Proč kohouti ráno kokrhají? Tikají jim biologické hodiny

Kokrhání symbolizuje ráno v mnoha zemích na celém světě. "Není ale jasné, zda kohoutí pozdravy řídí biologické hodiny zvířat nebo zda jde o odpověď na vnější podněty," vysvětluje Takashi Yoshimura z Nagojské univerzity.
Otázka není tak úplně bizarní, jak se na první pohled zdá. Kohoutí koncert totiž dokáží spustit třeba světla automobilových reflektorů i během dne. Aby vědci zjistili, zda za ranní uvítání dne může vnitřní nastavení biologických hodin, umístili několik ptáků do prostředí se stabilními světelnými podmínkami a nahrávali jejich reakce.
Ve světelných podmínkách, které simulovaly čtyřiadvacetihodinový rytmus dne, kohouti kokrhali každý den těsně před rozedněním. Podle vědců se tak potvrdilo, že kokrhání spouští biologický rytmus vnitřních hodin, tzv. cirkadiánní rytmus. I na další vnější podněty reagovali kohouti podle denní doby. To znamená, že kokrhání před úsvitem, ale prý i další kokrhání, které kohouti spouští na jiné podněty, jsou prý podmíněny vnitřním biorytmem.
Výsledky výzkumy jsou prý jen prvním krokem ve studiu kohoutího kokrhání, které podle vědců není podmíněno učením, jako je to u ptačího zpěvu nebo lidské řeči. "Pořád nevíme, proč psy štěkají a kočky mňoukají. Zajímá nás mechanismus geneticky kontrolovaného chování a právě kur je ideálním modelem," říká Yoshimura.
reklama