Pivo pomáhá. V grilovaném mase snižuje množství škodlivých látek
Podle studie zveřejněné v časopise ACS' Journal of Agricultural and Food Chemistry dokáže pivní marináda účinně snížit vznik potencionálně nebezpečných látek v grilovaném mase. Podle vědců existuje totiž silná spojitost mezi pojídáním velkého množství masa pečeného na grilu a rakovinou tlustého střeva.
Výzkumníci z Americké chemické společnosti (ACS) grilovali vzorky vepřového masa, které se před hozením na oheň marinovalo po čtyři hodiny v několika druzích piva. Jednak v běžném pivu plzeňského typu, druhý vzorek obsahoval nealkoholické pivo a třetí pivo černé. Poté vědci maso důkladně propekli na dřevěném uhlí.
V pečeném mase nejvíce lidskému organismu škodí polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH). Ty vznikají v mase pečeném za vysokých teplot, včetně oblíbeného víkendového grilování. Vysoké úrovně PAH obsahuje ale i cigaretový kouř nebo výfukové plyny.
Nejsilnější efekt na snížení obsahu PAH mělo černé pivo. To dokázalo redukovat úroveň osmi hlavních PAH na polovinu ve srovnání s masem, které nebylo marinované. „Nakládat maso do piva se ukazuje jako dobrá strategie, jak snížit konzumaci škodlivých látek,“ říká studie.
Marinády z piva, vína nebo dokonce čaje mají podle chemiků pozitivní vliv na snížení množství potenciálně rakovinotvorných látek v pečeném mase. Nicméně vliv piva na úroveň PAH nebyla podle vědců dosud známá.
reklama