http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snimky-z-fotopasti-potvrzuji-ze-na-broumovsku-se-druhy-rok-po-sobe-narodila-vlcata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Snímky z fotopasti potvrzují, že na Broumovsku se druhý rok po sobě narodila vlčata Video

7.11.2017 14:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Půlroční vlče v CHKO Broumovsko, říjen 2017
Půlroční vlče v CHKO Broumovsko, říjen 2017
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Šelmy.cz
Vlčí smečka se na Broumovsku pohybuje druhým rokem. Letošní rozmnožování nyní prokázaly snímky z fotopastí Hnutí DUHA, které zachytily na několika lokalitách vlčata, nejvíce tři jedince. Zhruba půlroční mláďata v druhé polovině října již vzrůstem dosahovala téměř velikosti svých rodičů, na fotopastech jsou však stále odlišitelná. Na Broumovsku se tak pohybuje minimálně pět vlků. Informuje o tom Hnutí DUHA.
 

„Kolik vlků se v území pohybuje, je nyní těžké určit, na videozáběrech jsou současně nejvíc tři jedinci," říká Miroslav Kutal, expert na velké šelmy a koordinátor jejich monitoringu z Hnutí DUHA Olomouc. "Dvě loňská mláďata se již mohla od smečky oddělit. Přesnější číslo bude možné odhadnout až s nástupem zimy během stopování, kdy bude monitoring Vlčích hlídek Hnutí DUHA pokračovat.“

„I když jsme letošní rozmnožování vlků v oblasti očekávali a donesly se nám nepodložené informace o pozorování vlčat, průkazný záznam o jejich přítomnosti jsme dlouho neměli. Podařilo se to až teď na podzim. O aktuálním zjištění informujeme i místní chovatele ovcí a koz,“ říká Petr Kafka, zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Broumovsko.

Vracející se vlci mají podle ochránců přírody pro naši přírodu pozitivní vliv, protože pomáhají redukovat počty srnců, jelenů a divokých prasat, která jsou přemnožená. Vlci tak nepřímo mohou snižovat škody, které divoká zvířata způsobují v lesích a na polích. Na druhou stranu vlci způsobují škody chovatelům dobytka, kteří doposud nebyli na přítomnost velkých šelem zvyklí a nemají svá stáda dostatečně zabezpečená.

Právě lepšímu zabezpečení stád před velkými šelmami pomůže nová dotační výzva z Operačního programu Životní prostředí. Chovatelé mohou žádosti podávat od začátku prosince a je pro ně vyčleněno čtyřicet milionů korun.

Na monitoringu velkých šelem se podílejí zejména dobrovolníci Vlčích hlídek Hnutí DUHA. Podařilo se jim najít také další známky přítomnosti vlků, zejména trus, který slouží k dalším výzkumům. Výsledky genetických analýz například ukázaly, že broumovští vlci jsou blízce příbuzní se smečkami v Dolnoslezském lese v západním Polsku. Analýzou trusu je na Mendelově univerzitě v Brně zjišťováno také složení potravy vlků.

„Škody způsobené velkými šelmami operativně řešíme. Naši pracovníci je přímo na místě posuzují, aby měl majitel nárok na náhradu. S chovateli průběžně jednáme, vysvětlujeme jim, jak stáda zabezpečit. Loni bylo na Broumovsku nahlášeno 89 zraněných a usmrcených ovcí, 6 koz a 8 telat. Zpětně jsme dostali informace také o dalších 48 ovcích, které se nepodařilo dohledat. Nelze tedy potvrdit, zda je skutečně zabili vlci. Letos bylo zatím hlášeno 92 ovcí, 3 telata a jalovice. Ačkoliv se nejedná o zcela přesná data – některé případy nejsou údajně hlášené – z meziročního porovnání je zjevné, že škody nestoupají.“


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist