http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sucho-by-mohlo-ovlivnit-i-chystanou-novelu-o-ochrane-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Sucho by mohlo ovlivnit i chystanou novelu o ochraně přírody

20.1.2016 07:43 | PRAHA (ČTK)
Správa NP Šumava zatím revitalizovala na území parku 600 hektarů odvodněných mokřadů, k jejichž odvodnění došlo ve druhé polovině 19. století a během 20. století. Zbývá revitalizovat 1500 hektarů. Na obrázku Zhůří, 1 rok po revitalizaci
Správa NP Šumava zatím revitalizovala na území parku 600 hektarů odvodněných mokřadů, k jejichž odvodnění došlo ve druhé polovině 19. století a během 20. století. Zbývá revitalizovat 1500 hektarů. Na obrázku Zhůří, 1 rok po revitalizaci
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Iva Bufková / Správa NP Šumava
Sucho by mohlo ovlivnit i připravovanou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři tuzemské národní parky. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jehož úřad normu předkládá, počítá s tím, že otázka různých opatření proti suchu se určitě při diskuzi o zákoně objeví. Poslanci by se dlouho odkládanou novelou měli v úvodním kole zabývat ve středu.
 

Brabec předpokládá, že do budoucna by se měly obnovit některé zaniklé splavovací nádrže, tzv. klauzy. Ty nyní MŽP posuzuje z hlediska dopadů na životní prostředí. Sucho může ovlivnit ale i režim hojně diskutovaných bezzásahových zón v národních parcích. "V kritických situacích by bylo možné zasahovat do tamního vodního režimu, aby se voda udržela," řekl ministr. Taková opatření představují například rozsáhlé revitalizace rašelinišť a mokřadů.

Různé zásahy do nejpřísněji chráněných zón by se ale nemuseli líbit ekologickým aktivistům. Organizace Hnutí Duha již nyní upozorňuje, že tento návrh novely obsahuje i velmi problematická ustanovení pro ochranu lesů a divoké přírody. Například v nejpřísněji chráněné takzvané přírodní zóně podle nich umožňuje "pod záminkou preventivních opatření" především proti požárům ponechat a udržovat asfaltové cesty nad rámec turistických a cyklistických stezek a také budovat vodní nádrže.

"Opravdu nevíme, jakým způsobem se bude dále vyvíjet klimatická změna. Pokud tam skutečně budou velké dopady z pohledu sucha, tak na Šumavu, ale i na další národní parky mohou být zásadní," oponuje ministr. Česká republika může podle něj v příštích 20 letech čelit obrovským problémům, ať už jde o lesnictví nebo zemědělství.

"Můžeme se dostat do situace, kdy tady budou usychat tisíce hektarů smrkových monokultur a nikdo s tím nic nenadělá. Toto nebezpečí musíme predikovat," míní Brabec. Na ministerstvu se proto v těchto dnech sejdou ředitelé národních parků, aby o suchu jednali. "Budu chtít slyšet jejich strategie péče o lesy," řekl ministr.

Dodal také, že Šumava v současnosti není připravena na 50 procent bezzásahu. Oponuje tak snahám aktivistů, kteří na rozloze tohoto národního parku požadují z poloviny divočinu. Reálná rozloha bezzásahovosti je ale podle Brabce kolem 22 až 23 procent. To ale aktivisté kritizují, tvrdí, že toto číslo je rezignací na ochranu nejcennější šumavské přírody.

Nyní se podle Brabce bude zjišťovat, jak bezzásahové oblasti a první zóny na sucho a vlny veder reagují. Správa NP Šumava podle jejího šéfa Pavla Hubeného zatím revitalizovala na území parku 600 hektarů odvodněných mokřadů, k jejichž odvodnění došlo ve druhé polovině 19. století a během 20. století. Podle Hubeného zbývá revitalizovat 1500 hektarů.

"Počítáme, že jsme zadrželi na 600 hektarů o půl miliónu kubíků vody více, než tomu bylo před revitalizací. Tato voda tvoří součást půdy a podzemních zásob vody, sytí vegetaci nejen na konkrétním mokřadu, ale i v širším okolí," řekl ČTK Hubený. Rozsáhlá revitalizace mokřadů a rašelinišť bude klíčovým opatřením Správy NP v boji proti suchu na Šumavě.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šárka Mrázová
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

20.1.2016 09:13
Tak tak... je třeba udržet vodu k krajině a ekologisté nechtějí vodní nádrže.. co dodat...
Odpovědět
reklama
Příběhy české přírody
   

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist