V Horním Jiřetíně začal úklidem obce klimatický kemp
"Chtěli jsme navázat na boj proti fosilním palivům a stmelit hnutí za klimatickou spravedlnost, proto během pěti dní se mohou sdružovat lidé, kterým připadá ochrana klimatu jako důležitá," řekla dnes ČTK Anna Bromová z organizace Limity jsme my.
Na programu jsou kromě úklidu obce přednášky, debaty, workshopy. V sobotu se uskuteční demonstrace nazvaná Pochod za limity. "Půjdeme podél hranice současných limitů těžby. K našemu protestu za obnovitelnou energii a čistou budoucnost se může přidat kdokoliv," uvedla Bromová. Nevyloučila, že účastníci se "rozhodnou udělat nějakou akci občanské neposlušnosti". "Ale teprve budou domlouvat, zda se uskuteční a případně jakou podobu bude mít," dodala.
Do kempu na pozemcích pronajatých obcí, jejíž vedení léta bojuje za zachování limitů těžby uhlí, přijelo už několik desítek lidí. Kemp je určen až pro 200 lidí. "Všechno si děláme sami, postavili jsme záchody, z nichž lze odpad kompostovat, vlastní umývárnu, kde jsou biomýdla, elektřinu si vyrábíme pomocí solárních panelů. Podáváme výhradně veganské jídlo z místních zdrojů," popsal Luboš Slovák, jeden z organizátorů.
Uspořádat kemp v Horním Jiřetíně se pořadatelé rozhodli nejen proto, že právě této obci hrozilo v případě prolomení limitů zbourání, ale také s ohledem na vstřícnost místních obyvatel.
Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády premiéra Petra Pitharta v roce 1991. Limity zaručily městům a obcím, pod nimiž leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, a jako těžbou nepřekročitelné linie měly chránit zbytky přírody i dopravní a technické infrastruktury severočeské hnědouhelné pánve.
Kabinet Bohuslava Sobotky(ČSSD) v říjnu 2015 rozhodl, že se posunou limity těžby na dole Bílina a naopak u lomu ČSA, který sousedí s Horním Jiřetínem, zůstanou zachovány.
reklama