V boji s kůrovcem mohou pomoci speciálně vycvičení psi
"Pro psy, kteří jsou trénováni k tomu, aby rozpoznali kůrovčí feromon, je velmi jednoduché najít napadený strom," uvedla Anette Johanssonová z firmy SnifferDogs Sweden, která dnes v lesích nedaleko Výžerek u Prahy metodu předvedla novinářům. Pes našel nejdříve umělý feromon, takzvaný lapák neboli pokácený strom ponechaný na místě a nakonec i strom čerstvě napadený škůdcem. "My jsme předtím u té skupiny stromů stáli a tipovali jsme, jestli tam vůbec nějaký napadený strom je. Všichni jsme se mýlili, ti psi jsou úžasní," řekl Turčáni.
Pes podle vědců dokáže najít napadený strom už týden po náletu, a to i na vzdálenost větší než 100 metrů. Trénované zvíře zvládne prozkoumat až deset hektarů lesa za hodinu. Identifikované napadené stromy je pak snadné označit páskou nebo barvou a zaznamenat jejich GPS souřadnice. Lesníci je následně mohou snadno vyhledat a včas odstranit z lesa.
"Ve Švédsku jsou na to komerční firmy a mají tolik práce, že nevědí, kam dřív skočit," řekl Turčáni. Metoda podle něj zaujala i české lesníky, kteří se k ní původně stavěli skepticky. "My si uvědomujeme, že není možné vzít metodu ze Švédska a uplatnit ji bez jakékoliv adaptace v České republice, protože jsou tady jiné podmínky a jiný systém hospodaření. Ale odhaduji, že když se spolu domluvíme, tak během roku, možná 1,5 roku bychom tady mohli mít už možná nějaké psy, kteří by se v českých podmínkách mohli uplatňovat a vyhledávat napadené stromy," dodal Turčáni.
Největší problém s kůrovcem se i letos čeká na střední a severní Moravě. Boj s kůrovcem je jednou z priorit lesníků při ochraně lesa. Například státní Lesy ČR letos do ochranných opatření investovaly meziročně o pětinu více, celkem 172 milionů korun.
reklama