Jan Moravec: Čtyři slova, která ovlivní životy tisíců lidí
V oslavách toho, že prošla navzdory prezidentskému vetu „národněparková“ novela zákona o ochraně přírody, zaniká snad nejbrutálnější zásah do tohoto zákona od doby jeho vzniku. Ano, třebaže projednáván byl stavební zákon, výše zmiňovaný § 70 se týká zákona č. 114/1992 na ochranu přírody a krajiny. Je to onen paragraf, umožňující environmentálně zaměřeným spolkům účastnit se správních řízení, které mohou negativně ovlivnit přírodu či životní prostředí.
Ta čtyři slůvka, „řízení podle tohoto zákona“, znamenají, že – projde-li novela i Senátem – veřejnost z velké řady takových řízení vypadne. Protože „podle tohoto zákona“ (rozuměj zákona na ochranu přírody a krajiny) se řeší jen menší část případů ovlivňující naše okolí, naše životní prostředí. Většina se jich řeší právě podle zákona stavebního či podle řady další zákonů. Nota bene, právě schválená novela stavebního zákona převádí některé další kompetence ze zákona na ochranu přírody jinam, například kácení dřevin v souvislosti s plánovanou výstavbou. O to je tato změna tragičtější.
Přečtěte si k tématu novelizace stavebního zákona
Komentář Pavla Řeháka, tajemníka města Vrchlabí Právě přijatá omezení pro účast spolků v řízeních nemusí být ke škodě věci.Komentář Daniela Vondrouše ze Zeleného kruhu Sněmovna poprvé od listopadu 1989 ruší občanská práva.
Text od autora pozměňovacího návrhu Jaroslava Foldyny Ekologické spolky mají mít účast na povolování výstavby, ale neměly by výstavbu nepodloženě blokovat.
Komentář Petra Svobody z Katedry správního práva a správní vědy Právnické fakulty UK Proč je třeba zachovat účastenství ekologických spolků ve správních řízeních
Stanovisko Ilony Jančářové z katedry práva životního prostředí a práva pozemkového na Právnické fakultě Masarykovy univerzity Návrh poslance Foldyny zásadně snižuje standard účasti veřejnosti v řízeních o lokálních záměrech
reklama