https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-britanii-vyrazil-na-cestu-prvni-autobus-pohaneny-lidskymi-exkrementy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Británii vyrazil na cestu první autobus poháněný lidskými exkrementy Video

15.12.2014 01:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od druhé poloviny listopadu brázdí silnice mezi Bathem a Bristolem ve Velké Británii tzv. "Bio-Bus“. Jedná se o autobus, který je poháněn bioplynem vyrobeným výhradně z lidských splašků a vyhozených potravin.
 

Nový autobus, který v Británii nazývají něžně jako „hovínkový“, ujede na jednu nádrž 300 km. Na její naplnění je potřeba asi tolik splašků, kolik vyprodukuje za rok 5 lidí.

"Vozidla poháněná bioplynem hrají důležitou roli při zlepšování kvality ovzduší ve městech ve Velké Británii, ale Bio-Bus jde ještě dál - je vlastně poháněn místními lidmi, včetně těch, kteří dost možná sami sedí v tomto autobusu," říká Mohammed Saddiq, generální ředitel společnosti GENeco provozující bristolskou čistírnu odpadních vod. Nikdo navíc nepochybuje o tom, že se jedná o vskutku obnovitelný zdroj energie.

Podle Saddiqa jsou v bioplynové stanici u čistírny odpadních vod z kalu z odpadních vod a vyhozených potravin schopni vyrobit ročně 17 m3 metanu. Tolik plynu by stačilo zásobovat téměř 8500 domácností.

Jídlo vyhazované domácnostmi, zpracovateli nebo obchodníky i lidské splašky jsou vlastně cenné zdroje, shodují se odborníci, a je proto škoda plýtvat jimi na skládkách nebo ve spalovnách.


reklama

Další informace |
zv
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist