https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-dnesniho-dne-az-do-konce-roku-jede-cesko-na-energii-z-biomasy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od dnešního dne až do konce roku „jede“ Česko na energii z biomasy

15.11.2017 09:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Energie z biomasy má mnoho podob.  Od palivového dřeva, kterým topí čtvrtina českých domácností, přes dřevní peletky, jimiž domácností vytápějí své domy, až po elektřinu, kterou vyrábí bioplynové stanice z odpadů. Na snímku peletky.
Energie z biomasy má mnoho podob. Od palivového dřeva, kterým topí čtvrtina českých domácností, přes dřevní peletky, jimiž domácností vytápějí své domy, až po elektřinu, kterou vyrábí bioplynové stanice z odpadů. Na snímku peletky.
Čtyřicet šest dní zbývajících do konce roku symbolicky představuje očekávaný 13 % podíl biomasy na spotřebě energie v Česku. Na dnešní den proto Komora obnovitelných zdrojů energie vyhlásila jako Den bioenergetiky.
 

Energie z biomasy má mnoho podob. Od palivového dřeva, kterým topí čtvrtina českých domácností, přes dřevní peletky, jimiž domácností vytápějí své domy, až po elektřinu, kterou vyrábí bioplynové stanice z odpadů.

“Energie z bioplynu je v místě své výroby velmi levný zdroj energie, který už dnes na stovkách míst usnadňuje zemědělcům jejich podnikání," říká Adam Moravec z CZ Biom "Pomáhá vytvářet a udržovat pracovní místa a brání vylidňování venkova. V sousedství bioplynek vyrůstají například skleníky na celoroční pěstování rajčat nebo bylinek nebo sušárny."

Další příležitostí je možnost čistit bioplyn na kvalitu zemního plynu a pak ho vtláčet do plynařské sítě. "Tento biozemní plyn neboli biometan je velmi šetrný k životnímu prostředí i proto, že se k jeho výrobě často používají odpady, které jinak končí na skládkách. Biozemní plyn je na rozdíl od zemního plynu domácí zdroj,” říká dále Moravec.

Z biomasy a bioplynu se aktuálně vyrábí asi 120 petajoulů (PJ) energie, především tepla. To představuje přibližně 13 procent energie, kterou Česko za rok spotřebuje. Podle Komory obnovitelných zdrojů energie by se udržitelným hospodařením dalo využít ještě zhruba jednou tolik. Z čistých zdrojů jsou v tuzemsku dobré podmínky pro další rozvoj zejména větrné a sluneční energie: dohromady dokáží vyrobit 28 TWh elektřiny, tedy asi polovinu současné spotřeby elektřiny, spočítali experti Komory obnovitelných zdrojů energie.

Vytápění na biomasu - ať už dřevem nebo v automatických kotlech na pelety - pomáhá zbavit malá města a vesnické oblasti smogu. Na kotle na biomasu navíc kraje vyplácejí tzv. kotlíkové dotace.

"Výměna uhelného kotle za uhelný je jako výměna krabičky cigaret za krabičku cigaret. Kraje by proto měly zarazit vyplácení dotací na ty kotle, ve kterých jde spalovat i uhlí a zaměřit se na opravdu čisté a přitom komfortní vytápění," myslí si Moravec.

V ČR se vyrábí přes 300 tisíc tun pelet ročně, dost pro 60-80 tisíc domácností. Dvě třetiny z toho se ale vyváží. A i když počet domácností topící peletami roste, je jich stále jen asi 25 tisíc. Na druhou stranu, stále asi 380 tisíc domácností topí špinavým uhlím. Je to škoda: malá města a vesnické oblasti se každý rok halí do škodlivého smogu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (5)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Škrdla

15.11.2017 22:18
Dřevo je dobré, pokud je výsledkem rozumného a přírodě šetrného hospodaření, a ne drancování. Optimální je, pokud v dlouhodobém horizontu přiroste více než se vytěží a pokud naše zásahy směřují k dosažení cennějších a stabilnějších porostů.
Vyrábět bioplyn z odpadů je rozumné řešení. Naopak kontraproduktivní je, když se kvůli výrobě bioplynu pěstuje kukuřice na velkých lánech a často i na svažitých pozemcích. O tom, že její pěstování zvyšuje riziko eroze víme. Dalším negativem je nadměrná chemizace se všemi následky (zhoršení jakosti podzemních vod, ohrožení populace rostlin a živočichů, aj.)
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

16.11.2017 09:40
Pokud bychom vyráběli jednotku energie z neobnovitelných zdrojů pro naši spotřebu, jednotku energie z neobnovitelných zdrojů pro krytí výroby energie z biopaliv, ze kterých získáme také jednotku energie pro naši spotřebu, vyjde nám celková bilance 1/3 energie z biopaliv. Kdybychom ale všechna fosilní paliva spotřebovávali přímo, jejich množství by bylo stejné, jen by odpadl proces výroby biopaliv (měly by nulový podíl). Tato poznámka má jen ukázat na obsurditu čísla 13 % uváděného na začátku článku.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

17.11.2017 08:53 Reaguje na Jiří Svoboda
Bohužel článek neuvádí energetické vstupy pro ten podíl biomasy, ani příliš jasně, o jakou biomasu se jedná, ale pravděpodobně se jedná z velké části o dřevo. Tam ty vstupy jsou velmi příznivé.
Odpovědět
KL

Katka Linke

22.11.2017 06:11 Reaguje na Jiří Svoboda
EROEI paliv je diskutabilní, ovšem aby byla efektivní, musíme získat více energie, než do nich vložíme. A méně uvolněného uhlíku. Fotovoltaika má EROEI 8:1, větrné elektrárny až 20:1. Některá biopaliva jen 1.2:1. Cestu známe, tak jen DO TOHO!
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

1.12.2017 09:23 Reaguje na Katka Linke
Jen pro úplnost uvedu, že u palivového dřeva se uvádí EROEI kolem 30:1.
A, samozřejmě, palivové dřevo se dá, dle mého názoru, pěstovat v rámci funkčního ekosystému, ve kterém se dá zároveň žít. Narozdíl od FV solární farmy. A může konec konců růst i pod větrnou turbínou (pod kterou ale už žít asi nechcete, pokud není rozumně malá).
Ostatně, buduji si tady takovou zahrádku-včelnici-obytný prostor, který by mi měl časem generovat alespoň 3-5 tun suchého dřeva na hektar, aniž by to mělo destruktivní dopad na ostatní funkce. Tak uvidíme, držte palce. ;)
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist