První hříbě divokých koní v Milovicích se narodilo nečekaně už nyní
Pro hříbě budou následující měsíce podle odborníků velmi náročné. V přírodě přicházejí hříbata na svět na jaře, kdy je pro stádo dostatek čerstvé pastvy. Vzhledem k odchytu zvířat a jejich pobytu v aklimatizaci v Anglii před transportem do České republiky se však přirozený cyklus narušil. V Polabí však nebývají zimy příliš silné, proto by mládě mohlo i toto období zvládnout.
Matkou hříběte je podle etoložky Martiny Komárkové klisna jménem Sgurr, která před příjezdem do Milovic pobývala ve volné přírodě na horách v oblasti Skotska. „Matka se chová zcela přirozeně, o hříbě vzorně pečuje a zatím se s ním drží stranou od stáda. Za několik dní se oba ke stádu přidají a začne velké seznamování a výchova, na níž se svým způsobem podílí všichni členové stáda,“ popisuje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.
Vědci se pokusí získat vzorky hřebců z populace, z níž matka pochází, aby geneticky ověřili otce. Divocí koně z Exmooru jsou totiž velmi vzácní a je pro ně vedena plemenná kniha. „Takže určení otcovství je důležité z důvodu vhodného umístění mladých koní do nových stád,“ vysvětluje Miloslav Jirků.
První hříbata počatá v Milovicích by měla podle Dalibora Dostála přijít na svět v březnu příštího roku. Hřebec se totiž ke stádu připojil až v dubnu letošního roku.
Pro budoucnost stáda je rovněž důležité, aby se včas podařilo rozšířit pastvinu o dalších 50 hektarů. Jednání v posledních dnech zkomplikovalo odstoupení společnosti Mladá RP od pronájmu pozemku na příští rok. Podle Lukáše Zacha z Mladé RP potřebuje firma k uzavření podnájemní smlouvy delší jednoho roku souhlas vlastníka, tedy Středočeského kraje. "Ten nám však dlouhodobě nepovoluje uzavírat takové smlouvy. Z toho důvodu nemohla Mladá RP vyjít žadateli vstříc," uvedl Zach pro ČTK.
Podle středočeského hejtmana Miloše Petery má kraj zájem na tom, aby projekt pokračoval, a nechce jej brzdit. "Kraj rozhodne o dalším fungování celé té věci do konce roku a určitě na začátku příštího roku bude to území právně ošetřeno. Ten projekt jsme financovali milionem korun, takže určitě máme zájem na tom, aby pokračoval," řekl ČTK hejtman.
Na projektu návratu divokých koní do Česka spolupracují experti z univerzit a Akademie věd ČR. Na péči o divoké koně může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o koně jde 28,50 korun.
reklama