V pěti krajích na východě ČR a v Brně platí smogová situace
Při zhoršených rozptylových podmínkách by se lidé neměli venku vystavovat zvýšené fyzické zátěži. Doporučení platí hlavně pro lidi s chronickými dýchacími potížemi nebo srdečním onemocněním, pro starší lidi a malé děti. Podle meteorologů by lidé také měli omezit jízdu auty a přednostně by měli používat veřejnou dopravu. Na Třinecku, kde je vyhlášena regulace, musí některé podniky přijímat různá opatření a omezovat výrobu.
Smogovou situaci meteorologové vyhlašují v okamžiku, kdy aspoň na polovině stanic překročil výskyt škodlivin v dvanáctihodinovém průměru hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán pokles. V Pardubickém kraji platila už 19. ledna, o den později se změnila na stupeň regulace a odvolány byly 3. února. Podobné to bylo i v sousedním hradeckém kraji, kde byla smogová situace naposledy 2. a 3. února. Poprvé tam platila od 19. do 24. ledna, přičemž nakrátko tam byl i stav regulace.
V Brně smogovou situaci meteorologové naposledy vyhlásili 20. ledna a ještě ten den ji rozšířili na celý Jihomoravský kraj. O dva dny později ji odvolali. Zda se smogová situace i nyní rozšíří na zbytek kraje, není zatím jisté.
Podle Roberta Skeřila z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu špatné ovzduší v Brně způsobilo znečištění, které o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a dál se posouvá. "Je tím zatížený i zbytek Jihomoravského kraje, ale uvidíme, zda se bude (smogová situace) vyhlašovat i pro Jihomoravský kraj," řekl ČTK Skeřil.
Lidé v Brně by mohli ale po dobu smogové situace jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma. Zda to tak bude, rozhodnou v úterý radní.
reklama