Největší prohra přírody u nás, hodnotí ochránci přírody úpravy stavebního zákona
Důsledkem změny podle ochránců bude, že místní lidé nebudou moci nic říci k chystaným stavbám. „Poslanci vládní koalice hlasující pro tento návrh zcela popřeli své vlastní programové prohlášení,“ říká Petr Stýblo, ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody. V prohlášení se píše, že vláda zachová současnou legislativně zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí. „O podstatnou část těchto práv lidé právě přišli,“ komentuje to Styblo.
„Včerejší přehlasování veta prezidenta ve věci nové legislativy týkající se národních parků se jeví jako malý, příjemný úspěch ochrany přírody. Dnešní schvalování novely stavebního zákona lze oproti tomu považovat za katastrofální prohru a přímou hrozbu naší přírodě“, říká Petr Stýblo.
I podle Daniela Vondrouše ze Zeleného kruhu je velkou škodou na ochraně přírody a prostředí to, že prošel pozměňovací návrh Jaroslava Foldyny (ČSSD), kterým se vyloučila účast občanských spolků v řízeních podle zákonů lesního, o obchodování s ohroženými druhy, či zákona o geologických pracích.
„Lidé tak ztratí možnost ovlivnit zda, či za jakých podmínek, bude pod jejich domy stanoveno průzkumné území pro těžbu břidlicového plynu, uranu nebo pro vyhledávání konečného hlubinného úložiště radioaktivních odpadů,“ říká Daniel Vondrouš.
Do územního řízení by se kvůli schválené novele nedostal nikdo, kdo by chtěl využít možnosti, které nyní dává zákon o ochraně přírody a krajiny. Lidé se budou moci zúčastnit jen záměrů, které podléhají tzv. EIA.
Podle Vondrouše prošly i další zhoršující návrhy, například zvýhodnění autorizovaných inspektorů a ustanovení umožňující investorům vyhnout se správnímu řízení o výjimce ze zásahu do biotopu chráněného druhu.
S kritikou svého pozměňovacího návrhu nesouhlasí poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Podle něho současná legislativa zajišťuje dostatečnou, v porovnání s jinými evropskými státy až nadstandardní účast veřejnosti na řízeních. Motivací k úpravě podle něho byla hlavně dlouhá doba povolovacích procesů, která odrazuje investory. Celé jeho zdůvodnění můžete číst v textu Ekologické spolky mají mít účast na povolování výstavby, ale neměly by výstavbu nepodloženě blokovat.
Novela zákona nyní poputuje do Senátu.
Přečtěte si k tématu novelizace stavebního zákona
Komentář Petra Svobody z Katedry správního práva a správní vědy Právnické fakulty UK Proč je třeba zachovat účastenství ekologických spolků ve správních řízeníchKomentář Jana Moravce z ČSOP Čtyři slova, která ovlivní životy tisíců lidí.
Komentář Daniela Vondrouše ze Zeleného kruhu Sněmovna poprvé od listopadu 1989 ruší občanská práva.
Text od autora pozměňovacího návrhu Jaroslava Foldyny Ekologické spolky mají mít účast na povolování výstavby, ale neměly by výstavbu nepodloženě blokovat.
Komentář Pavla Řeháka, tajemníka města Vrchlabí Právě přijatá omezení pro účast spolků v řízeních nemusí být ke škodě věci
reklama
Další informace |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Karel Padevet
11.4.2017 14:36 Reaguje naa to jste osobně zažil kde a kdy přesně? Pokud se něco takového odehrálo (což dost pochybuji), tak můžete prosím svá slova nějak doložit? Zatím jsem měl totiž pocit že to bylo přesně obráceně: http://sedmagenerace.cz/text/detail/ze-sumavske-pr-kucharky