Toulcův dvůr v pražské Hostivaři se nemůže dále rozvíjet, nemá kam
"K Toulcovu dvoru by mně přišlo rozumné, abychom se o to stačili postarat, tak tři až pět hektarů," řekla ČTK Skoupá. Zatím o koupi přilehlých pozemků, které vlastní firmy nebo soukromí zemědělci, organizace nezačala vyjednávat. "My jsme nejdřív chtěli tu koncepci jako takovou představit vlastně politikům, protože to jsou ti lidé, kteří potom rozhodují o územních plánech," dodala.
Na dalších pozemcích by nezisková organizace Toulcův dvůr, která je zastřešující organizací pro čtyři další, chtěla vytvořit zónu pro návštěvníky s opravdovou přírodou. Na pozemcích, které by chtěla připojit k areálu, by mohl vzniknout sad nebo louka, kde by se mohla pást domácí zvířata.
Byl by to také prostor pro další rozšíření mateřské školy, která v areálu funguje. Do dvou klasických tříd a dvou tříd lesní školky dochází kolem 80 dětí, přičemž zájem je větší. Kromě mateřské školy organizace nabízí i ekologickou výchovu pro školy. Zatímco v roce 2001 v areálu přivítali 8100 dětí, v loňském roce už to bylo 21.000 dětí.
Provozovatele kromě omezené kapacity trápí i narušování vandaly a bezdomovci, kteří odnášejí z prostoru dvora věci, kvůli čemuž musí být dvůr oplocený. Neziskové organizace se také obávají odklonu od environmentální výchovy nebo vývoje po skončení nájemní smlouvy.
Magistrát hlavního města dává ročně Toulcovu dvoru 2,5 milionu korun, což je přibližně pět procent z ročního rozpočtu areálu. Je v něm zaměstnáno zhruba 100 lidí, z nichž 42 je se zdravotním postižením.
reklama