Od dnešního dne až do konce roku „jede“ Česko na energii z biomasy
Energie z biomasy má mnoho podob. Od palivového dřeva, kterým topí čtvrtina českých domácností, přes dřevní peletky, jimiž domácností vytápějí své domy, až po elektřinu, kterou vyrábí bioplynové stanice z odpadů.
“Energie z bioplynu je v místě své výroby velmi levný zdroj energie, který už dnes na stovkách míst usnadňuje zemědělcům jejich podnikání," říká Adam Moravec z CZ Biom "Pomáhá vytvářet a udržovat pracovní místa a brání vylidňování venkova. V sousedství bioplynek vyrůstají například skleníky na celoroční pěstování rajčat nebo bylinek nebo sušárny."
Další příležitostí je možnost čistit bioplyn na kvalitu zemního plynu a pak ho vtláčet do plynařské sítě. "Tento biozemní plyn neboli biometan je velmi šetrný k životnímu prostředí i proto, že se k jeho výrobě často používají odpady, které jinak končí na skládkách. Biozemní plyn je na rozdíl od zemního plynu domácí zdroj,” říká dále Moravec.
Z biomasy a bioplynu se aktuálně vyrábí asi 120 petajoulů (PJ) energie, především tepla. To představuje přibližně 13 procent energie, kterou Česko za rok spotřebuje. Podle Komory obnovitelných zdrojů energie by se udržitelným hospodařením dalo využít ještě zhruba jednou tolik. Z čistých zdrojů jsou v tuzemsku dobré podmínky pro další rozvoj zejména větrné a sluneční energie: dohromady dokáží vyrobit 28 TWh elektřiny, tedy asi polovinu současné spotřeby elektřiny, spočítali experti Komory obnovitelných zdrojů energie.
Vytápění na biomasu - ať už dřevem nebo v automatických kotlech na pelety - pomáhá zbavit malá města a vesnické oblasti smogu. Na kotle na biomasu navíc kraje vyplácejí tzv. kotlíkové dotace.
"Výměna uhelného kotle za uhelný je jako výměna krabičky cigaret za krabičku cigaret. Kraje by proto měly zarazit vyplácení dotací na ty kotle, ve kterých jde spalovat i uhlí a zaměřit se na opravdu čisté a přitom komfortní vytápění," myslí si Moravec.
V ČR se vyrábí přes 300 tisíc tun pelet ročně, dost pro 60-80 tisíc domácností. Dvě třetiny z toho se ale vyváží. A i když počet domácností topící peletami roste, je jich stále jen asi 25 tisíc. Na druhou stranu, stále asi 380 tisíc domácností topí špinavým uhlím. Je to škoda: malá města a vesnické oblasti se každý rok halí do škodlivého smogu.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jan Škrdla
15.11.2017 22:18Vyrábět bioplyn z odpadů je rozumné řešení. Naopak kontraproduktivní je, když se kvůli výrobě bioplynu pěstuje kukuřice na velkých lánech a často i na svažitých pozemcích. O tom, že její pěstování zvyšuje riziko eroze víme. Dalším negativem je nadměrná chemizace se všemi následky (zhoršení jakosti podzemních vod, ohrožení populace rostlin a živočichů, aj.)
Jiří Svoboda
16.11.2017 09:40Petr Dvořák
17.11.2017 08:53 Reaguje na Jiří SvobodaPetr Dvořák
1.12.2017 09:23 Reaguje naA, samozřejmě, palivové dřevo se dá, dle mého názoru, pěstovat v rámci funkčního ekosystému, ve kterém se dá zároveň žít. Narozdíl od FV solární farmy. A může konec konců růst i pod větrnou turbínou (pod kterou ale už žít asi nechcete, pokud není rozumně malá).
Ostatně, buduji si tady takovou zahrádku-včelnici-obytný prostor, který by mi měl časem generovat alespoň 3-5 tun suchého dřeva na hektar, aniž by to mělo destruktivní dopad na ostatní funkce. Tak uvidíme, držte palce. ;)