Ochránci přírody zaznamenali u Šternberku stopy rysa ostrovida
Věrohodné důkazy o pohybu rysa ostrovida našli ochránci nedaleko Šternberku. "Při přesunu k jednomu ze zimovišť netopýrů, která pravidelně kontrolujeme, jsem ke svému překvapení objevil ve sněhu na lesní cestě stopy rysa ostrovida. Byly poměrně čerstvé, a tudíž zcela nezaměnitelné," uvedl Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Rozsáhlé lesy v Nízkém Jeseníku a navazujícím vojenském prostoru Libavá jsou pro rysa podle odborníků vhodným prostředím s dostatkem kořisti. Zmapování jeho pohybu v nižších polohách bylo podle nich možné i díky plošnějšímu výzkumu. "Nadmořská výška není pro zvíře směrodatná. Početné záznamy o jejich pohybu máme mimo CHKO v lesních oblastech, kde není tak intenzivní turistický ruch a je tam dostatečná plocha lesa," řekl dnes zoolog Petr Šaj ze Správy Chráněné krajinné oblasti v Jeseníkách.
Na začátku roku se odborníkům podařilo zachytit na území Rychlebských hor a severní hranice CHKO Jeseníky také vlka. Pomohla jim k tomu soukromá fotopast, sami jich v terénu položili více než 60. V druhé polovině února dobrovolníci vlčích hlídek nalezli v dalších dvou místech v Rychlebských horách stopy, které s největší pravděpodobností patřily také vlkovi. Jsou to první důkazy o pohybu vlka obecného v Jeseníkách po více než deseti letech, uvedl Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc.
Při kontrole fotopastí bylo podle ochránců přírody zaznamenáno množství znaků svědčících o pobytu dalších zvláště chráněných druhů zvířat. Jde například o stopy vydry či údaje o jeřábkovi lesním, vzácném a nenápadném lesním ptáku. "Tato data zaznamenáváme do nálezové databáze a jsou pro nás cenná zejména při rozhodování o ochraně území," uvedl Šaj.
Hnutí Duha se na projektu monitoringu šelem podílí s lesníky, s Agenturou ochrany přírody či s Ostravskou univerzitou. Projekt monitoringu šelem v širší oblasti Jeseníků je podpořen grantem z Lichtenštejnska, Islandu a Norska. Podobné aktivity se dějí například i v Krkonoších, Beskydech nebo na Broumovsku. Za pět měsíců intenzivního terénního mapování vykonali ochránci 220 pochůzek o celkové délce 3500 kilometrů.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Tomáš Korytář
28.4.2016 07:48Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz