https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-moravec-ctyri-slova-ktera-ovlivni-zivoty-tisicu-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Moravec: Čtyři slova, která ovlivní životy tisíců lidí

5.4.2017
Ta čtyři slůvka, „řízení podle tohoto zákona“, znamenají, že – projde-li novela i Senátem – veřejnost z velké řady takových řízení vypadne.
Ta čtyři slůvka, „řízení podle tohoto zákona“, znamenají, že – projde-li novela i Senátem – veřejnost z velké řady takových řízení vypadne.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V části šesté Čl. VII se za dosavadní bod 12 vkládá nový bod 13, který zní: „13. V § 70 odst. 3 se slova „správního řízení“ nahrazují slovy „řízení podle tohoto zákona““. Takhle nenápadně zní jeden z pozměňovacích návrhů, který byl dnes v rámci projednávání novely stavebního zákona přijat Poslaneckou sněmovnou.
 

V oslavách toho, že prošla navzdory prezidentskému vetu „národněparková“ novela zákona o ochraně přírody, zaniká snad nejbrutálnější zásah do tohoto zákona od doby jeho vzniku. Ano, třebaže projednáván byl stavební zákon, výše zmiňovaný § 70 se týká zákona č. 114/1992 na ochranu přírody a krajiny. Je to onen paragraf, umožňující environmentálně zaměřeným spolkům účastnit se správních řízení, které mohou negativně ovlivnit přírodu či životní prostředí.

Ta čtyři slůvka, „řízení podle tohoto zákona“, znamenají, že – projde-li novela i Senátem – veřejnost z velké řady takových řízení vypadne. Protože „podle tohoto zákona“ (rozuměj zákona na ochranu přírody a krajiny) se řeší jen menší část případů ovlivňující naše okolí, naše životní prostředí. Většina se jich řeší právě podle zákona stavebního či podle řady další zákonů. Nota bene, právě schválená novela stavebního zákona převádí některé další kompetence ze zákona na ochranu přírody jinam, například kácení dřevin v souvislosti s plánovanou výstavbou. O to je tato změna tragičtější.

Přečtěte si k tématu novelizace stavebního zákona

Komentář Pavla Řeháka, tajemníka města Vrchlabí Právě přijatá omezení pro účast spolků v řízeních nemusí být ke škodě věci.
Komentář Daniela Vondrouše ze Zeleného kruhu Sněmovna poprvé od listopadu 1989 ruší občanská práva.
Text od autora pozměňovacího návrhu Jaroslava Foldyny Ekologické spolky mají mít účast na povolování výstavby, ale neměly by výstavbu nepodloženě blokovat.
Komentář Petra Svobody z Katedry správního práva a správní vědy Právnické fakulty UK Proč je třeba zachovat účastenství ekologických spolků ve správních řízeních
Stanovisko Ilony Jančářové z katedry práva životního prostředí a práva pozemkového na Právnické fakultě Masarykovy univerzity Návrh poslance Foldyny zásadně snižuje standard účasti veřejnosti v řízeních o lokálních záměrech


reklama

 
foto - Moravec Jan
Jan Moravec
Autor pracuje pro Český svaz ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist