Myslivec líčil na dravce zakázaná železa, ochránci ho lapli do fotopasti
Myslivec chtěl chránit odchovnu divokých kachen na oploceném rybníčku za vsí u Starého Smolivce. Zde žije zhruba 200 kachen divokých se zastřiženými letkami na křídlech. Obrovské hejno, které každé jaro produkuje stovky vajec putujících do myslivecké líhně. Taková koncentrace zvířat samozřejmě láká predátory, kteří si rádi na „handicapovaných“ kachnách pochutnají.
Proto zdejší myslivec nainstaloval past – klasická sklapovací železa. Ta byla natažená přímo u záměrně vytvořené díry v plotě. Zvíře, které by se chtělo do ohrady ke kachnám dostat, by nemohlo tuto díru minout. Tunel vyskládaný z kamení pak navedl vetřelce přímo do díry pod pletivo a do natažených želez.
Zvíře bývá do těchto pastí obvykle chycené za přední tlapu či čenich, přičemž nedojde k usmrcení, ale k velmi bolestivému zmrzačení zvířete. Tyto pasti jsou proto zákonem zakázané. „Jde o používání této nejbrutálnější pasti tím nejbrutálnějším způsobem v rozporu hned s několika platnými zákony,“ komentuje použití pasti Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice.
Podle ochránců zvířat je případ o to závažnější, že zakázaným způsobem lovu vědomě lovila osoba znalá zákona, která složila odbornou mysliveckou zkoušku, má lovecký lístek a je členem mysliveckého sdružení. Stejně tak je závažné i to, že do želez se lovilo v mysliveckém zařízení a to minimálně již několik měsíců.
Ochránci zvířat nechtěli nechat nic náhodě. Osadili proto místo fotopastí, která pořídila 70 kvalitních fotografií. Ochránci je předali policii i s fotografiemi zmrzačené kachny, která se do želez chytila. Případ převzala policie a Státní veterinární správa v pondělí 21. 11. 2011. V objektu chovné stanice skutečně funkční past našli. Podle protokolu byla železa přichycena silným řetězem ke kmenu smrku v objektu. „Řetěz je již ve kmenu zarostlý, zařízení tady musí být již několik let,“ citují ochránci protokol.
Myslivec, který má chov na starosti, policii nejdřív tvrdil, že o pasti sice věděl, ale sám ji nelíčil a ani neví, kdo by to tam mohl být. Zařízení prý převzal i s pastí po zesnulém kolegovi před dvěma roky a od té doby si pasti nevšímal. Díra v plotě prý byla zakryta prknem a víc neví. „Pravda, měl na sobě úplně stejný svetr a boty jako osoba na fotografiích z fotopasti, ale to v daný okamžik nevěděl a nebylo důležité,“ dodává Makoň.
Policie případ vyšetřuje, zřejmě jej vyhodnotí jako trestný čin. K trestnému činu se kloní odborné stanovisko Státní veterinární správy. Což znamená krom jiného, že myslivci v případě soudního uznáni viny hrozí zákaz činnosti, ztráta loveckého lístku, zbrojního pasu a vyloučení z mysliveckého sdružení. „Cílem celého případu není pošpinit konkrétní osobu a dobré jméno myslivců. Cílem je jednoznačně vyřešit a dotáhnout do zdárného konce alespoň jeden případ nelegální činnosti páchané na volně žijících zvířatech,“ říká Makoň.
reklama