Správci KRNAP se pokusí vrátit vzácným mokřadům vodu

Během pěti let by ochranáři měli vybudovat až 3000 přehrážek, které zpomalí odtok vody, a přispějí tak ke zlepšení koloběhu vody v krajině. Projekt počítá i se založením monitorovacích míst pro sbírání dat, která vědcům umožní srovnat počáteční stav ploch a jejich postupný vývoj po zásahu.
Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš - Úpské rašeliniště a Pančavská louka - patří mezi nejvýznamnější mokřady světa. Projekt revitalizace potrvá od ledna 2018 do konce roku 2022. Správci parku mají v plánu nejprve shromáždit aktuální data a prostorové údaje o mokřadních společenstvech. "Na tomto základě vytipujeme plochy vhodné k revitalizaci poškozených ekosystémů a na nich vybudujeme přehrážky. Jejich zanášením a zarůstáním postupně dojde k likvidaci v minulosti nevhodně vybudovaných odvodňovacích systémů a k obnově mokřadního stanoviště," uvedl Drahný.
Obnovené subalpínské mokřady by měly podpořit obnovu lesních ekosystémů zejména v těch částech národního parku, které byly v minulosti poškozeny imisemi. "Téma mokřadů a jejich významu v krajině nabylo v poslední době na aktuálnosti, a to zejména ve spojení s tématem globálních změn klimatu," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Podle něj má tento ekosystém pro přírodu Krkonoš i pro obyvatele hor a podhůří nezanedbatelný význam. "Velmi dobře si to uvědomujeme. Jen v posledních letech jsme udělali dva veliké projekty na podporu mokřadů přímo v terénu a letos na ně navážeme dalším projektem," uvedl Böhnisch.
Severská rašeliniště na hřebenech Krkonoš jsou unikátními přírodními útvary na náhorních plošinách západních a východních Krkonoš a přilehlých svazích. Podle KRNAP jde o přibližně 60 rašelinišť o celkové ploše 268 hektarů. Na webu národního parku je uvedeno, že svým uspořádáním a přírodními poměry jsou velmi podobná rašeliništím severní Evropy. Krkonošská rašeliniště jsou známá hojným výskytem glaciálních reliktů, jako jsou třeba rostliny ostružiník moruška nebo rašeliník Lindbergův a ze živočichů například hraboš mokřadní či pavouk slíďák.
reklama