Tajemství ničivého vymírání? Mohly za něj změny klimatu
Studie otištěná v dnešním vydání časopisu Science ukazuje, že tehdy prudce poklesly teploty tropických oceánů. Vědci vyslovují domněnku, že právě tato drastická změna ekosystému vedla k vymírání, kdy na přelomu ordoviku a siluru vyhynulo podle odhadů až 75 procent mořských živočichů.
Důvody tohoto vymírání – druhého nejničivějšího v dějinách země – jsou dlouhou dobu předmětem dohadů a spekulací expertů, kteří v minulosti přicházeli s řadou teoriích (podle jedné nich byla na vině například nebývale silná sopečná aktivita).
Nová studie je ovšem přelomová tím, že vědecký tým Kalifornského technologického institutu dokázal pomocí nových metod zjistit dosud nedostupná data o tehdejších teplotách oceánu. „Již delší dobu se předpokládalo, že toto vymírání mělo souvislost s klimatickou změnou, přesný mechanismus tohoto procesu byl ovšem nejasný,“ uvedl Seth Finnegan, autor výzkumu. V té době Zemi začaly „dobývat“ mohutné ledovce, globálně se silně ochlazovalo. Ddborníci však dosud měli jen omezené znalosti o přesném rozsahu zalednění a změnách teplot oceánů. To se nyní změnilo a je tedy zřejmé, že změny byly opravdu velké.
Podle Finnegana byl jeho tým schopen odhadnou rozsah kontinentálních ledových pokryvů. A má nyní mnohem lepší představu o ordovickém klimatu i způsobu, jak jeho prudké ochlazení mohlo vést k dramatickému vymírání. Z časové křivky poklesu teplot oceánů o pět stupňů vyplývá, že přesně v té době nastal velmi silný úbytek druhů.
A vědci tedy říkají: je to jasný důkaz, že záhada mohutného vymírání je vyřešena.
reklama