https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-srazedel-fosforu-v-plumlovske-prehrade-letos-investovaly-samospravy-300-000-korun.sinice-se-presto-premnozily
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do srážedel fosforu v Plumlovské přehradě letos investovaly samosprávy 300 000 korun. Sinice se přesto přemnožily

27.11.2024 11:27 | PLUMLOV (ČTK)
Foto | cs:User:Pernak / Wikimeda Commons
Přes 300 000 korun letos investoval Olomoucký kraj spolu sedmi obcemi v okolí Plumlovské přehrady do provozu speciálních zařízení snižujících v přítocích nádrže množství fosforu, který je živinou pro sinice a další nežádoucí mikrorganismy. Sinice se v přehradě i přes preventivní opatření opět přemnožily. Kvalitu vody i koupací sezonu nepříznivě ovlivnil přívalový déšť, horko a minimální průtok v tocích. Letošní sezona patřila z hlediska udržení kvality vody v Plumlovské přehradě mezi nejnáročnější, sdělil ČTK ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
 
Kvalita vody v přehradě nedaleko Prostějova se mírně zhoršila před koupací sezonou v květnu, na začátku července už nebyla přehrada vhodná ke koupání a od 25. července v ní platil kvůli sinicím zákaz koupání.

"Byl to velice náročný rok na ošetření přítoku do Plumlovské nádrže, neboť srážedlo fosforu dávkujeme v závislosti na přítocích a přitékajícím znečištění. To bylo v letošním roce velmi nestabilní," uvedl Gargulák a doplnil, že zatímco v létě byl minimální přítok do nádrže, v září byly povodňové průtoky, při kterých se do nádrže dostalo velké množství znečištění.

Kvůli přívalovým srážkám podle Garguláka přitékalo v červnu do Plumlovské přehrady 5500 litrů vody za sekundu a v září přítok překročil 32 000 litrů za sekundu. Naopak v letních měsících výrazně klesl i pod 30 litrů za sekundu, průměrný roční přítok je přitom přibližně 500 litrů za sekundu.

Gargulák upozornil, že chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady řeší ale jen důsledky znečištění toků splaškovými vodami. Základem k udržení dobré kvality vody je odstraňování zdrojů znečištění v obcích nad Plumlovskou přehradou. "Provoz opatření není trvalým řešením. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování komunálních, průmyslových i zemědělských zdrojů znečištění v povodí nad vodní nádrží, a to zejména fosforu," dodal Gargulák.

Z devíti obcí v povodí vodní nádrže je pět vybaveno čistírnou odpadních vod, šestá čistírna odpadních vod je ve výstavbě.

Hlavní funkcí vodního díla Plumlov je snižování povodňových průtoků a zlepšování minimálních průtoků říčky Hloučela v době sucha. Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze v závěru roku 2009 vypuštěna a na podzim 2013 po dokončení stavebních prací se začala napouštět. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun. Díky investici se zlepšila kvalita vody v přehradě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist