Paliva z odpadů mohou přinést podle nové studie nová pracovní místa i významný zdroj energie
Podle studie by se mohla nová pracovní místa v ČR vytvořit v následujících oblastech: 7 000 dočasných pracovních míst pro výstavbu třinácti biorafinérií, 600 stálých pracovních míst potřebných k jejich provozu a 2 400 stálých pracovních míst pro sběr odpadního materiálu.
“Zpracování vytříděných komunálních a jiných odpadů na čisté nízkoemisní pohonné hmoty může přinést jen v ČR tisíce pracovních míst a snížení naší závislosti na dovozu ropy, obdobně jako zvýšení míry recyklace. Prvním krokem k progresivním investicím do těchto nových technologií však musí být politické rozhodnutí,” komentuje závěry studie Ivo Kropáček z Hnutí DUHA.
Také podle Markéty Šugárkové z Dopravní federace představuje výroba paliv z odpadů velký potenciál, včetně dosavadního přístupu k produkci biopaliv. Používáním odpadu například z živočišné výroby se můžeme podle ní vyhnout negativním dopadům spojeným s používáním současných biopaliv vyráběných z kvalitních zemědělských plodin, a posunout se rychleji k biopalivům vyráběným skutečně udržitelným způsobem.
Výroba motorových biopaliv z komunálních odpadů a odpadů ze zemědělství, lesnictví a průmyslu má podle ICCT v celé Evropě potenciál nahradit do roku 2030 až 37 miliónů tun ropy. Motorová biopaliva by mohla v roce 2030 pokrýt až 16 % evropské spotřeby pohonných hmot v silniční dopravě, uvádí. Navíc se jedná o nízkoemisní pohonné hmoty.
"I když vezmeme v úvahu možné nepřímé emise, alternativní paliva z odpadů a zbytků nabízejí skutečné a výrazné úspory emisí uhlíku. Zdroje jsou k dispozici a technologie existují – nyní je na Evropě, aby stanovila politický cíl, který umožní rychlé investice," dodává Chris Malins, vedoucí analytického týmu nové studie ICCT.
reklama