Do srážedel fosforu v Plumlovské přehradě letos investovaly samosprávy 300 000 korun. Sinice se přesto přemnožily
"Byl to velice náročný rok na ošetření přítoku do Plumlovské nádrže, neboť srážedlo fosforu dávkujeme v závislosti na přítocích a přitékajícím znečištění. To bylo v letošním roce velmi nestabilní," uvedl Gargulák a doplnil, že zatímco v létě byl minimální přítok do nádrže, v září byly povodňové průtoky, při kterých se do nádrže dostalo velké množství znečištění.
Kvůli přívalovým srážkám podle Garguláka přitékalo v červnu do Plumlovské přehrady 5500 litrů vody za sekundu a v září přítok překročil 32 000 litrů za sekundu. Naopak v letních měsících výrazně klesl i pod 30 litrů za sekundu, průměrný roční přítok je přitom přibližně 500 litrů za sekundu.
Gargulák upozornil, že chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady řeší ale jen důsledky znečištění toků splaškovými vodami. Základem k udržení dobré kvality vody je odstraňování zdrojů znečištění v obcích nad Plumlovskou přehradou. "Provoz opatření není trvalým řešením. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování komunálních, průmyslových i zemědělských zdrojů znečištění v povodí nad vodní nádrží, a to zejména fosforu," dodal Gargulák.
Z devíti obcí v povodí vodní nádrže je pět vybaveno čistírnou odpadních vod, šestá čistírna odpadních vod je ve výstavbě.
Hlavní funkcí vodního díla Plumlov je snižování povodňových průtoků a zlepšování minimálních průtoků říčky Hloučela v době sucha. Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze v závěru roku 2009 vypuštěna a na podzim 2013 po dokončení stavebních prací se začala napouštět. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun. Díky investici se zlepšila kvalita vody v přehradě.
reklama