V říjnu začnou Příběhy Země - filmový festival zaměřený na tématiku životního prostředí
Festival propojuje film, zábavu a moderní způsob života v souladu s udržitelností života na planetě. Podle Františka Štefana nový název Příběhy Země lépe vyjadřuje myšlenku festivalu. Tou je spojení filmu, zábavy a poznání pro lidi, kterým není lhostejný svět, ve kterém žijeme. "Filmy, které festival přináší, jsou zejména o nás, lidech, kteří máme jedinečnou moc udělat svět lepším. Nebo jej zničit. Jsou to příběhy zahalené tajemstvím, protože se vlastně úplně nedozvíme, jak dopadnou. Jejich konec však můžeme ovlivnit, protože my všichni v nich hrajeme důležitou roli," říká František Štefan. Kampaň "Dochází nám herci. Přijďte, dokud je na co se dívat!" má upozornit na vymírání ohrožených druhů. Festival se zaměřuje na lidi, pokrok, přírodu, udržitelný rozvoj, zejména rozvoj společnosti, šetrné technologie a ochranu životního prostředí.
Do mezinárodní soutěže festivalu se přihlásilo 853 filmů z 81 zemí světa. Soutěžit se bude v sedmi kategoriích, kam předvýběrová komise pošle jen 80 nejlepších snímků, které budou hodnoceny mezinárodní porotou. Do hodnocení se budou moci zapojit i návštěvníci. Cenou pro vítěze bude i finanční ohodnocení.
Zvučná jména doprovodí celý festival. Steve Lichtag se stal stejně jako loni prezidentem festivalu. Známý dokumentarista je přesvědčený, že filmový festival pomocí obrazu a příběhu dokáže lidi zastavit a dotknout se jich natolik, aby se zamysleli nad tím, zda planetě něco přinášejí a jaký na ni má jejich chování dopad. "Televize se zaměřuje na komerci a příliš této myšlence nepomáhají. Proto potřebujeme akce jako jsou Příběhy Země. Velká síla filmu spočívá v tom, že dokáže zapůsobit na lidi tak, že jsou ochotní změnit svůj způsob života, přístup k životnímu prostředí a sami k sobě. Pokud se podaří, že lidé po odchodu z kina ještě o filmu přemýšlejí, je to velký úspěch a naděje pro naši budoucnost," říká Lichtag. Živoucím důkazem toho, jak film dokáže ovlivnit celé nastavení společnosti, může být i Lichtagova filmová tvorba. Například jeho film Tanec modrých andělů přispěl ke vstupu České republiky do Mezinárodní velrybářské komise. Jeho další film, Prapodivný svět, přispěl k přípravě nového znění zákona v otázce používání elektrického proudu při lovu ryb.
Na místo předsedy mezinárodní poroty letos zasedne Michael Havas. Novozélandský režisér s českým původem napsal, zrežíroval a produkoval přes 60 snímků. Za mnohé z nich získal významná ocenění a spolupracoval s mnoha světovými televizními produkcemi. Ke způsobu posuzování filmů Havas dodává: "Vždy hledám autentické filmy, které odhalují podstatu. Filmy, které mají magickou sílu napojit se na naše emoce."
To, že témata životního prostředí a udržitelnosti nejsou Čechům lhostejná, dokazují i čísla z minulého ročníku. Festivalu se v loňském ročníku účastnilo 72 000 návštěvníků z celé České republiky, z toho 10 000 účastníků v Praze. Program festivalu určený školám využilo 240 škol. Hlavní cenu festivalu získal dokument Mikroporod od britské režisérky Toni Harmani. Snímek přibližuje dopad způsobu rození dětí na budoucnost a zdraví lidstva.
MFF Příběhy Země získal jako významný kulturně společenský projekt, který inspiruje a pomáhá k naplňování principů udržitelnosti, mj. záštitu předsedy vlády České republiky i pražské pobočky mezinárodní organizace OSN. Michal Broža, ředitel informačního centra OSN v Praze, které Festival Příběhy Země podporuje a spolupracuje s ním, vysvětluje: "Film, jak známo, je skvělým médiem pro osvětu a porozumění tomu, co se děje kolem nás. Film nás tedy může ´nakopnout´, abychom si uvědomili, že se k planetě chováme slušně řečeno hrozně, nebo nás mohou inspirovat jiní lidé svými zásadními skutky pro záchrana planety." Pozitivní dopad festivalu hodnotí i Lada Dobrkovská, zástupkyně National Geographic pro Českou republiku, které také spolupracuje s Příběhy Země. "Kvalitně zpracované a natočené dokumentární snímky zaujmou diváka, přinutí k zamyšlení, a tak nás mohou motivovat k změnám v chování a přístupům k životu na Zemi obecně," uzavírá Lada Dobrkovská.
Více informací naleznete na www.pribehyzeme.cz.
Loňský trailer:
reklama