byly
vařeny v karbolu a dehtu a poruchové stroje byly
zdrojem menších havárií. Dnes se dbá na zamezení
úniků, ale stav se neustále zhoršuje. Ty tam jsou
drezíny kosící trávu, které nahradily postřikovače
a výsledek se rychle dostavil. Okolí tratí je tak
stejně mrtvé jako intenzivně obhospodařovaná
půda. Kdejaká polní cesta je vyasfaltována a nebo alespoň vysypána asfaltovým recyklátem z frézování.
Co vše ten recyklát obsahuje raději ani nevědět,
když do něho vsakovala na silnici chemie z aut
a byl natírán vodorovným značením. Leckde se už frézuje pokusný asfalt s příměsí gumy z pneumatik
a končí někde na polní cestě, protože se už prý
nedá znovu recyklovat na plnohodnotný povrch.
Víte v lese kde mám včelín leží celá eternitová střecha kostela, je hezky zakrytá klestím, listím
a neznalí lidé netuší, co tam je 60 let ukryto.
Osobně tomu říkám BLAŽENÁ NEVĚDOMOST ! Co nevím,
tak se tím netrápím a žiji spokojeně bez stresů
a strachu. Kdo to ví, tak se trápí a je mu to asi
stejně prd platné, protože ani neví vše. Ví pouze
něco a o zbytku nemá ani tušení. Kdysi byla u nás
skládka včetně odpadů z hutí a chemické továrny.
Pak ji překryli komunálním odpadem, pak inertním
a nakonec metrem podornice. Osadili zelení a nyní
zeleň vykáceli a osadili tu plochu fotovoltaikou.
Pominuli náklady na rekultivaci, tak lituji lidské
práce při ozelenění nadšených obyvatel z okolí
a nyní místo lesoparku je to oplocený park, ale
solární. Opět skládka na bývalé skládce, která už
byla začleněna do okolní přírody. Prý to je stále
v územním plánu skládka a nikoliv zeleň a tak se
kácelo a montovaly panely bez nějakého vyjímání
ze zemědělského, či jiného půdního fonfu. Noví
obyvatelé ani neví vedle čeho vrtají studny
na zalévání zahrad a možná i na něco jiného. Oni
se totiž domnívají, že tam vykáceli les a nikoliv
pouze to ozelenění "rekultivované" skládky.
Jaroslav Pokorný
17.6.2025 13:01 Reaguje na Břetislav MachačekPtal jsem se silničářů, jaké je zamoření okolí odpočívek, kde žádná kanalizace není a deště smývají ta ropné látky přímo do terénu. Řekli mně, že prakticky pár cm od kraje už nejsou zjistitelné. Jednak se na povrchu betonu rychle rozkládají slunečním zářením a druhak - v půdě jsou likvidovány mikroorganismy.
Obdobně jsem řešil stížnost na soukromníka, který si areál vysypal odpadem z čištěn kolejového lože. Jak píšete, také v něm žádné ropné látky, ani jiné chemikálie nebyly.
Co se týče recyklátu - čichněte si k čerstvému asfaltu - z něho se vypařuje spousta látek. A pak je desítky let promýván dešti. V recyklátu už toho moc nezbyde.
"Osobně tomu říkám BLAŽENÁ NEVĚDOMOST!" ....... Ono se z té střechy nic neuvolňuje.