https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-zelena-usporam-se-rozsiruje-na-teplo-z-odpadni-vody-i-budovani-zelenych-strech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová zelená úsporám se rozšíří na teplo z odpadní vody i budování zelených střech

9.1.2017 13:02 | PRAHA (ČTK)
Budovy se zelenými střechami jsou částečně nebo zcela pokryté vegetací a půdou, přispívají k úspoře energie na vytápění a chlazení, zároveň okysličují, ochlazují a zvlhčují okolní vzduch a tím ve městech narušují tepelné ostrovy obsahující převážně asfalt a beton
Budovy se zelenými střechami jsou částečně nebo zcela pokryté vegetací a půdou, přispívají k úspoře energie na vytápění a chlazení, zároveň okysličují, ochlazují a zvlhčují okolní vzduch a tím ve městech narušují tepelné ostrovy obsahující převážně asfalt a beton
Foto | pnwra / Flickr.com
Program Nová zelená úsporám (NZÚ) začíná přijímat žádosti o dotaci na výstavbu nízkoenergetických domů. Vedle dotací se pro rodinné a bytové domy nabídka rozšíří i o teplo z odpadní vody a budování zelených střech. Podmínky jsou upraveny i pro podporu na solární systémy. Za tři roky fungování Nové zelené úsporám lidé podali přes 21 tisíc žádostí o dotaci a podle ministerstva životního prostředí získali přes 1,2 miliardy korun.
 

"Chceme motivovat stavebníky k výstavbě energeticky úsporných bytových domů, kterých je v České republice zatím stále málo," uvedl ministr Richard Brabec (ANO). Pro stavebníky je připravena dotace ve výši 100 milionů korun. Výzva v programu potrvá až do konce roku 2021 nebo do vyčerpání peněz. Nová výzva je kontinuální, to znamená, že o dotaci budou moct lidé žádat průběžně.

Navíc program rozšiřuje nabídku o využívání tepla z "šedých" odpadních vod a výstavbu zelených střech. "Výstavbu zelených střech a využívání tepla z odpadních vod nově podporujeme současně se zateplením jak u stávajících rodinných domů, tak u nových rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností," dodal šéf státního fondu Petr Valdman. Budovy s těmito střechami jsou částečně nebo zcela pokryté vegetací a půdou, přispívají k úspoře energie na vytápění a chlazení, zároveň okysličují, ochlazují a zvlhčují okolní vzduch a tím ve městech narušují tepelné ostrovy obsahující převážně asfalt a beton.

Nově podpoří ale i využití fotovoltaických střešních krytin nebo fasádních systémů tam, kde nemohou být standardní fotovoltaické panely. Dotace míří i na instalaci zařízení využívajících teplo z odpadní vody, a to formou fixní dotace 5000 Kč na bytovou jednotku.

Loni se o dotace v NZÚ přihlásilo přes osm tisíc zájemců, kteří žádali téměř o 1,9 miliardy korun. Podle ministerstva přispěly k zájmu o dotace i některé úpravy v programu, zejména možnost požádat o dotaci kdykoliv do roku 2021 a také zřejmě podpora fotovoltaických systémů.

NZÚ za dobu své existence otevřela tři výzvy pro majitele rodinných domů a tři pro majitele nebo stavitele bytových domů, právě příjem žádostí ve třetí výzvě pro bytové domy nyní začne. Zatím největší zájem byl podle MŽP o zateplení domů a také o výměnu zdroje tepla a instalaci solárních systémů, nejčastěji z Moravskoslezského, Středočeského a Jihomoravského kraje. Celkem bylo v programu přijato více než 21 tisíc žádostí, v nichž lidé požadovali téměř 4,9 miliardy korun. Dotace byla vyplacena více než devíti tisícům projektů ve výši 1,2 miliardy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

16.1.2017 00:20
Je paradoxní, že dotace jistě nebude závislá na tom, kde se staví co do původního prostředí. Hurá postavíme "eko" dům na zelené louce a ještě na to dostaneme dotaci. Výsledný dopad na ŽP negativní, ale to je jedno. Stejně tak jako s tím slavným zateplováním. Jediný, kdo na tom vydělá, jsou podnikatelé ve stavebnictví a teplárenství. Obyvatelé sice spotřebují méně energie, ale zaplatí za ni jako vždy stejně. Příroda zapláče jak na zbytečně vyrobených materiálech, pracích, odpadech které se samozřejmě nerecyklují, tak i na likvidaci fauny na starých budovách.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist