Kraj v kauze azbestu v Milovicích zatím nemá všechny dokumenty k výši škody

Na dalších krocích bude kraj podle hejtmanky dál pracovat. "Budeme si nechávat dělat nejenom audit všech těch jednotlivých kroků, které na odboru majetku byly, ale také se budeme samozřejmě zabývat tím, zda budeme nechávat zpracovávat soudně znalecký posudek, který by musel pravděpodobně nechat zpracovat znalecký ústav," řekl Pecková.
Krajský radní pro investice a majetek Robert Pecha (KDU-ČSL) zastupitelům řekl, že z materiálů, které byly kraji zpřístupněny, není zcela zřejmé, z čeho se částka celkové škody přes dvě miliardy skládá. Policie podle něj kraji zpřístupnila pouze malou část spisu.
"Potřebujeme ideálně zjistit, jakou metodou znalec, konkrétně znalkyně, vypočítávala tu škodu, není nám to úplně teď zřejmé, takže budeme hledat i jiné cesty, řekněme méně nákladné likvidace," řekl Pecha. Například vytěžit zeminu metr hlubokou v celém území je podle něj kvůli ceně a zajištění uložení materiálu nerealizovatelné. "Bude nutné najít takové řešení, které je technicky realizovatelné," řekl Pecha. Kraj podle něj nyní bude ověřovat škodu. "Ta bude i potom předmětem samozřejmě připojení se k tomu trestnímu řízení," doplnil Pecha.
Podle krajského radního pro investice Libora Lesáka (ODS) si kraj už dříve nechal udělat průzkum území a návrhy možností, jak zátěž odstranit. Návrh k dočištění podle něj uvádí jiné částky než znalecký posudek policie. "Náš posudek říká 160 milionů a posudek policie dvě miliardy, takže nejdřív musíme mít všechna data pohromadě a pak třeba udělat nezávislý posudek na způsob toho odstranění," řekl Lesák.
Policie prověřovala případ pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a podvodu od roku 2023. Obviněna byla jedna firma včetně dvou jejích jednatelů a tři lidé z řad úředníků a bývalého vedení Krajského úřadu Středočeského kraje, podezřelí jsou z trestných činů zneužití pravomoci a podvodu ve formě pomoci. Podezření policie spočívá v tom, že společnost Mladá RP měla pro Středočeský kraj zbourat budovy po sovětské armádě ve vojenském areálu v Milovicích. Stavební odpad s rakovinotvorným azbestem ale podle vyšetřovatelů nedala odborně zlikvidovat, ale 88 tun jen nadrtila a rozvezla do okolních lesů. Zasaženo má být 22 hektarů území.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jaroslav Pokorný
10.6.2025 11:45To se zase někdo nakapsuje na úkor státu, při "odstraňování škod". Firma ohlásí úpadek a na jednotlivých lidech si nikdo nic nevezme.
A přitom - jaká faktická škoda vznikla? Nula nula nic. Pokud v suti nejsou nějaké chemikálie, které by se vyplavovaly do podzemních vod či vypařovaly do vzduchu, tak jde o inertní materiál, v podstatě přírodního charakteru, a to včetně toho azbestu. A ten sám je pevně vázán v betonovém eternitu. Za pár let suť zmizí pod hrabankou a jen sem tam bude nějaký kus betonu vykukovat.